TTB : Şirvan Maden Faciası Ön İnceleme Raporu açıklandı

Şirvan Maden Faciası Ön İnceleme Raporu açıklandı

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başkanları Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Madenköy’de açık işletme yöntemi ile işletilen bakır madeninde, 17 Kasım 2016’da meydana gelen ve 16 kişinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili olarak bölgede yapılan inceleme sonrası oluşturulan ön inceleme raporunu kamuoyuyla paylaştı.

TMMOB’de 9 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel katıldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB heyetinin 23 Kasım 2016’da facia bölgesinde yaptığı incelemeler sonrası oluşturulan raporu TMMOB Yönetim Kurulu Bşk. Emin Koramaz sundu.

Raporda, facia bölgesinde çıplak gözle bile büyük sorunlar olduğunun gözlemlenebildiğine dikkat çekilerek,

  • “Facianın büyük ve önemli ihmaller nedeniyle meydana geldiği kesindir.” denildi.

Raporda, emniyet tedbirlerinin gerektiği gibi alınmadığı, basamakların açılarının ve yüksekliklerinin doğru belirlenmediği, üretim hızını artırmak için işçilerin yaşamının tehlikeye atıldığı vurgulandı.
==========================
Dostlar,

Siirt – Şirvan – Maden köyünde 17 Kasım 2016 günü yaşanan faciada 16 maden emekçisi göçük altında kalmıştı. 14 emekçinin cesetlerine, ilerleyen günlerde birer – ikişer ulaşıldı ancak 2 emekçinin bedenine hala ulaşılabilmiş değil..

Basında, hemen her yerde facianın nedeni heyelan – toprak kayması olarak “doğal – masum” gösterilmeye çalışıldı. Oysa olay yerinde inceleme yapan TMMOB Maden Mühendisleri Odası ise “şiv kayması” raporu verdi. Açık maden alanında maden çıkarma sürecinde oluşturulan eğik düzlem ile sekileme ve merdivenle inme çalışmalarında, başta verilen eğim olmak üzere yapı güvenlik önlemleri vb. alınmadığından, “şiv kayması” nedenli göçük yaşanmıştı..

Oysa bilimsel yazın (literatür), iş kazalarının neredeyse %98’inin ÖNLENEBİLECEĞİNİ yazmakta. Biz konuyu web sitemizde faciadan hemen sonra işlemiştik:

ŞİRVAN’da MADEN FACİASI : 16 EMEKÇİ GÖÇÜK ALTINDA!

TTB – TMMOB – KESK – DİSK’in bu yakıcı soruna ilişkin 4 sayfalık ön inceleme raporu için lütfen tıklayınız :

ŞİRVAN MADEN FACİASI ÖN İNCELEME RAPORU

Evet… AKP’nin sermaye yanlısı iktidarının 15. yılında emekçi kıyımları hızla sür(dürül)üyor! AKP iktidarlarında 15 yılda, toplam 18206 emekçi, kayda alınabildiği kadarıyla, iş cinayetlerinde kurban verilmiştir. Yıllık ortalama “resmi” kurban sayısı 1214, aylık 101’dir! Yalnızca Kasım 2016 yitikleri 190; 2016 yılı 11 ay yitikleri 1806’dır!

Sermayeye, insanın kanını donduran, vicdanını isyan ettiren postmodern  KAN ve CAN VERGİSİ, AKP iktidarında artarak ödenmektedir.

Dileyelim, ödenen bu hazin ve çoook ağır bedeller emekçilerin siyasal bilinçlerini beslesin..

Sevgi ve saygı ile.
09 Aralık 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak.
Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net

profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir