Genç bir hekimin ölümüne neden olan OHAL bir an önce kaldırılmalıdır!

Genç bir hekimin ölümüne neden olan OHAL bir an önce kaldırılmalıdır!

15 Temmuz darbe girişimini fırsata çeviren siyasi iktidar, OHAL ilanı ve sonrasında çıkardığı pek çok Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Parlamentoyu yok sayarak otoriter yönetim anlayışını toplumsal alanın tümüne dayatmaktadır.

Dr. Hasan Orhan Çetin, OHAL sürecinde ihraç edilerek ya da açığa alınarak görevinden uzaklaştırılan binlerce sağlık çalışanından, on binlerce kamu emekçisinden yalnızca biridir. Bu kişiler, yasa dışı bir örgüt ile somut bağlantılarını ortaya koyacak hukuksal kanıtlar olmaksızın, bir şekilde suçlu ilan edilmişler, işleri ve tüm özlük hakları ellerinden alınmıştır. Geldiğimiz bu aşamada, genç bir hekim yalnızca işinden değil yaşamından da olmuştur. OHAL uygulamaları, haksız ve hukuksuz olarak görevinden uzaklaştırılan Dr. Hasan Orhan Çetin’in yaşamını yitirmesinin doğrudan sorumlusudur.

Türk Tabipleri Birliği, OHAL’e karşı, tüm anti-demokratik uygulamalara olduğu gibi, başından beri açık ve net bir tutum sergilemiştir. Her türlü haksız ve hukuksuzluğun önünü açan, ülkemizdeki adalet duygusunu körelten, binlerce emekçiyi işsiz, okulları hocasız, hastaneleri doktorsuz bırakan ve artık can alır hale gelen OHAL bir an önce kaldırılmalı, haksız ve hukuksuz olarak görevinden uzaklaştırılan kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidirler.

Yaşamının ve mesleğinin baharında aramızdan ayrılan genç meslektaşımız
Dr. Hasan Orhan Çetin’in ailesi, sevdikleri ve çalışma arkadaşları başta olmak üzere tıp camiasına baş sağlığı ve sabır dileriz. Sürecin takipçisi olacağımızı, OHAL’in bir an önce kaldırılması, haksız ve hukuksuz yere açığa alınanların, ihraç edilenlerin görevlerine dönmeleri ve adil yargılanma hakkı için verdiğimiz mücadeleyi güçlendireceğimizi kamuoyuna duyururuz. 19 Şubat 2017

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi
=================================
Dostlar,


Meslek örgütümüzün açıklamasını aynen paylaşıyoruz..
Genç meslektaşımız Dr. Hasan Orhan Çetin‘in canına kıyması biz büyük acı veriyor..

Dileyelim ülkemizi böylesine kötü yönetenler ve çok acı, katlanılamaz olaylara
neden olanlar ibret alırlar, kötülükler ülkesine döndürülen Türkiye‘nin sürüklenişi
bir an önce durdurulur. Tersi durumda bu bataktan çıkmak giderek olanaksızlaşıyor..

Merhum Dr. Hasan Orhan Çetin‘in dosyası bir kez daha yansız bir uzmanlar kurulu eliyle incelenmeli ve hukuksuzluk yapanlar mutlaka yargılanmalıdır.
Merhumun saygınlığı, ölümünden sonra bile olsa geri verilmelidir.
Sorumlu kamu görevlileri, kamuoyu önünde merhum Dr. Hasan Orhan Çetin‘inin hatırasından ve ailesinden özür dilemelidir. Dr. Çetin’in özekıyımı (intiharı) nedeniyle ailesinin yoksun kalacağı beklenen gelir – refah – kazanımlar aileye ödenmelidir.
Bu ödemeler, adli – idari soruşturma sonunda sorumluluğu yasal olarak belirlenen kamu görevlilerinden geri alınmalıdır (bu kişilere Devlet rücu etmelidir).

OHAL bulanıklığında insanları açıkça hukuksuz biçimde SİVİL ÖLÜME mahkum eden gizli (kripto) ajanlar hızla bulunmalı ve ayıklanmalıdır. OHAL asla bir tasfiye
ya da intikam aracı olarak kullanılmamalıdır; bu sorumluluk AKP iktidarı için
başat ve asal niteliktedir. Kamudan İhraçlar hızla gözden geçirilmeli, haksızlıklar mutlaka ve hızla giderilmelidir.

Sevgi ve saygı ile. 23 Şubat 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir