US Withdrawl from WHO is unlawful and threatens global and US health and security

US Withdrawl from WHO is unlawful and threatens global and US health and security

____________________________

Dear Friends, Colleagues and Supporters,

We want to call your attention to an important new commentary published today by The Lancet.

Wafaa El-Sadr, ICAP global director, joined with prominent leaders in the global health community to raise their concerns regarding the decision by the United States to sever ties with the World Health Organization.

The authors state: “Health and security in the USA and globally require robust collaboration with WHO—a cornerstone of US funding and policy since 1948. The USA cannot cut ties with WHO without incurring major disruption and damage, making Americans far less safe. That is the last thing the global community needs as the world faces a historic health emergency.”

Please take a moment to read this article on The Lancet website, and then make your voice heard regarding this critical issue.

The message is clear. Now, more than ever before, the global community needs to stand together to overcome the COVID-19 threat and to protect and improve the lives of people around the world.

******
Sevgili Dostlar, Meslektaşlar ve Destekleyenler,

Dikkatinizi bugün The Lancet tarafından yayınlanan önemli ve yeni bir yoruma çekmek istiyoruz.

ICAP küresel direktörü Wafaa El-Sadr, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü ile bağlarını koparma kararı konusundaki endişelerini dile getirmek için küresel sağlık topluluğunun önde gelen önderleriyle bir araya geldi.

Uzmanlar şunları söylüyor :
  • “ABD’de sağlık ve güvenlik ve küresel olarak 1948’den beri ABD finansmanı ve politikasının temel taşı olan WHO ile sıkı işbirliği gerektirmektedir. ABD, DSÖ’yle olan bağları, büyük bir kırılma ve hasar görmeden kesemez ve Amerikalıları daha az güvenli duruma düşürür. Dünya tarihinde böylesine acil bir sağlık sorunuyla karşı karşıya iken, küresel toplumun gereksinimi ortada iken, bu, yapılacabilecek en son şeydir. “

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir