Demokrasi çağrısı

2021 sorunlarını 12 başlıkta toplayan geçen yazı, monokrasi (tek kişi yönetimi) ve destekçileri içindi: AKP-MHP-BBP. Bu yazı ise, demokrasi yanlıları için yeni yıl öneri ve uyarıları: CHP, HDP, İYİ Parti, TİP, Saadet ve Deva partileri gibi TBMM’de grubu ve temsilcisi bulunan partiler başta, Gelecek Partisi’nden Sol Parti’ye kadar geniş bir yelpaze ve demokrasiyi savunan toplum kesimleri. Muhatap, bu kez iktidar değil, iktidar adayları, yani demokrasi savunucuları.

DOĞRU VE GERÇEK BİLGİ: Dezenformasyon sürecinde kurulan parti başkanlığı yoluyla tek kişi yönetimi, doğru ve gerçek bilgi yaymaya çalışanları bile, terörist yaftasıyla adliyelere sevke başladı. Şu halde, yurttaşların bilgilenme hakkı, demokrasi için temel ve önkoşul. Gerçekleri, en yalın biçimde elden geldiğince en geniş kesimlerle paylaşmak, tarihsel sorumluluk.

DÜNYEVİ HUKUK: Türkiye Cumhuriyeti, dünyevi hukuk ile doğdu ve öyle yaşayacak. Anayasa, bütün inançları ve vicdan özgürlüğünü güvence altına alır. Bu nedenle demokrasi yolcuları, dünyevi hukuk söylemini hep öne çıkarmalı. Anayasa, güvencelediği inançları devlet yönetimine karıştırmayı yasaklamıştır. Demokratik Anayasa yolcuları, bu konuda ikircikli bir tavra girmemeli; yasağa aykırı söylem, işlem ve eylemlere, kararlı ve sistematik biçimde karşı çıkmalı.

EĞİTİM VE KAMUSALLIK BİLİNCİ: Eğitim ve öğretim, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Okullarda zorunlu din eğitimi, din ve vicdan özgürlüğüne aykırı iken, 4-6 yaşa okul öncesi din eğitimi, Anayasa’ya ve akla da açıkça aykırı.

 • Çocukların eğitimi çevre ve toplum, eşitlik ve özgürlük, sorumluluk ve paylaşım, hak ve emek gibi insani değerler bağlamında olmalı.

HUKUK YOLUYLA SİYASET: ‘Hukuk başka siyaset başka’ değil, siyaset ve demokrasi, ancak hukukun genel ilkeleri çerçevesinde sürdürülebilir. Bu nedenle, TBMM’de muhalefetin nitelikli yasa çabası, çoğunluk dayatması karşısında müzakereci demokrasi koşullarını zorlamak olarak da anlaşılmalı.

YURTTAŞLIK: İndirgeyici dil yerine kapsayıcı ve kucaklayıcı hitap tarzı olarak da yurttaşlık öne çıkarılmalı. Aşkın statü ve kavram olarak yurttaşlık, özgürlük, eşitlik ve adaletin öncülüdür. Yurttaşlık yerine soy, din ve inanç, bölgesel aidiyet ve cinsiyetin öne çıkarılması, toplumu -tıpkı bugün olduğu gibi- hukuk ve liyakatten uzaklaştırır.

ÖZGÜRLÜK-EŞİTLİK-ADALET: Bu üçlü, demokrasinin alt yapısını oluşturur. Demokrasi, öncülü olan seçimin ötesinde kurumlar, kurallar, ilkeler ve değerler bütünüdür. Bu nedenle, demokrasiyi doğru anlamlandırmak gerekir.

HUKUK VE İKTİSAT: Genel ilkelere dayalı hukuk kurallarına saygı ve hukuk güvenliği, toplumsal barışın olduğu kadar iktisadi istikrarın da önkoşulu olduğuna göre, bu bağlantıyı bilimsel temellerde işlemek gerekiyor.

SAĞLIK VE SOSYAL DEVLET: Covid-19’un neden olduğu toplumsal yıkım karşısında tıp ve hukuk gereklerini somutlaştırmak ve ölümleri asla kanıksamamak için sosyal devlet gereklerini uygulamaya koymak, yoksulluktan çıkış ve yolsuzluktan uzaklaşmak için de yaşamsal.

ÜLKESEL DEĞERLER: Tarihsel, kültürel ve çevresel değerler bütününde Türkiye mirasını, gelecek kuşaklara eğitim, örgütlenme ve dayanışma yoluyla aktarma iradesi ortaya konulmalı.

BİLİM VE LİYAKAT: Kamu yönetimi bütünü için, liyakat, uzmanlık ve bilimsel ölçütler elden geldiğince somut olarak belirlenmeli.

MEŞRULUK: TBMM’de monokratik dayatma ile gelecek kuşakların iradesini bağlamaya yönelik (liman satışları örneğinde olduğu gibi) yasaların meşruluğu sorgulanarak, bu tür düzenlemelerin kazanılmış haklar yaratmayacağı şimdiden açıklanmalı.

ÖZELEŞTİRİ – ÖZVERİ VE DAYANIŞMA: Bireysel ve ortak özeleştiri ve özveri yoluyla, sıralanan ortak ve temel değerlerde buluşma ölçüsünde dayanışma halkaları örülebilir.

Sonuç olarak; “iktidar bekası”, monokratlar için yaşamsal bir sorun; demokratlar ise, iktidarın el değiştirmesini yaşamsal sorun olarak algılayarak, kendi yol haritalarını, gecikmeksizin söylem, işlem ve eylemleri ile somutlaştırmak gibi tarihsel sorumluluk ve yükümlülükle karşı karşıya: zaman, ağaçlarla uğraşma değil, ormanı ve onu saran yangını görme zamanı.

Demokrasi çağrısı” hakkında 5 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Sözün tam ve tüm anlamıyla GÜNCEL VE SOMUT, YAŞAMSAL ÖNEMLİ VE TOPLUMSAL DEĞERLİ, GERÇEK VATANSEVER VE TAM DEMOKRAT, DERİN BİLİMSEL VE HER SÖZCÜĞÜ MÜKEMMEL, TEK SÖZLE DAHİYANE bir yazı ve çağrı. Yediden yetmişe her kadın ve erkek yurttaş tarafından mutlaka okunması, onaylanması, paylaşılması ve yayılması en ivedi bir ulusal ve toplumsal erek ve gerek. Çok değerli yazarı DAHİ hukukcu sevgili hocamız Prof. KABOĞLU’na ve seçkin ve saygın geliştiricisi ve yayıncısı DAHİ hekim sevgili hocamız Prof. SALTIK’a ve keza üstün ve özgün gazetemiz sevgili BİRGÜN’e en yürekten tebrikler, sonsuz teşekkürler, içten selamlar, derin saygılar, yeni başarılar, en iyi dilekler ve konuyla ilgili özel bir adak :

  BUNLAR, İÇ VE DIŞ SAVAŞ EMELİ VE PLANI OLANLAR

  Bunlar,elifi gorse mertek zanneden en kara cahiller.
  Bunlar, kendilerini Kaf Dağı’nda dahi sanan gafiller.

  Bunlar,çocuklara tecavüze,bir kereden bişey olmaz diyen sapıklar.
  Bunlar, bu ulu milletin anarahmine küfreden tımarhanelik kaçıklar.

  Bunlar,bu kutsal anayurdu bölen, parçalayan ve bölüşen hayinler.
  Bunlar,bu mazlum ulusu tutsak edip pazarlayan ve satan zalimler.

  Bunlar,beka,barış,bağımsızlık,birlik,bütünlük, kardeşlik düşmanları.
  Bunlar,şeyhlik, şahlık,biad,hilafet,şeriyad,İhvan ve cihad hayranları.

  Bunlar,haram kar,haksız rant,tefeci faiz ve kara para tacirleri.
  Bunlar, uzak ve yakın emperyal güçler ve odaklar hizmetcileri.

  Bunlar, Türk Halkı’nı ve Türk Ulusu’nu red ve inkar eden nankörler.
  Bunlar,tüm halklara ve uluslara düşman olan en dinsiz dinci aktörler.

  Bunlar,bu ülkeyi yerel, bölgesel ve küresel itekurda arpalık yapanlar.
  Bunlar,bu ulusu,bir iç ve dış savaş ile katletme emeli ve planı olanlar,

  Bunları, hizmetcilerini, köstebeklerini,‘sağlı’ ‘sollu’ koltuk deyneklerini yenmek,
  En ilahi ve insani, vatani ve milli, hukuki ve askeri,idari ve ahlaki görev demek.

  Bu yüce ve kutsal görevi yaparak bunları bu topraklardan kovalayıp kovmak için
  Tek ve en geniş bir Hak, Vatan Ve Halk Cephesi kurup elele ve başbaşa verelim.

  Gönül Pınar Atacı, 6.Ocak.2021

  Cevapla
 2. emin

  İktidar şimdiye kadar ne yaptıysa ! demokrasi adına yapmıştır…demokrasi tramvay durağında inmektir….atıalan Üsküdarı geçmiştir diyenler ülkeyi çıkmaz sokağa sokmuşlardır..demokrasi nin ne olduğu tartışılmamıştır.Türkçesi Hak ve özğürlükler adı olmalıdır.Emperyalizm demokrasi ! ! adına ülkeleri kaosa sürüklemiştir.Sosyal demokrat (Emperyalizm tarafından Sol,a karşı kullanılan bir terimdir)söylemi,,,, emperyalizmin söylemidir.unutmayalım Almanya da Hitleri sosyal demokratlar tabir edilen partiler tarafından faşizm e teslim edilmiştir…bizde de aynı senaryo Cumhuriyet düşmanlarını ülkenin başına bela etmiştir.CHP demek Kemalizm ,Bağımsızlık ,Laiklik demektir…

  Cevapla
 3. Gunes Ecer

  Baskanlik sistemi demokratik bir oylama ile halkin cogunlugu tarafindan kabul edilmistir. Kaldirilmasi icin de ne tur demokratik yol gudulmesi gerektigi bellidir. Dunyanin en iyi demokrasilerinden birisi olan Amerika’daki sistemin aynisidir. Baskan secilen, kendi partisinin da baskani olur. Baskan yardimcisi Senato baskani olur. Baskan bizdeki KHK’lara benzeyen emirlerle devlet politikalarini degistirebilir. Turkiye’de Baskan’a her turlu elestiri yapilabilmektedir; Amerika’daki gibi. Erdogan’in 20 yildir basimizda olmasi sevildigi icindir. Her secimi kazandigi icindir. Kaybederse gider.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir