CHP Önceki Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 9 Ocak 2017 Günü TBBM’deki tarihsel anayasa konuşmasından satırbaşları

CHP Önceki Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 9 Ocak 2017 Günü
TBBM’deki tarihsel anayasa konuşmasından satırbaşları şöyle:

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal

(AS : Bizim yorumumuz – katkımız yazının altındadır..)

‘BABAMIN HELALLİĞİNİ KAZANMAK İÇİN BURADA KONUŞMAK ZORUNDA OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM’

TBMM’de bir ilk yaşandı Günlük siyaset için değil Türkiye’ye sahip çıkmak için geldim. Bu sana mı düşer derseniz, hepimize düşer, evet bana da düşer. Buraya, seçilerek gelmiş siz milletvekilleri gibi ben de bütün siyasi ömrümü geçirmiş bir kişi olarak milletime karşı bu noktada konuşmak zorunda olduğumu düşünüyorum. Ayrıca TBMM’nin İstiklal madalyası ile onurlandırılmış bir İstiklal gazisinin oğlu olarak, babamın helalliğini kazanmak için burada konuşmak zorunda olduğumu düşünüyorum. Belki böyle bir şans bir daha nasip olmayacaktır.

‘DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTEDİĞİM ÜÇ NOKTA VAR’

Bu proje acele, telaşla hazırlanmış hukuki ve siyasi olgunlaşmaktan uzak bir sipariş projedir. Milletin egemenliğini temel alan bir asırlık siyasi geleneğini tahrip edecek,
milli siyasi kültürümüzü çökertecek. egemenliğin yerine şahıs hegomonyasını inşa edecek bu tasarı önümüzde devam edecek. Bu tasarıyı ele almadan önce dikkatinizi çekmek istediğim üç nokta var.

‘TÜRK HALKININ HABERİ YOK’

Birincisi bundan Türk halkının haberi yok. Devletimizin en temel dayanaklarıyla oynayan böyle bir tasarıdan milletin haberi olmadan komisyonlarda görüşme durumunda kalıyoruz. Değerli arkadaşlarım, 80 milyonun kaderiyle ilgili bu tasarı hakkında araştırmalar gösteriyor ki, milletimiz hiç bilgilendirilmemiştir. Konunun hiçbir kesimle müzakere edilmediği ortada. Üniversitelerin, hukuk fakültelerinin, baroların, esnaf kuruluşlarının, milletin haberi yoktur. Milleti haberdar etmeden, uyarmadan
işi oldubittiye getirme çabası vardır. Daha önce, iktidar, çözüm süreci diye PKK ile anlaşmanın halka izah edilip kabul edilmesi için çırpınıyordu. Akil adamları seferber etmişti. Söyler misiniz anayasa değişikliğini millete anlatmak için en ufak çaba sergiliyor musunuz? Bizim anlatmamıza niye izin vermiyorsunuz? Meclis TV kapatılmış, böylesine önemli bir konu konuşulurken milletin haber alma hakkında müdahale anlamına gelmez mi? Milletin gözü önünde bu tartışmayı yapmaktan niye kaçınırsınız? 20 dakika içinde konuşup projenin iç yüzünü anlaşılmadan oldubittiye işi getirme çabası var. Bunu söylememek iyi niyet değil. Bu doğru değildir. Sizin tasarınıza güvenemediğinizi gösterir. Bu telaş niye?

‘MİLLETİN ARKASINDAN TALİMATLA OYUN ÇEVİRMEK KİMSEYE YAKIŞMAZ’

Milletvekillerini boş kağıda imza attırıp, milletin öğrenmesine izin vermeden anayasayı değiştiremezsiniz. Bu işler böyle olmaz. Olmaması gerektiğini siz de bilirsiniz çünkü. Öyle yapmak zorunda kaldıysanız bu işte bir çapan oğlu var. Gümrükten mal mı kaçıyorsunuz? Birileri size “bitirin bu işi” dediği için yapıyorsanız, “Size saygı duyarız, millete ve Meclis’e daha çok saygı duyarız..” demeniz gerekiyordu. Bunu söylemenizi beklerdik. Milletin arkasından talimatla oyun çevirmek kimseye yakışmaz.

‘OHAL ANAYASAYA AYKIRI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLÜYOR’

Bu tasarıyı OHAL içinde konuşuyoruz. OHAL’i 3. kez yeni uzattık. OHAL anayasaya aykırı bir şekilde sürdürülüyor. KHK’larla yargı yetkileri ne zaman ve nasıl denetim altına alınacağı belirsiz.
– 163 general tutuklu,
– 150 yüksek yargıç tutuklu.
– 2194 hâkim ve savcı tutuklu
– 6296 subay tutuklu,
– 50 bin kamu personeli soruşturuluyor.
– 230 şirkete kayyım atandı.
– Her yeni KHK ile yüzlerce kişinin işine son veriliyor.
– Ekonomi alarm veriyor.

– Suikast timleri onlara kol kanat geren mülteci hemşeri kolonileri ile birlikte kentlerimizde yuvalanmış.
– Güvenlik krizi sizi muhalefet liderlerine zırhlı araba teklif etme noktasına getirmiş.

Allah aşkına bu ortamda, OHAL rejimi altında anayasa değişikliğini nasıl oluyor da aklınızdan geçiriyorsunuz? Millet can derdinde, birileri et derdinde.

 • Millet ülkenin her yerinde acı ve matem içinde. Yasını tutmaya çalışan insanlara “Hadi koş bana oy ver” diyeceksiniz. OHAL ortamında ayıplı mal satmaya çalışan tüccara benziyor.‘BASIN BASKI ALTINDA, TELEVİZYONLAR SİNDİRİLMİŞ’

  OHAL altında anayasayı görüşmeye başladık bile. Başbakanın saygınlığına ağır bir darbe vurmuştur bu. Hükümetin de ötesinden kaynaklanan bu acelecilik ve dayatmanın OHAL filan dinlemem diyen o anlayışın altında yatan halkın bilgilenmesinden duyulan telaş ve korkudur.

 • Basın baskı altında. 147 gazeteci tutuklu. Televizyonlar sindirilmiş,
  dışarıda OHAL, Meclis’te sıkıyönetim. ‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLK KEZ TÜRKİYE’DE UZLAŞMA OLMADAN HAYATA GEÇİRİLMEK İSTENİYOR’ Milletin haberi yok, OHAL altında anayasa değiştiriyoruz ve ilk kez Türkiye’de uzlaşma olmadan hayata geçirilmek isteniyor. 18’inci anayasa değişikliği paketini görüşüyoruz. 17’si de uzlaşma ile geçmiştir. 17’si de mutabakatla geçmiştir. Ama şimdi ilk kez milleti ikiye bölecek bir temelli anayasa zorlamasına davetiye çıkarıyorlar. Bugün her zamankinden çok daha fazla uzlaşmaya ihtiyacımız var. Türkiye’nin bir milli devlet olarak yönelik olarak dış kaynaklı komplolar, öte yanda
 • iktidarın izlediği yanlış iç ve dış politikaların oluşturduğu bir tehdit ortamıyla
  karşı karşıyayız.
  Bu ortamda yeni bir rejim değişikliğini tahrik etmenin, Türkiye’yi kamplaştıracak değişikliği akıl ve sağduyu ile açıklamak mümkün olabilir mi?
 • Bu anayasanın temellerini, egemenlik anlayışını, ana kurumların konumunu ve ilişkilerini olmadığı kadar allak bullak edecek bir proje.
 • Türkiye’de anayasanın temelinde milli egemenlik anlayışı ve Meclis’in üstünlüğü var. Bu tasarı milli egemenliği tahrip edecek. Meclis’in üstünlüğü ortadan kaldıracak. Eşit bile olmayacak. Milli egemenlik ortadan kaldırılacak. Meclis olarak çalışıyoruz burada, buranın arkasında millet var. Milli irade var. Her siyasi görüşten parti varız, her kimlikten her inançtan, her mezhepten insanlarız. Türkiye de böyle. Onun için bütün organların üzerinde olmak durumunda. İlk kez bir seçim yapacağız, %51 ile bir cumhurbaşkanı seçeceğiz, seçeceğimiz cumhurbaşkanı bu milleti temsil eden organı elinden alacak. Bunun bir benzeri var mı?

‘BUNDAN DAHA BÜYÜK BİR HATA OLAMAZ’

Ne bu telaş? Bir acele var. Bir işi bağlama gayreti var, bir fırsat çıktı, derhal bitirelim var. Getirilen cumhurbaşkanı sadece bildiğimiz cumhurbaşkanı olmayacak.
Hiçbir demokratik ülkede olmayan iktidar partisinin genel başkanı olacak. Herkesin
pek üzerinde durmadığı en temel yanlış, cumhurbaşkanının Meclis’teki iktidar partisinin
aynı zamanda genel başkanı olması. Bundan daha büyük bir hata olamaz. Yasama ile yürütmeyi iç içe geçirmek demektir. Cumhurbaşkanı, tüm Türkiye’nin temsilcisi olması gereken kişi grup toplantısına katılacak, MYK toplantısına katılacak. O partinin çıkarlarını savunacak, takip edecek. Cumhurbaşkanı AKP genel başkanı olacak,
AKP genel başkanı da yargıyı belirleyecek. AYM’yi belirleyecek, HSYK’yı belirleyecek. Sağduyumuzu mu kaybettik? Bir siyasi parti genel başkanına AYM üyelerini belirleme hakkı verilebilir mi? Bu hiçbir şekilde kabul edilebilir değil. (DHA, 10.01.2017)
==============================
Dostlar,

AKP – MHP kutsal ittifakı“na deyim yerinde ise “her şey vız geliyor…”
18. Anayasa değişikliği = rejim değişikliği = Tayyibistan’a dönüşme önerisinin
1. maddesi “Yüce Meclis” ten geçti.. Bu kez 347 “açık” oyla..
Genel görüşmeye geçme 338 oy ile dün geçirilmişti..

RTE bu gün kaymakamları toplamıştı.. Yine gündem belirliyordu ve yine konuşuyordu..
Kaymakam ve vali yardımcıları kömür kamyonuna – kamyonetine şoförün yanına binmeli ve kömürü olmayana kömür, odunu olmayana odun, ekmeği olmayana ekmek.. dağıtmalıydı… Gerek gören kendisine doğrudan ulaşmalıydı..

Hedef yoksulluğu gideren köktenci politikalar değil, yoksulun ve yoksulluğun oy deposuna dönüştürülerek politik sömürülmesi.
Tek başına iktidarın 15. yılında, evrensel 9 sigorta kolundan biri olan
AİLE SİGORTASI bir türlü Türkiye’ye getiril(e)miyordu!?

Farklı birşeyler yapılmalı, yeni birşeyler olmalı; bu kuşatma yarılmalı..

Ya havle vela, ya sabır…

Sevgi ve saygı ile.
10 Ocak 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Not : Sayın Deniz Baykal’ın konuşmasının tam metni için lütfen tıklayınız..
Deniz Baykal’ın Anayasa değişikliği hk. konuşması 9.1.17

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir