HDP’den Seçimleri ‘Boykot ve İç Savaş’ Tehdidi

HDP’den Seçimleri ‘Boykot
ve İç Savaş’ Tehdidi

Yüksek Seçim Kurulu’nun, sandıkların taşınması kararlarını görüşmesi öncesinde HDP’den seçimleri boykot ve iç savaş uyarısı geldi.

HDP'den 'Boykot ve İç Savaş' Tehdidi

HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, YSK‘den sandıkların birleştirilmesi istemlerinin reddi yönünde bir karar beklediklerini söyledi. Bilgen, aksi durumda parti olarak seçim boykotunu tartışabileceklerini belirtti. Sandık birleştirme kararı sonrasında oluşabilecek tepkilerin HDP‘nin seçime girmemesi ile de sınırlı kalmayabileceğini bildiren Bilgen,

“HDP’nin seçime girmemesi en küçük olay olarak kalabilir. Bu gibi durumlarda ülke iç savaşı bile tartışabilir.” dedi. (http://www.haberler.com/hdp-li-bilgen-sandiklari-birlestirirseniz-ya-7727027-haberi/, 28.9.2015)

“BASKI OLUŞTURMA HAMLESİ”

Sandık taşıma kararlarının olağanüstü gelişmeler ışığında seçime kısa bir süre kala da alınabileceğini belirten Bilgen, “Daha seçimlere bir ay varken sandık taşıma kararı çıkartmak demek, katılım hakkının engellenmesi demektir. YSK‘nin aklıselim davranarak bu kararı iptal etmesini bekliyoruz. Bu, sistematik bir baskı oluşturma hamlesi ve YSK‘yi buna mecbur bırakan gelişmeler yaşanıyor.” diye konuştu.

“DARBE TAMAMLANIR”

İl ve ilçe seçim kurulları tarafından HDP‘nin seçmenlerinin yoğun olduğu bölgelerde alınan sandıkların taşınması ve birleştirilmesi kararının HDP‘nin seçime girmemesi için provokasyon amaçlı olduğunu belirten Parti Sözcüsü Bilgen,

“Türkiye’de birlikte yaşam eğer hâlâ bir anlam ifade ediyorsa, bunun yolu birlikte yönetmeyi de kabullenmektir. Biz YSK‘nin böyle tehlikeli bir kararı vereceğini düşünmüyoruz. Çünkü bu karar fiilen darbenin tamamlanması anlamına gelir. Şu anda seçime girmeme ihtimalimizi düşünmek bile istemiyoruz çünkü HDP‘yi siyaset dışına itmenin arkasından hangi sonuçları doğuracağını bu ülkede her kesimden insan kestirebiliyor. Biz inadına barış, inadına HDP, inadına öncelikle yaşam diyeceğiz ve bunun için gerekli her şartı zorlayacağız.” diye belirtti.

“İÇ SAVAŞI BİLE TARTIŞABİLİR”

YSK‘den sandıkların taşınması hakkında çıkacak olası bir olumlu kararı sonrasında seçim boykotu kararının Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) tartışılacağını açıklayan Bilgen,
şöyle konuştu:

“Bizim YSK‘nin kararına göre HDP‘nin seçim boykotu kararı alabileceğine yönelik
söylemimiz bir tehdit değil, uyarıdır. Hayatın gerçeği budur. Eğer insanlara siyaset yapma hakkı tanımazsanız, bunun neye hizmet edeceği, hangi koşulları doğuracağı bellidir.
Biz, her şeye rağmen sağduyunun egemen olmasını tavsiye ediyoruz. Bunu kabullenip ona göre adım atmalılar. Herkes bilmeli ki, şimdiye kadar doğuda ve batıda en zor şartlarda zulüm altında bile Kürtler gidip oylarını kullandı. Şu an HDP‘nin seçime girip girmemesi büyük bir mesele gibi gözüküyor ancak öyle bir karar alınırsa, en küçük durum bu olur.
Bu gibi durumlarda ülke iç savaşı bile tartışabilir.”
(Kaynak: Birgün)

=================================

Dostlar,

Evet, kesinlikle sağduyu ve onun türevi olarak srinkanlılığı bırakmayalım
ama tanıları da doğru koyalım..

7 Haziran 2015 seçimlerinde Doğu – Güneydoğu’da PKK’nın silahlarının gölgesinde
Kürt yurttaşlara HDP’ye oy kullandırılmasının savunulacak neresi olabilir??
Bu durumda Kürt olmayan yurttaşlar mı “iş savaşı” düşünmeli??

“İç savaşı düşünmek” öylesine ucuz bir kavram mıdır??
Gelişigüzel telaffuz edilebilir mi??
Yapılmak istenen, Kürt yurttaşların PKK’nın baskılarından kurtarılarak özgürce oylarını kullanmaları, HDP’ye oy kullanmaya zorlanmamalarıdır.

HDP bundan neden rahatsız olmaktadır?
Tersine, PKK’yı seçimlerde gölge etmemeye çağırabilir mi??
Yapamaz çünkü ikisi birbirinin organik parçaları..
Bu yapılan açıktan şantajdır, tehdittir ve suçtur. Yasal bir siyasal partiye yakışmamaktadır.

CHP’nin bu bağlamda “sandıkların birleştirilmesine” karşı çıkmasını (Levent Gök ağzından) anlamak olanaklı değildir. MHP destek vermektedir bu girişime. CHP, AKP’yi zayıflatma, iktidar yapmama anahtarını HDP’nin başarısına mı bağlamıştır? Bu ne hazin çelişkidir?
Bu görevi anamuhalefet CHP’nin üstlenmesi gerekmez mi? HDP ve MHP de kendi kulvarlarında bu amaçla yarışır.. Vatan Partisi başta olmak üzere soldaki yurtsever – sosyal demokrat partilerle seçimde ittifaka yanaş(a)mayan CHP, bir kez daha HDP ile örtük işbirliğine mi soyunmaktadır??

Sevgi ve saygı ile.
28 Eylül 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir