Yekta Güngör ÖZDEN : Bizden söylemesi

Bizden söylemesi..

portresi_SOZCU'de

 

Yekta Güngör ÖZDEN
SÖZCÜ, 31 Ekim 2015

 

Gereksiz seçimler için son girişimler yapılmaktadır. Siyasal partilerin değişik yöntemleri yanında hepsinde izlenen alışılmış davranışlar, sözler, seçmene güven ve istek vermekten uzak yaklaşımlar birbirine eklenmektedir. İktidar devletin, kendi belediyelerinin, yandaş kurum ve kuruluşlarla varlıkların olanaklarından yararlanmakta, aldatıcı sözlerle seçmeni kandırmaya çalışmaktadır. Kesenin ve kasanın alabildiğine açıldığı gözlenmektedir. AKP genel başkanının resmiyle (AS: fotoğrafıyla) birlikte yayınlanan reklâmlara Bakanlıkların reklâmları da eklenmiştir.

Hukuk bulutları, adalet güneşinin doğmasını engellemektedir.
Haksızlık, yöntemsizlik, kayırma ve ayrıcalık taşıyan işlemler, yakınmalara neden olmaktadır. Yargının seçimlerde vereceği sınav, devletin ve demokrasinin geleceğini belirleyecek ölçüde önem taşıyor. Hukuku kullanmak ve kullandırmak hukuka ihanet olacağından,
tüm ilgililerin özenli davranma zorunluluğu büyük sorumluluğu içeriyor.

Sorunların çözümü, hakkımız olan ortamın edinilmesi için her zaman söylediğimiz
“oy namustur” sözünü yineleyerek anımsatalım:

Seçmenlik görevi yurttaşlığın 1. sırasındadır. Partilerden önce, ülke ve devlet gelmektedir.
Hatır için, kişisel ya da ailesel, bölgesel, partisel beklentiler için, çıkar için, yardım, bağış, armağan için oy kullanmak demokrasiyi kötüye kullanmak, ona yaraşır olmamaktır.
Devlet yöneticilerinin, özellikle ulusal istencimizi yaşama geçirecek Yasama Organının oluşması için vicdanımızın buyruğundan ayrılmamalıyız. Süslü sözler, kabadayılık gösterileri, gerçek dışı anlatımlar, içtenliksiz yaklaşımlar, ölçü alınmamalıdır.

Bu seçimler birçok yönden çok önemli.
İktidarın çelişkileri, aykırılıkları, tutarsızlıkları, başarısızlıklarıyla, iktidarı buyruğunda tutan günümüz cumhurbaşkanının karşıtlarına çatan sözleriyle yansıyan anlayış ve tutumu ortada.

Türkiye’mizi daha kötü durumlara düşürecek başkanlık hırsı, aleviyle sürüyor.
Kraldan çok kralcı davranışlı çıkarcı partizanlar, yetersiz, beceriksiz, niteliksiz ve deneyimsiz yandaşlar, özelliği olan önemli görevlere hukuku dışlayan tepeden inme yöntemlerle getirilirse sorunlar içinden çıkılmaz duruma gelir.

UNUTMAYALIM     :
Vatan”dan daha kutsal ve daha görkemli bir yapı, bizim için daha sıcak bir kucak ve ocak yoktur.
Vicdan erinci (huzuru), gönül esenliği, yürek serinliğinin getireceği mutluluk ve gönencin duyuracağı kıvancı yaşamak istiyorsak;
oyumuzu yaşadıklarımızı, yaşatılanları gözeterek, özlediklerimizi düşünerek kullanalım.

==================================

Dostlar,

Anayasa Mahkemesi‘nin önceki başkanlarından Sayın Yekta Güngör Özden‘den günümüze dek yeterli sayıda makaleler koymadık sitemize.. Bundan sonra daha çok paylaşma dileğiyle
en son yazısını sunuyoruz..

1 Kasım 2015 seçimleri hakkında olgun, sorumlu, ağırbaşlı, çoook yerinde katkıları için teşekkür ediyoruz Sayın Özden’e..

Sevgi ve saygı ile.
31 Ekim 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir