TELE1 TV’de 2 Konuşmamız : 02 Ocak 2022

Dostlar,

2022’nin ilk Pazar günü erkence kalkarak TV konuşmamıza hazırlığımızı sürdürdük.
TELE1‘de Sayın Namık Koçak bizi 10:30’da canlı yayına aldı..


Üstteki görselde de de sunduğumuz üzere 3 temayı irdelemeye çalıştık.
İlk olarak ülkemizin içine sürüklendiği yakıcı ekonomik bunalım..
Gerçekte Türkiye’nin bunalımı çok yönlü ve “ekonomik çökertme” son vuruşlardan..

Biz, olup bitenlerin asla rastlantısal olmadığını, bir kurgu ürünü olduğunu düşünüyoruz.

Mülkiye’de aldığımız Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi eğitiminde Politikolojide (Siyaset Bilimi) hiçbir şeyin rastantısal olmadığını / olamayacağını da öğrendik.

Ülkemize yaşatılan çok yaygın ve derin (yatay ve dikey) yoksullaşTIRmanın erekli olduğunu düşünüyoruz
AKP iktidarı = RTE Türkiye’yi ve Türk halkını sevmiyor, adeta intikam alıyor.
Kendi ağzıyla da söylemişti :

 • Dindar ve kindar bir nesil yetiştireceğiz
 • Dininizi ve kininizi eksik etmeyin..

45 dakika boyunca özellikle vahşi – acımasız zam yağmurunu, ülkemizin talan edilişini, şehir hastanelerinin TALAN / SAĞLIK KAPİTÜLASYONU / Lozan Andlaşmasına aykırı… olduklarını vurguladık.

Salgın yönetimi için kaynak kalmadığını, Sağlık Bakanlığı bütçesinin 1/5’inin şehir hastanelerine gittiğini, 2022 bütçesi vergi gelirlerinin 1/6’sınun borç faizi olduğunu.. Faize karşı olduğunu söyleyen Erdoğan iktidarının gerçekte yerli – yabancı faiz lobisinin besleyeni olduğunu vurguladık.

Omicron‘u anlattık..

DSÖ Genel Başkanı Dr. T.A. Gebreyesus;

 • “Omicron çok bulaşıcı, Delta ile birlikte dolaşımda, tsunamiye yol açabilir çok endişeliyim. Çöküşün eşiğinde bitkin sağlık emekçileri ve sağlık sistemine muazzam baskı. Birlikte müdahaleyi iyileştirmezsek virüs gelişmeye ve sağlık sistemlerimizi tehdit etmeye devam edecek.”

TURKOVAC’ın henüz bir aşı olmadığını sorular sorarak bilimsel gerekçeleriyle açıkladık.. Ayrıntılı olarak günlerdir yazmaktayız, lütfen tıklayarak okur musunuz??

Dolayısıyla saflar artık iyice ayrıldı Türkiye’de..

İktidar bunca vahim hatayı bilmeyerek yapacak ölçüde zeka fukarası değil elbette.

O zaman geriye “bilerek” yapma olasılığı kalıyor.. Bu da gafletin de dalaletin de ötesinde; İHANET!

Erdoğan Anayasayı bilerek ve isteyerek, tasarlayarak ve yineleyerek çiğnemeyi sürdürüyor. Anayasaya bağlı kalacağına yemin etmesine karşın (Anayasa md.101). Apaçık Anayasayı ihlal suçu işliyor pervasızca.. Türk Ceza Yasası md. 309..

Herkesin saflarını belirlemesi ve bu iktidardan bir an önce kurtulmak için demokratik mücadelede işbirliği yapması zo – run – lu! Başka seçenek yok, yok, yok…

===========================================

Bu akşam (02 Ocak 2022) 2. kez TELE1’e konuk olacağız.

HALK TV’de bizi haftalarca Cumartesi gecesi konuk eden Sn. Fatih Ertürk’ün konuşmacılarından biri olacağız.. Bu programlar hep izlenme rekoru kırardı her hafta.

Sabah olduğu gibi yaklaşık 40 – 45 dakika konuşma olanağımız olmayacak, başka konuşmacılar da olduğundan.. Satın Ertürk’ün sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

TELE1’e, yurtsever – yürekli yürütücüsü Merdan Yanardağ’a ve emekçeilerine teşekkür ederiz. Dayanışma içinde ülkemizi bu darboğazlardan çıkaracağız; az kaldı; umutla…

Bilgi ve ilginize sunarız.

Sevgi ve saygı ile. 02 Ocak 2022, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Atılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik    twitter : @profsaltik

 

TELE1 TV’de 2 Konuşmamız : 02 Ocak 2022” hakkında 3 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Sözün tam anlamıyla yaşamsal düzeyde GÜNCEL, tümüyle SOMUT VE NESNEL, gerçek VATANSEVER,,derin BİLİMSEL,ulusal ve toplumsal ÖNEMLİ VE DEĞERLİ, çok derinden ETKİLEYEN, her tümcesi MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL, tek sözle DAHİYANE iki söyleşi ve iki yazı. DAHİ bilgin sevgili hocamız Prof.SALTIK’a, üstün ve özgün yapımcılar ve sunucular sevgili Namık KOÇAK’a. sevgili Fatih ERTÜRK’e, sevgili Merdan YANARDAĞ’a ve hepsi de çok değerli ve ünlü tüm öteki katılımcılara en yürekten tebrikler, sonsuz sağlık ve bağışıklık dilekleri, yeni başarılar ve en mutlu ve kutlu bir yeni yıl ve nice yıllar.

  Cevapla
 2. Seçkil Çelik

  İyi günler ve umut veren bir yıl dilerim.
  Öncelikle RTE nin Nas ile ilgili açıklamalarının Anayasal düzeni değiştirmeye yönelik açık bir suç olduğu ve TCK gereği ağırlaştırılmış müeebbet hapis cezası gerektiren bir suç olduğu saptamasını yapan (benim denk geldiğim) ilk kişi olmanız nedeni ile kutlarım sizi.
  Bu konuda muhalefet, en azından tarihe not düşmek için, ne zaman bir suç duyurusunda bulunacak diye bekledim durdum. Eğer yaptılarsa da ben denk gelmedim.

  Ardından da özellikle Avrupa sosyal koşulu kapsamında yaşama geçirilen
  KAMU HİZMETLERİNİN SUNUMUNDA UYULACAK USUL VE ESASLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK
  Kamu hizmetlerinin ilk kademede ve vatandaşa en yakın yerde sunulması
  MADDE 3 – (1) Kamu hizmetlerinin, başvuru yapılan ilk kademeden sunulması ve sonuçlandırılması, başvuru
  mercii ile karar/onay mercii arasında birden fazla kademe oluşturulmaması esastır. İdare, başvuruların, doğrudan kamu hizmetini sunan birime yapılmasını ve ilk kademede sonuçlandırılmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.
  (2) İdare, hizmetlerin vatandaşa en yakın yerden sunulabilmesi amacıyla gerekli görülen mahallerde geçici veya sürekli bürolar açabilir.
  düzenlemesine açıkça aykırı olan kent (şehir) hastaneleri uygulamasına d bugüne değin bu açıdan bir eleştiri ve karşı duruş getirilmemesi de şaşkınlık verici bana göre.
  Gerçi her ne kadar 2. fıkranın son sözcüğü “açar” olması gerekirken “açabilir” şeklinde düzenlenerek Avrupa’ya verilen sözü yerine getirme konusunda çelme takılmaya çalışılmışsa da sonucun değişmeyeceğini düşünüyorum.
  Ayrıca Sağlık başta olmak üzere tüm kamu kurumları sundukları kamu hizmetlerini vatandaşa götürmek yerine (özellikle tarım bakanlığı hizmetlerinde ilçe yapılanmaları olmasına karşın) köy ve kasabalardaki vatandaşı kentlere, ayaklarına çağırmakta hiç utanç duymamakta.
  Bu nedenle yaşanan dram niteliğinde olaylar hiç azımsanmayacak denli çok.
  Biliyorum sağlıkçısınız ama aynı dili konuştuğumuzu düşündürttüğünüz için bunları sizinle paylaşmak istedim.
  Özellikle akıl ve tin yönünden sağlıcakla kalmamız dileği ile.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir