30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!


30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN !!!

 portresi

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

 

 

“Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz, az zamanda kaybedilir.”
(1923, İzmir)
Mustafa Kemal ATATÜRK

Güzel ülkemizin doğasında da Mustafa Kemal ATATÜRK var!

Değerli arkadaşlar,

Sizlere daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, yüce önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, bir kez daha 20. yüzyılın lideri seçilmiştir (Mayıs-2008). ABD’de Brown Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Arnold Ludwig, geliştirdiği bir metodoloji sonucunda,

  • Atatürk’ün 20. yüzyılın en büyük siyasal lideri olduğunu ortaya koydu.

11 kategoriye göre seçilen liderler sıralamasında 31 puanla Atamız birinci olurken, Mao Zedung ve Franklin Roosevelt 30 puanla ikinci olmuşlardır. (Dünyayı karıştıran Bush ise 15 puan almış.)

O’nun (ATATÜRK‘ün) dünyanın da kabul ettiği liderliğini ve önderliğini,
ne yazık ki bizler hala algılayamadık ve kabullenemedik. 

Güzel ülkemizin doğasında da onun görüntüsü var. Her yıl, 15 Haziran ve 15 Temmuz tarihleri arasında Ardahan’ın Damal ilçesinde, Karadağ eteklerine güneşin yansımasıyla saat 17.32’de oluşmaya başlayan görüntü, saat 17.50 sıralarında Atatürk siluetini ortaya çıkartıyor.
Yani büyük liderimizin resmi, doğamız da var ve O’nu kimse, ne gönlümüzden, ne de doğamızdan silemeyecektir. Ne yazık ki son günlerde birçok hain, O’nun heykelini ve resmini yok etmek için eylemler yapıyor. Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olacaksın hem de
bu ülkeyi kuran ve bizlere emanet eden liderimize karşı saygısızlık yapacaksın. Vatandaşlığımıza yakışmayan bu eylemleri kınıyorum.

Değerli arkadaşlar,

Yüce önderimiz, Sakarya meydan savaşında;

“Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh da bütün vatandır.
Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz!”

diyerek ülkemizin her yerinde savunma yapılması gereğini vurgulamıştır. Bu savunma taktiği dünya harp sistemine yeni bir anlayış getirmiştir. Bu savunma taktiği ile hareket eden ordumuz, hem savunmasını ve hem de büyük taarruz için gereken hazırlıklarını yapmıştır.

Bir yıl sonra Mustafa Kemal’in yönetiminde 26 Ağustos 1922’de Afyon Kocatepe’de başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos’da Dumlupınar Meydan Muharebesi zaferi ile sonlanmıştır.
Bu zaferden sonra da İngiliz piyonu Yunan ordusu 9 Eylülde, İzmir’de denize dökülmüştür. Sonra da Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş (AS : 29 Ekim 1923) ve bizlere emanet edilmiştir. 

Ulusal bağımsızlıkları için tüm dünya ülkelerince örnek alınan bu süreçte, yüce önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ile O’nun emrinde, güzel ülkemizin kurulması için kanlarını ve canlarını veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi (AS: sağkalan hala var m??) hasretle anarken, şükranlarımızı sunuyoruz. 

Sevgi ve saygılarımla (26.08.2015).

NOT:

Güzel ülkemizde terör yüzünden yine can yitiklerimiz başladı. Türkiye’mizin kurulmasını ve birçok ülkeye örnek olmasını hazmedemeyen AB-D emperyalizminin, bizleri bölmek,
birlik ve beraberliğimizi bozmak için yıllardır uyguladığı proje (AS: tasarım) devam ediyor.
Yani yine binlerce vatan evladını yitireceğiz ve AB-D emperyalizmi de silah satmak için milyarlarca dolar kazanacak. Tüm halkımızı bu hain projeye karşı koymak için birlik ve
beraber olmaya çağırıyorum..

=================================

Dostlar,

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hocalarından değerli meslektaşımız Sayın Prof. Dr.
Mehmet Ali KÖRPINAR
güzel bir yazısını daha bizlerle paylaşıyor sağolsun…

Evet dostlar… 93 yıl önce bugünlerde Afyon dolayında bir Ulusun ölüm – kalım savaşı veriliyordu. Sakarya’dan yalnızca 13 ay sonra.. Şu dakikalar, Büyük Taarruz’un Afyon ovasında başlatılmasının 24. saatine doğru koşmakta.. Dün gece sabaha doğru 05.30 gibi, şafak sökerken Türk topları gürlemeye başlamış ve Ordumuz “Büyük Taarruz”u başlatmıştı. Başkumandan, aynı zamanda Büyük Millet Meclisi Başkanı olan Mustafa Kemal Paşa idi. Emperyalizmin maşası, silahlandırıp üzerimize aldığı komşu Yunanlar perişan ediliyordu.

Ata Kocatepe'de, 26 Ağustos 1922Mustafa Kemal Paşa’nın “15 gün sürecek” dediği büyük savaş,
1 gün eksiği ile 9 Eylül 1922’de tamamlanmış ve işgalci – soykırımcı – tecavüzcü – talancı – zalim – yakıp yıkıcı, doğa düşmanı Yunan ordusu İzmir’de denize dökülmüştü.. Yunan ordusu geri çekilirken köprüleri ve yolları havaya uçuruyor, hayvanları tarayarak öldürüp su kuyularına dolduruyor ve sivil
ve silahsız halkı öldürerek evleri – tarlaları.. yakıp yıkıyordu..

Afyon ovası, günümüzden 93 yıl önce şu saatlerde tam bir cehennem idi..

Gözlerini kırpmadan bu vatan ve ulus için ölüme – şehit olmaya koşan ve olan…
binlerce (on bini aşkın) vatan evladını asla ödenemez bir minnet ve şükran ile anıyoruz.
Aziiiiz mi aziz anıları önünde yerlere dek eğiliyoruz… Borcumuzu ödeyebilmenin tek yolu, Vatanı – Ulusu özgür ve onurlu, başı dik ve gönenç içinde sonsuza dek yaşatmaktır!

Nazım Hikmet o geceyi saat saat anlatır Kuvayı Miliye Destanı‘nda..
O görkemli (muhteşem) dizeleri, bu yazıdan hemen sonra ayrıca sitemizde paylaşacağız.

Sevgi ve saygı ile.
27 Ağustos 2015, Tekirdağ

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir