Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya Çağrı

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya Çağrı

(AS: Bizim irdelememiz yazının altındadır..)

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, COVID-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren hekimlerin sayısının 32’ye ulaştığına dikkat çekerek,  söz konusu ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamaları karşılıklı değerlendirebilmek üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan randevu istedi.

Açıklamada, ölen sağlık çalışanları sayısında dünyada ilk sıralarda yer alındığı vurgulanırken, önerilen önlemlerin uygulanmaması halinde hekim ölüm sayılarının çok daha vahim bir durum alacağı savunuldu.

“EN KISA SÜREDE TTB İLE GÖRÜŞMENİZ GEREKİYOR”

Türk Tabipleri Birliği’nin açıklaması şu şekilde:

Sayın Bakan,

Türkiye’de Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren hekimlerin sayısı 5’i Ağustos ayında olmak üzere 32’ye ulaştı.

Bugüne kadar önerilerimiz yaptığımız uyarılar dikkate alınıp gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ülkemizde hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısı dünya ülkeleri arasında maalesef ilk sırada yer almaktadır.

Yapılması gereken, bir an önce hayata geçirilmediği takdirde önümüzdeki sürecin daha da ağırlaşarak devam edeceğinden kaygı duyuyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi olarak söz konusu ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamaları sizinle yüz yüze görüşmek istiyoruz.

Bu bilgi alışverişinin karşılıklı tarihsel sorumluluğumuz olduğu düşüncesindeyiz.

Görüşmemizdeki Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyeleri ile birlikte TTB Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu ve üye uzmanlık derneklerinin temsilcilerinin de olması uzmanlık alanlarının bilimsel bilgi ve tecrübeleri ile çözüme olanak sağlayacak sürecin şeffaf ve bilimsel olarak yürütülmesine katkı sunacaktır.

Kayıplarımızın daha da artmadan bu görüşmenin en kısa sürede gerçekleştirilmesi için gerekli çabayı göstermenizi bekliyoruz. ”

Konu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderilen yazı için tıklayınız.

========================================

Dostlar,

Çağrı son derece yerindedir.
TTB kurulunu (heyetini) Sn. Bakan hızla ve kurmayları ile birlikte davet etmelidir.
Gerekli notlar alınmalı, görüşme kamera ile kaydedilmelidir.

Çin, COVID-19 salgınını 82 günde bastırdı ve 3 bin sağlık çalışanı bulaşı aldı.
Türkiye’de Sağlık Bakanının 29 Nisan 2020 günlü basın açıklamasında, salgının 50. gününde hastalığa yakalanan sağlık çalışanı sayısı 7000+ olarak verildi.

Çok açıkça görüyoruz ki, salgınla savaşı kazanacak sağlık ordusunun öncü birlikleri hastalıktan yeterince korunamamaktadır. 104 ülkeye sağlık yardımı yapmakla övünen AKP = Erdoğan iktidarı, ülkemiz sağlık emekçilerine yeter kişisel koruyucu donanım, uygun aralıklarla test, insanca çalışma ortamı, mesai sonrası uygun konuk evleri, MESLEK HASTALIĞI HAKKININ TANINMASI, akçalı (mali) özlük haklarının yeterli, düzenli ve adil ödenmesi…. alanlarında son derece başarısız / yetersiz kalmıştır.

  • Bu durum sürdürülemez ve kabul edilemez; hızla çözülmesi zorunludur!

Salgın 6. ayını bitirmek üzere iken toplam 6209 resmi korona ölümünün (27 Ağustos 2020) %1’ine karşılık gelen 65 sağlık emekçisinin kurban verilmesi akıl ve vicdan dışıdır.

Bu sayı pek ala, çok daha düşük olabilirdi, olmalıydı; bu günden sonra ayrık (istisna) olmalıdır.

Söz konusu olan, yüce değer insan yaşamıdır!

AKP iktidarını bir kez daha bilimsel akılcılık ekseninde bir salgın savaşımı yolağına (stratejisine) çağırıyoruz tarih önünde; hatalar ve bedelleri haddinden fazla ağırlaşmıştır!

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya Çağrı” için bir yorum

  1. Sayın Bakan, İskender Paşa Cemaatine bağlılığı sayesinde genç yaşta iki özel hastane sahibi olmuş, bir yenisini deAOÇ arazisine dikme girişimi var. İskender paşa kimse Sayın Bakanın onunla ilişkisini ben bilemem ama özel hastane denilen nesnelerin tıbbı ve sağlığı bir ticari meta görme yaklaşımı ortadadır. Bu yaklaşım içindeki bir kişinin Sağlık Bakanı yapıldığı bir ülkede ne bekliyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir