Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerden 9’u tutuklandı

Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerden 9’u tutuklandı!

(AS: Bizim kapsamlı katkımız yazının altındadır..)
Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin için lokum dağıtanları “Katliamın lokumu olmaz” diyerek protesto ettiği için gözaltına alınan 15 öğrenci, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.
[Haber görseli]
Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta (2018) çıkan olayların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesiyle gözaltına alınan 16 öğrenciden, 15’i bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca dosya üzerinden işlemleri tamamlanan öğrenciler, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye gönderildi. Tutuklanması istenen 15 öğrenci, nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
Mahkeme, gözaltındaki 9 öğrencinin tutuklanmasına, 6 öğrencinin adli kontrol koşuluyla serbest bırakılmasına karar verdi.
(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/953167/Erdogan_in_hedef_gostermesinin_ardindan_gozaltina_alinan_Bogazicili_ogrencilerden_9_u_tutuklandi.html, Cumhuriyet, 03.04.2018)
=========================================
Dostlar,

Büyük endişe ve kaygı duyuyoruz.. Daha önce de yazdık :

NE YAPILMAK İSTENİYOR??

Biz Afrin operasyonu hakkında. iktidar gibi düşünmüyoruz.. Gerekçelerini yukarıda başlığını (ve erişkesini) verdiğimiz makalemizde yazdık. Birilerinin bu harekatı kutsama ve kamuoyunda bu yönde gerçek dışı algı koşullama “hakkı” (?!) varsa; birilerinin de tersi yönde düşünme ve hatta davranma hakkı vardır. Demokratik rejimlerde buna katlanmak zorunludur. Hele siyasal iktidar, çok sert biçimde de eleştirilebilir.
Boğaziçi Üniversitesi ülkemizin yüzakı bilim kurumları içinde başlarda geliyor. Oraya çok yüksek puanlarla girilebiliyor.
Hakkında dava açılan 15 gencimizin de bu yüksek başarıyı yakaladıkları ortada. Nasıl birileri Afrin operasyonunu “lokum dağıtacak derecede kutsuyorsa”, bunu tam tersi de aynı derecede demokratik haktır.
Görüşlerine katılır ya da katılmazsınız; uygarca ve gerekçeli – kanıta dayalı yanıt verirsiniz.
Böylesine tartışma ile demokratik toplumlar uzlaşır. Başka yol ve yordamı yoktur.
Ülkenin partili devlet başkanının ortada hiçbir yargı kararı yok iken bu gençlerle ilgili en ağır suçlamaları yapması ve dahası, yaptırımını da ilan etmesi
* …. bu okullarda terörist- komünistlere okuma olanağı vermeyeceğiz!
Hukuk devleti adına tam bir dehşettir! OHAL‘i de alet ederek gençlerin evlerine – yurtlarına baskın yaparak 1 hafta polis gözetiminde tutmak adil, hakkaniyetli midir? Yolsa OHAL sopası bu amaçlarla mı elde tuıtulmaktadır 1,5 yıldır??
Türkiye cezaevlerinde 235 bini aşkın insan vardır ve fiziksel kapasitenin çok üstündedir!
İnsanları düşünce açıklamaları nedeniyle hapse atmanın savunulacak zerrece yanı yok-tur!
Katılır ya da katılmazsınız ama saygı duymayı becerecek  ölçüde olgun değilseniz bile katlanmak zorundasınız..
Söz konusu öğrencilerin dünya görüşlerini bilmiyor ve merak da etmiyoruz. Hiçbirini tanımıyoruz. Ancak davranışları, üstlerine atılı suçu haklı kılar nitelikte değildir.
Bu çocuklarımızın hiç olmazsa, güvenlik tedbirleri ile tutuksuz yargılanmasını ve en temel haklarından biri olan eğitim haklarını kullanmalarının engellenmemesini özellikle diliyoruz. Yargıdan, kendisine yakışır yansız (tarafsız) ve bağımsız, adil karar vermesini istiyoruz. Gerçekte (esasen) tersini düşünmek Yargının kendisini yadsımasıdır ve biz ülkemizde her şeye karşın, hala YARGIÇLAR olduğuna inanmak istiyoruz… (“inanıyoruz” diyemedik!?)..
Bu ölçüsüz – sınırsız – akıl dışı – AKP’ye yararsız ama çok zararlı – siyasal tarihte örneği görülmemiş saçmalıklara ar-tık bir son vermek kaçınılmaz oldu.. Ülke uçurumun eşiğine dek sürüklendi. Görmüyor musunuz hala?? Size ne oldu?? Yeter artık, yeter, kendinize gelin..
* Seçim kazanma uğruna bir ülke ve halkı böylesine vicdansızca, fütursuzca………………….. feda edi)e)mez, edilmemelidir.
Sevgi, saygı ve derin KAYGI ile. 04 Nisan 2018, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir