Metin AYDOĞAN : AVRASYA TUNEL PROJESİ..

AVRASYA TUNEL PROJESİ..

Mimar Metin AYDOĞAN
http://kuramsalaktarim.blogspot.com.tr/2016/12/avrasya-tuneli.html?m=1#more, 20.12.16

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

 • Dünya Bankası’nın kredi işleyişinde görev almış bir kişi olan Amerikalı Ekonomist
  John Perkins şunları söylüyor;
 • “Kendi arabasını yapamayan ülkeleri borçlandırıp otobanlar yaptırırız. Sonra onlara arabalarımızı satarız. Sonra bankalarını satın alırız. O bankalardan halka ucuz kredi verip daha çok araba almalarını sağlarız”.(×)
  Bu sözler, Türkiye’de uygulanmakta olan ulaşım politikasını açıklar niteliktedir. Kimi insanlar; köprülere, otoyollara ya da tünellere bakıp gördüklerinden etkileniyor ve bu “büyük eserleri” ülkeye kazandıranları takdirle anıyor. Bu yatırımları hayranlık duyguları içinde izliyor.
  Bilgi ve bilinçten yoksun bilinçsiz insanlar için bu sonuç olağandır. Görüntü etkileyici, yaymaca (propaganda) yoğundur. Arabasının olmaması, köprüyü ya da tüneli kullanmaması duygularında bir değişiklik yapmıyor. Ülkeyi iflasa götürecek bir borç yükünün altına girildiğini, sonuçların kendi yaşamını olumsuz etkileyeceğini aklına getirmiyor. Bilgisizliğin yol açtığı körlük; öngörüsüzlüğü ekonomik alandan çıkarıyor ve toplumsal alana taşıyor. Olaylar arasında bağ kurulamıyor. Aldatmaya dayalı siyasi yaymaca, sorgulama ve ileriyi görme yetisini yok ediyor. Üretimden kopuk, zengin işi bu pahalı yatırımları yaptıranları, büyük işler yapan büyük insanlar olarak değerlendiriyor.
  *****
  Avrasya Tünel Projesi5,4 kilometresi deniz tabanı altında. 9,2 kilometresi yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarından oluşuyor. Çapı 13,7 metre. İki katlı; 2 gidişi ve 2 gelişi var. Yalnızca binek arabalar ve küçük minibüsler geçebilecek. Maliyeti 1 milyar 245 milyon dolar. Şirketin özkaynak yatırımı 285 milyon, kredi tutarı 960 milyon dolar. Kredide Hazine garantisi var,
  şirket borcunu ödemezse devlet ödeyecek. Yapımcı şirketin imtiyazlı kullanım süresi 26 yıl
  (25 yıl, 11 ay, 9 gün).Geçiş ücreti 2017 için, (tek geçiş) binek arabalarda 4, minibüslerde 6 dolar. Tünel, kent içi geçiş olduğu için, ücreti gidiş-dönüş olarak hesaplamak gerekiyor. Yani, gerçek kullanım ücreti, bugünkü kurla otomobillerde 34, minibüslerde 48 YTL. Tünel geçiş ücretleri, her yıl ABD Tüketici Fiyat Endeksine uygun olarak artacak. Devlet, yılda 25 milyon geçiş garantisi vermiş. Bu kadar araba geçmese bile, Hazine bu parayı ödeyecek.

  Yap-İşlet-Devret ve Türkiye

  Yap-İşlet-Devret’i ilk kez, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında ve devret’i olmadan
  Osmanlı İmparatorluğu uygulamıştı. Yabancı şirketlerle işletme imtiyazları veren ve borçlanmaya dayanan bu uygulama İmparatorluğu yıkıma götürmüştü. İstanbul’da Tramvay ve Tünel İşletmeleri, Elektrik ve Gaz İdaresi, Haydarpaşa Liman İşletmesi, İzmir’de Liman İşletmesi, Göztepe Tramvay İşletmesi yabancı şirketler tarafından yapılmış ve işletilmişti.

  AKP’nin yol-köprü politikası, çok özendiği Osmanlı uygulamalarına benzemektedir.
  O dönemde padişahların yaptığını şimdi, üstelik daha ağır koşullarla AKP yapmaktadır.
  Bugün, yabancı ortaklı şirketlere; yüksek kar, kullanımda imtiyaz, kredide devlet güvencesi
  ve şirket gelirlerine kar garantisi verilmektedir.

  19. yüzyılda, İstanbul’daki Tünel’i İngilizler yapmıştı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü bugün İtalyanlar yapıyor. Haydarpaşa Limanı ve Bağdat Demiryolu’nu 20. yüzyıl başında Almanlar yapmıştı, İzmit Osmangazi Köprüsü’, bugün Fransız ve İsviçre şirketleri planlıyor, İtalyan şirketi yapıyor. İzmir Limanı’nı ve İzmir-Bandırma Demiryolu’nu 19. yüzyılda Fransızlar yapmıştı; Ankara-Konya Hızlı Treni’ni Çinliler, Avrasya Tuneli’ni Güney Koreliler yapıyor.

  Mali Yük

  AKP, yönetime geldiği 2002’den bugüne dek, yap-işlet-devret adı verilen yöntemle çok sayıda yol, köprü ve tünel yaptırdı. Göz boyamaya dönük bu yatırımlarda öne çıkan özellik, tüketime yönelik olması ve Türkiye’yi büyük bir borç yükünün altına sokmasıdır.

 • Kurulu olan; fabrika, maden işletmesi, rafineri gibi üretim yapan birimler satılıp, yol ve köprü yapılmaktadır.AKP, son 6 yılda yaptığı yap-işlet-devret anlaşmalarıyla yabancı ortaklı şirketlere 144 milyar dolarlık1 Hazine garantisi verdi, yani borçlandı. Bu borcu, yatırımı kullanan Türk halkı, olmazsa devlet ödeyecek.
 • Türkiye’nin, büyük bölümünü AKP’nin yaptığı iç-dış borç toplamı 690 milyar dolar.2
  Bu büyük borç, Osmanlı’da olduğu gibi, Türkiye’yi siyasi çözülmeye götürecek.

  Oysa, Cumhuriyet, borçlanmak bir yana borç ödemiş ve 1946’ya dek borçsuz bir ülke yaratmıştı.Devlet GarantisiEnerji ve ulaşım alanında yaygınlaşan yap-işlet-devret’in, devlete getirdiği zarar şimdiden
  ortaya çıkmaya başlamıştır. İstanbul’un su gereksinimi için 480 milyon dolara ihale edilen Yuvacık Barajı’nda, Hazine garantisi nedeniyle devlet, almadığı suyun bedeli olarak
  şirkete yılda 220 milyon dolar ödüyor. Bu ödeme 13 yıl sürecek
  .3

  Benzer durum doğalgazda yaşandı. Devlet, almayı taahhüt etmesine karşın kullanamadığı doğalgaz için Rusya, İran ve Azerbaycan’a üç yılda 2 milyar 999 milyon lira ödedi.4

  Ankara Esenboğa, Milas-Bodrum ve Zafer Bölgesel Havalimanı’nda garanti edilen
  yolcu sayılarına ulaşılamadığı için, işletmeci şirketlere bugüne dek 37,9 milyon Euro
  yani 125 milyon lira ödeme yapıldı.5

  “Dünya’nın En Büyük Havaalanı” savıyla başlanan ve 22 milyar 152 milyon avro bedelle
  ihale edilen İstanbul 3. Havalimanının maliyeti, yapılan değişiklikler nedeniyle ilk 9 ayda 12,9 milyar dolar arttı.6

  Tünel’i Kullananlar

  Arabası olmayan, yayalara kapalı olduğu için kullanamayacak, belki de hiç görmeyecek insanlar, Avrasya Tüneli’nin ödemelerine katılacak. Çünkü devlet, şirketlere kar garantisi vermiş durumda. Tünel’den yılda 25 milyon araba geçmezse aradaki fark Hazine tarafından ödenecek. Hazine’yi ise Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının tümü oluşturuyor.

  Arabası olup Tünel’i kullanacak olanları ise yüksek bir bedel bekliyor. Kazlıçeşme’den Güztepe’ye işe giden bir kişi gidiş-geliş 34 YTL ödeyecek. Göztepe’ye “15 dakikada” gidecek ama 2017 yılı için ayda 1000 TL tünel parası verecek.

  Büyük Kâr

  Avrasya Tünel Projesi’nin ihale bedeli 1,245 milyar dolardır. Bunun 2011’deki karşılığı o yılki ortalama kur üzerinden 2,35 milyar TL’dir. Tünel’den geçiş ücreti 2017 için otomobillerde 4+KDV (17 TL), minibüslerde 6+KDV (24 TL) olarak belirlenmiştir. Belirlenen bedeller,
  26 yıl boyunca hiç artmasa, dolar hiç değer kazanmasa bile, halkın ödeyeceği para 12,1 milyar TL’dir. Oysa, biliyoruz ki geçiş ücretleri artacak, dolar değer kazanacak.
  Şirket kasasına akan para, dudak uçurtan rakamlara varacak.

  Sözleşme, şirket kazancını sağlama almış ve ücret artışını ABD tüketici endeksine bağlamıştır. Bu endeks, 2016 için %1,6’dır. Avrasya Tüneli adıyla ve 26 yıl boyunca, Türk halkına yüklenen mali yükün boyutunu, toplama çarpma bilen herkes bulabilir. Bu işi yapanlar, çok büyük rakamlarla karşılaşacaktır.

 • Borçlanarak yapılan; Köprüler, yollar, tüneller ve saraylar; sınırsız israf ve yağmaya dönüşen talan, Türkiye’yi Osmanlı’nın gittiği yola sokuyor. Eskiden olduğu gibi bugün de, borçlanıp
  yol ve saray yaptırılıyor. Tehlikeli gidişi görmeyip alkışlayanlar, yakın gelecekte gerçeklerle karşılaşacak ve sıkıntılı sonuçlara ülkenin tümüyle birlikte katlanmak zorunda kalacaktır.“Köprüler Tuzağı”Göç alan ve plansız gelişen kentler, arazi rantını gelir kaynağı sayan kişiler tarafından yönetildiği sürece; ne kadar köprü ve tünel yapılırsa yapılsın, ulaşım sorunu çözülemez.
  Her köprü yeni bir köprünün, her tünel yeni bir tünelin hazırlayıcısı olur. İlk köprü 1973 yılında açıldığında İstanbul’un trafik sorunu çözülecek denmişti. 40 yıl içinde 2 köprü, 2 tünel daha yapıldı ama İstanbul’un trafik sorunu çözülemedi. Günümüzdeki yönetim anlayışı değişmediği sürece de çözülmeyecektir.

  Köprüler, tüneller, ulaşımı azaltmaz kendi trafiğini yaratır; çünkü köprüleri, tünelleri kullanan insanlar değil, insanları taşıyan araçlardır. Her köprü, yeni yerleşim alanları açacağı için
  taşınan yolcu sayısını ve yolcuyu taşıyan araç sayısını artıracaktır.

  Yapılan her köprü, yapılacak yeni bir köprüye gerekçe oluşturacak ve yeni bir yolcu artışını başlatacaktır. İstanbul Boğazına Birinci Köprü 1971’de yapılırken, Mimarlar Odası, “bu bir köprü tuzağıdır, yeni köprüler yapılacaktır” demişti. Mimarlar Odası haklı çıktı. Kuşku yok ki, bu gidişle ve uzun olmayan bir zaman içinde yeni köprüler, yeni tüneller gündeme gelecektir.
  Su havzaları ve ormanlık alanlar yok edilerek yeni yerleşim bölgeleri açılacak,
  her iki yakada artan nüfus, trafikte yeni sıkışmalar yaratacaktır.

  DİPNOTLAR
  (×)    “Bir Ekonomik Tetikçinin Anıları”, John Perkins
  1       www.birgun.net

  2       Alaattin Aktaş, Eko Analiz, www.dünya.com
  3       “İSKİ’den Yuvacık Barajı’nın İçyüzü” m.haber7.com
  4       “Alınmayan Gaza 2,99 Milyar Lira Ödendi”, www.m.haber7.com
  5       “Yap, İşlet, Zarar Et; Devlet Ödesin” www.gazeteport.com
  6       “Neresinden Baksanız Bu Proje Zarar, Ziyan” Mehveş Evin, www.milliyet.com.tr
  ===========================================
  Dostlar,

  İzmir ADD Şubesine büyük emekler veren dava arkadaşımız değerli aydın Mimar Metin Aydoğan‘ın çok önemli yazısını paylaştık.. Daha önce biz de İzmit Körfezi Osmangazi köprüsü (Ey AKP’liler, bu yaptığınız alafranga irtikaptır. Osman Gazi Köprüsü büyük bir soygun eseridir. Sizler devleti soyuyorsunuz) ve Şehir Hastaneleri nedeniyle benzer soygun – talan düzenini yazmıştık (Şehir Hastaneleri’nde Skandal İtiraf). Bu yazıların dikkatle okunmasını, paylaşılmasını dileriz.

  .. Ülkenin geleceğinden çalarak, gelecek kuşakların kaynaklarını bugünden tüketerek yaratılan iğrenç algı yönetiminin politik ranta, çıplak deyişle “seçmen oylarına” dönüştürüldüğünü yazmıştık. Yeni bir örneği ile karşı karşıyayız. En büyük boyutlu “kazık”, çoooooooooooooooook elzemmiş gibi, hovardaca yaptırılan dünyanın en büyük havaalanı, İstanbul’daki 3. hava limanı.. Bu sayede Atatürk havaalanı nedense kapatılacak, Atatürk’ün adı bir yerden daha silinmiş olacaktır ayrıca..

  Yaşasın bu siyaset.. Fiyatlar Dolara ayarlı (indeksli) ve de ABD’deki enflasyona ayarlı..
  Bu siyasal kadro bir yandan dincilik ticareti yaparken bir yandan da emperyalizmin kuyrukçusu ve duygu sömürüsü yaparak halkın Dolarlarını bozdurmasını istiyor.
  Halkımız bu zalım düzeni görmeli ve gerçeği anlamalı artık..

  Sevgi ve saygı ile.
  21 Aralık 2016, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK
  Ankara Üniv. Tıp Fak – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
  www.ahmetsaltik.net   
  profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir