Yılmaz ÖZDİL : ERGENEKON

ERGENEKON

portresi_kravatli

 

Yılmaz ÖZDİL
SÖZCÜ, 22.4.16
(AS: Bizim katkılarımız yazının altında..)

 

Silivri’ye Beşiktaş’tan gelen bir avukat 90 kilometre gitti, 90 kilometre döndü. Anadolu yakasından, mesela Pendik’ten gelen bir avukat 135 kilometre gitti, 135 kilometre döndü. Beş sene.
*
Ekvator’dan dolanırsan, dünyanın çevresi 40 bin kilometre… 800 duruşma yapıldı. Ergenekon davasının avukatları, en az birer defa dünyanın çevresinde tur atmış oldu.
*
Avukatların duruşma salonuna bisküvi sokması bile yasaktı. Cezaevi kantini saat 17’de kapanıyordu. Duruşmalar gece 24’e kadar devam ediyordu. En yakın büfe sekiz kilometre uzaktaydı. Kan şekerleri düştü, bayılanlar oldu ama, maalesef geberemedi şu avukatlar!
*
Duruşma salonundaki tuvaletin tek kapısı vardı. Kadın-erkek tuvaleti bitişikti. Kadın avukatlar, erkeklerle yan yana ihtiyaç gidermek zorunda kaldı. Kadın avukatlar kasten bu insanlık dışı muameleye maruz bırakılırken, bademler sırıtıyordu.
*
Haftada dört gün duruşma yapıldı, her duruşma 14-15 saat sürüyordu, içeriye telefon sokmak yasaktı. Avukatlar telefonlarını emanete bırakıp, öyle giriyordu. Bu arada bir başka müvekkilin başı sıkışsa, telefon etse, avukatına ulaşamıyordu. 50 defa arayıp avukatına ulaşamayan müvekkil vardı. Netice? Bazı avukatlar kendini feda etti, öbür müvekkillerini bırakıp, hayatını bu davaya adadı.
*
Yandaş medya, Ergenekon davasının avukatlarına “vebalı” muamelesi yaptı. Ergenekon davasının avukatlarına da Ergenekoncu, darbeci, faşist, ırkçı yaftası yapıştırıldı. Kurumlar-şirketler korktu, avukatlarının Ergenekon avukatı olup olmadığını kontrol etmeye başladı, sanki suçlularmış gibi, avukatların sözleşmeleri feshedildi.
*
Duruşma salonuyla mahkemesi arasında 85 kilometre mesafe vardı. Duruşma salonuyla mahkemesi birbirine bu kadar uzak olan, dünya hukuk tarihinde örneği olmayan, ilk ve tek davaydı.
*
Mahkeme heyeti, sanıkları tarafından 328 defa reddedildi. Böyle bir mahkeme heyeti, dünya hukuk tarihinde ne görüldü, ne duyuldu.
*
İddianamesi 18 bin sayfa, celse zabıtları 40 bin sayfa, ek klasörleri 120 milyon sayfaydı. Dünya hukuk tarihi rekoruydu.
*
Lider kadrosu 70 yaşında, lideri 75 yaşında olan, dünyanın ilk ve tek örgütüydü. Dünya hukuk tarihinde, bir kadının erkek cezaevinde tutuklu yargılandığı, ilk ve tek davaydı.
*
Turşu tarifi delil kabul edildi. Temel Reis, Garfield, Kırmızı Başlıklı Kız şüpheli şahıs oldu. Mozart albümüne, Zeki Müren kasetlerine el konuldu. Süs eşyasına el bombası dediler, el bombası değil süs eşyası olduğunun kanıtlanması iki sene aldı. Yazmayayım diyorum ama… Delirenler oldu. Elini ahize gibi tutarak, hücresinde saatlerce hayali telefon görüşmeleri yapanlar vardı. 1873 yapımı, Avusturya Macaristan İmparatorluğu dönemine ait antika tüfeğe, suikast silahı denildi. 1939 model 77 senelik tabancanın, rakamları değiştirildi, 1993 model yapıldı. Profesör Mehmet Haberal’ın süt ve yoğurt broşörü delil dosyasına konuldu. Tutukluluğa itiraz eden hakimler görevden alındı. Tahliye kararı veren hakimler, yandaş medyada linç edildi. Örgüte helikopter alacağını söyleyen, o kadar zengin olduğunu söyleyen, ama, kontörü bittiği için mesaj atamayan dolandırıcı, tanık yapıldı. Sekiz ayrı tecavüz davası olan sapık, tanık yapıldı. Gasptan, hırsızlıktan sabıkası olan, cinayetten hükümlü katil, tanık yapıldı. 191 saldırı ve 283 kişinin ölümünden sorumlu tutularak, müebbete mahkum edilmiş tescilli terörist, tanık yapıldı. Eşcinsel olduğu için askerlikten muaf tutulan, dolandırıcılıktan sabıkası bulunan, kipa takıp zülüf uzatan sahtekar, Ergenekon hahamı diye TRT’ye çıkarıldı. İddianame TRT spikerleri tarafından okundu. Atatürk rozeti takan Alman teknik direktör Christoph Daum’un Ergenekoncu olduğu iddia edildi. Hasan Tahsin diye bir gazetecinin var olmadığı, Menemen’de Kubilay’ın kafasını kesenlerin Ergenekoncu olduğu öne sürüldü.
Dünya basın tarihinde 2.5 milyondan fazla habere konu olan ilk ve tek davaydı.
*
Yandaş medyada Türk Silahlı Kuvvetleri için “rezil, kalleş, tecavüzcü, salak, iğrenç, katil, cani, kafatasçı, namussuz, vicdansız, millet düşmanı, lekeli, utanmaz, onursuz, sefil, köle tüccarı, beyinsiz, korkak, mezhep kışkırtıcısı, mafya, gırtlağına kadar çamura batmış, dinsiz, Yunan ordusu gibi, Sırp katillerinden farksız” diye yazıldı.
*
Ergenekoncuların aslında Agarta diye bir tarikata mensup oldukları, bu tarikatı kuranların milattan önce dokuz bin senesinde Atlas Okyanusu’nda batan Atlantis kentinden karaya çıktıkları, Asya’ya gelip, Tiyenşan dağlarının mağaralarına yerleştikleri yazıldı.
*
Dünya hukuk tarihinde… Genelkurmay Başkanının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının, Adalet Bakanının, milletvekilinin, belediye başkanının, hakim, savcı, avukat, subay, astsubay, polis, mitçi, rektör, profesör, gazeteci, sendikacı, işadamı, siyasi parti genel başkanlarının toptan terörist olarak yargılandığı ilk ve tek davaydı.
*
Bunların hepsi, hepimizin gözünün önünde oldu. İstisnaları tenzih ederim…
Sayın medyamız dünya tarihinin gelmiş geçmiş en haysiyetsiz medyası olduğunu kanıtladı. Silahlı Kuvvetler, yalaka kuvvetleri oldu, kendi silah arkadaşlarını sattı. Polis teşkilatı, kendi devletine, kendi milletine kumpas kurdu. Üniversiteler, özellikle hukuk fakülteleri, utanç verici derecede sessiz kaldı. Sanat camiamız üç maymunu oynadı, saray soytarılığı yaptı. İş dünyası desen, aman bana dokunmasınlar diye, Pensilvanya’nın elini, padişahın kıçını öptü.
Sadece barolarımız omurgalı durdu.
*
Türkiye tarihinin yüzkarası döneminde… Hukuk devletine, demokrasiye, evrensel ilkelere, meslek ahlakına, onurlarına sahip çıkan, direnen, toplu halde tavır koyan “tek meslek grubu” oldular.
*
Hani hep “Ankara’da hakimler var” filan denir ya… Bana göre artık o lafın doğrusu “Türkiye’de avukatlar var” olmalıdır.

====================================

Dostlar,

Ne söylesek az, ne söylesek çok..
Türkiye, yalnız ülkemizin değil, belki de yeryüzünün en büyük, en sefil, en ahlaksız,
en vahşi ve acımasız, yüz kızartıcı, bir ülkenin – halkın yaşamına kasteden en aşağılık
ve iğrenç bir tertibi – kumpası geride bırakıyor..

Sıra sorumlulardan hesap sormada.. Mutlaka yapmalı, bunu da başarmalıyız.
Biz ve tüm insanlık bu deneyimden çooook acı dersler çıkarmalıyız
Benzerleri bir daha yeryüzünde hiçbir yerde asla yapılamamalı..

İnsanlığa karşı tuzak olan bu lanetli girişimi planlayıp yürütenlere, destek verip alet olanları lanetliyoruz.. Namussuzlar, güzel insanlarımızın 9 uzun ve güzel yılını çalmışlardır.
Ülkemize giderimi olanaksız zarar vermişlerdir. Mutlaka yasal hesabı sorulmalıdır.

Öte yandan bu kumpasa ilk günden beri direnen, didinen, kezlerce Silivri yollarına düşen,
yazan – çizen – konuşan, gaz ve basınçlı su yiyen, coplanan, valizi hazır yatan… saygın ve yürekli halkımıza selam duruyoruz.
Galiba biz de bunlardan biri olmaya çalıştık 2007 Mart’ından bu yana 9 kat empati ile!..

Halkın gücünün üstünde başka bir güç var mı?
Adam gibi liderler, başta ATATÜRK’ümüz, halkın yenilmez gücünü hep iyi ve güzele yönlendirdiler. AYDINLANMA devrimleri yaptılar, halkı özgürleştirdiler..

Mustafa Kemal’in askerleri, caaaanımız Türkiye Cumhuriyetimizi her durumda koruyacak ve kollayacak güçte olduklarını 7 düvele ve aşağılık maşalarına, 5. dereceden aletlerine..
bir kez daha göstermişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti, kurucusunun buyrumuna (direkitfine) göre ilelebet payidar kalacaktır (sonsuza dek yaşayacaktır)..

Herkes ama her – kes, hesabını – kitabını bu mutlak gerçekliğe göre yapmalıdır.

 • Düşlerin sonsuza koştuğu yerde
  Sabrın çiçeklerini açtığı yerde
  Asla kapanmaz yaşanan defter
  Çünkü tarihin en güzel yerinde
  Son sözü hep direnenler söyler..
  (Adnan Binyazar)

Sevgi ve saygı ile.
22 Nisan 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Yılmaz ÖZDİL : ERGENEKON” üzerine 2 yorum

 1. Değerli Hocam;
  Yılmaz Özdil’in “Ergenekon” başlıklı yazısına düştüğünüz notta paylaştığınız dizelerin Adnan Binyazar’a ait olduğunu belirtmişsiniz.Biraz araştırdım, bu dizelerin Adnan Yücel’e ait olduğu bilgisi karşıma çıktı. Bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir