Virüs, 10 Nisan’da kuluçkaya yatırıldı

Virüs, 10 Nisan’da kuluçkaya yatırıldı

İktidarın yurttaşlara ‘son dakika’ duyurduğu sokağa çıkma yasağı sonlandı ancak uzmanlara göre yüzbinlerce insanın sokağa dökülmesiyle salgına adeta davetiye çıkarıldı ve bunun etkisi iki hafta içinde ortaya çıkacak..

logo 13 Nisan 2020

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN
https://www.birgun.net/haber/virus-10-nisan-da-kuluckaya-yatirildi-296160

Hükümetin halk sağlığını hiçe sayarak, aniden duyurduğu 31 il için açıklanan sokağa çıkma yasağı ‘şimdilik’ sonlandı. Uzmanlara göre sokağa çıkma yasağının ilan edildiği 10 Nisan günününde salgına zemin hazırlanırken, bunun sonuçları etkisini kısa süre içinde gösterecek.

BirGün’e konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa dökülen insan sayısının 250 bin olduğunu söyledi. Bu kadar kişinin yakın temas durumuna gelmesi bile ciddi bir sorun kaynağıdır.” dedi.

virus-10-nisan-da-kuluckaya-yatirildi-715507-1.

virus-10-nisan-da-kuluckaya-yatirildi-715509-1.

SAĞLIK BAKANI’NIN SONRADAN HABERİ OLDU

Sokağa çıkma yasağına ilişkin sürecin Bilim Kurulu kararı ya da İçişleri Bakanlığı’nın inisiyatifiyle değil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yürütüldüğünü savunan Saltık, “Erdoğan’ın tek başına verdiği bu ciddi olumsuz sonuçları olabilecek kararın gerekçesini anlamak olanaksız.” diye konuştu.

Sokağa çıkma yasağına ilişkin insanlara yeterli bir süre verilseydi 10 Nisan Cuma gecesi yaşananların meydana gelmeyeceğini belirten Saltık, “İğneyle kuyu kazarak insanları birbirinden fiziksel olarak uzaklaştırma çabamız çöpe atıldı.” dedi. Sokağa çıkma yasağı ile birlikte yaygın test uygulamasının da yaşama geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Saltık, “İnsanlar habersiz ve ani biçimde adeta tuzak kurularak evlerine hapsedildi. Test yapılmadığı için tümüyle anlamsız ve çok sakıncalı bir uygulama oldu.” diye konuştu.

KURUL İSTİFA EŞİĞİNE GELDİ

Prof. Dr. Saltık’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Sokağa çıkma yasağı eğer Bilim Kurulu kararı ile ve şekil olarak hukuka uygun alınmış olsaydı belki de salgının en yoğun döneminde olduğumuzu ve 48 saatlik sokağa çıkma yasağının nasıl sonuç vereceğinin denenmek istendiğini düşünebilirdik. Ancak bu sokağa çıkma yasağı kararının ardından Bilim Kurulu’nun istifa eşiğine geldiğini de öğrenmiş bulunuyoruz. 2000 yılı öncesinde nüfus sayımları bir Pazar günü gündüz saatlerinde halk eve kapatılarak yapılıyordu. Şimdi de benzer biçimde arka arkaya birkaç hafta sonu gündüz saatlerinde halkımız evde kalmaya çağrılarak, gerekli ise yasak ilan edilerek ama mutlaka bu süre içinde yaygın test yapılarak milyonlarca insana ulaşılarak, saklı ve gizli kalmış taşıyıcıları ve hastaları bulmak amaçlı uygulanmalı. Türkiye bir sürü toplumu değildir. Biz Cumhuriyet’in onurlu yurttaşlarıyız ve bu tür anti demokratik, insan haklarına aykırı, dünyada örneği görülmeyen ve tek bir kişinin sorumsuzca aldığı kararların sonuçlarına katlanmak durumunda değiliz. Akıl ve bilim dışında bu salgınla baş etme olanağımız yoktur.”
===============================================
Dostlar,

logo biraz kısaltma yapmış.. Demecimizin tümü aşağıdaki word dosyasında..

BIRGUN’e_demec_12.4.20

Sevgi ve saygı ile. 13 Nisan 2020, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc

Hekim, Kamu Yönetimi – Siyaset Bilimci (SBF-Mülkiye)
Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı

www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Virüs, 10 Nisan’da kuluçkaya yatırıldı” üzerine 6 yorum

  1. Allah yardımcımız olsun Ahmet hocam .bilir kisiliginize ihtiyacımız var yurttaşlar olarak .

  2. Hocam iyi ki varsınız,her şeyi bilim işığında açıklıyorsunuz Sizi tanımaktan izlemekten keyif alıyoruz 25 Aralık 2002 İlçemizde verdiğiniz konferans sonrası Babaeski -Edirne yolculuğumuzu hiç unutamıyorum.Selam ve sevgiler.

  3. Sayın Ahmet hocam size ve sizin gibi bilime inanan insanlarımıza sağlık versin siz her televizyon programlarına çıktığınızda ve sizin buradan takip ettiğimde o kadar rahatlıyor ve o kadarsa içimde yaşama sevinci hissediyorum Ama yöneticilerin!! Böyle davranmaları beni umutsuzluğa götürüyor çünkü ben 65 yaşında bilime inanan bir insan olarak çok üzülüyorum geleceğimiz bugünümüz kimlerin elinde.Size sağlıklar diliyorum var olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir