Türk Telekom emaneti

Türk Telekom emaneti

Cumhuriyet, 29 Eylül 2018

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır.)

Katar Emiri’nden uçak alan “reis”in yakın kısa tarihinden bir not: 

2011 yılında Lübnan’da hükümetin dağılması ve Saad Hariri kabinesinin bunalıma düşmesi, o dönemde Başbakan olan “reis”i son derece üzer. Lübnan’daki hükümet bunalımı, adeta kişisel sorunuymuş gibi Lübnan’a, Şam’a gider, İran Cumhurbaşkanı ile görüşür, Fransa Cumhurbaşkanı ile mektuplaşır. Yeter ki, Hariri kabinesi kurtulsun… 
Reisteki Hariri düşkünlüğü bir tutkudur adeta: 2005’te de, Hariri ailesinin Suudi Telekom Şirketi ile birlikte kurduğu Oger Telekomünikasyon’un, Türk Telekom’un %55 hissesini özelleştirmeyle almasına olanak tanınır. 
O dönemde CHP İstanbul milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, “Doğrudan ihaleye giremeyen birileri, ihaleye girme ön yeterlilik ölçütlerini taşıyan Saudi Oger firmasından ihaleye girmesini istemiş, Hissedarlar Anlaşması’nda gerekli mekanizma oluşturularak ihaleden sonra Saudi Oger’den emanetin teslim alınması amaçlanmıştır” açıklaması ile ihalede bir takım garip dolaplar döndüğünü kamuoyu ile paylaşır. 

  • Özelleştirilene değin Türkiye’nin en kârlı kurumlarından biri olan Telekom’un bugünkü durumu içler acısıdır…

Türk Telekom’daki gelişmeleri yakından irdeleyen CHP’li İlhami Özcan Aygun’un belirlemelerine göre; kurum zarardadır, tüm değerli arazileri satılmıştır
Dahası da var: Oger, Eylül 2016’dan bu yana çeşitli Türk bankalarından çektiği 4.75 milyar $ kredinin ödemelerini yapmamıştır. Kredilerin geri ödemesi yapılmayınca, ilgili bankalar, Oger Telekomünikasyon’un hisselerine el konulması için Rekabet Kurumu’na başvururlar. 
6.54 milyar $ kurum kârını alıp götüren Oger yönetiminde, Türk Telekom’un 7 milyar 690 milyar lira olan öz sermayesi, 2016 yılında 3 milyar 386 milyon liraya düşürülmüştür. 2005’te 811.45 milyon lira olan Türk Telekom’un devlete ödediği vergiler de, 2006’da 110.6 milyon liraya iner. 
Özetle, Oger ve Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle “Oger’den emanetini teslim alacak olanlar”, Türk Telekom’u bir güzel soğurmuşlar, borca batırıp bir köşeye atmışlardır!

Meslek onuru 
Türkiye’de 550 bin dolayında mühendis, mimar ve şehir plancısı var. İş bulamıyorlar. Bulsalar bile çoğunlukla kendi meslekleri dışında işlerde çalışıyorlar. TMMOB’nin belirlemelerine göre, son 25 yılda, kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik ve sosyal koşulları, üstlendikleri sorumluluklara ve almış oldukları eğitime uymayan bir düzeye geriletilmiş durumda. Neredeyse meslek onurlarını koruyamaz haldeler. Niye? İmam değiller de o yüzden.

Kaygılarımız bitecek 
Kirli bir dünyada yaban kalmadığımızı duyumsamak için; bir temmuz sabahında kurşunlanan Bedrettin Cömert’ten birkaç dize: 

Işıl ışıl günlere ereceğiz
ırak olacak gayrı
nemiz varsa karalardan düşüncelerden yana
gür sevgiler doyuracak susuzluğumuzu
susuzluğumuz bitince
kaygılarımız da bitecek
darılmalarımız da.

=========================
Dostlar,

Anlaşılan, AKP Gn. Başkanı RT Erdoğan‘ı Lübnan’ın eski başbakanı Saad Hariri de kandırmış görünüyor (!)..
Ne yaparsınız, bizim  civanmert reisimiz böyle yufka yürekli işte.. Önüne gelene kanıyor..
Kim zora düşerse el atıyor ve ülkemizin kesesinden ulufe dağıtıyor..
Yani el kesesinden iyilik (haydi kabadayılık demeyelim..) yapıyor..
Bedelini tüyü bitmemiş yetim dahil, hep birlikte ödüyoruz..
Herhalde AKP seçmenleri, 16 yıldır sürekli iktidardan rant aldıklarından, üstlerine düşen bu faturaya katlanıyorlardır. 

TELELKOM üzerinden yediğimiz kazık en az 10 milyar $ ulusal servet, TÜİK‘in önceki gün açıkladığı yoksulluk araştırmasında duyurulan 15 milyon yoksula kullanılsaydı ne olurdu?? 1 $ 6 TL alırsak bu para 60 milyar TL’dir. 15 milyon yoksula destek verilse kişi başına 4 bin TL düşerdi. Bu parayla,

  • okula kabul edilmeyen çocuğuna pantolon alamayan baba banyo küvetinde sabahın köründe intihar etmemiş olur;
  • bir başka iş bulamayan gencimiz kendini yakmamış olurdu..

Demek oluyor ki,

  • TELEKOM soygununun sorumluları, en azından bu 2 insanın katilidir!

Zerrenin zerresi vicdanı – insanlığı – ahlakı – acıması – insanlığı ve de KİTABI – DİNİ – ALLAHI kalana duyurulur.

Sevgi ve saygı ile. 29 Eylül 2018, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BS
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir