‘Dehşete düşüyoruz’ !


‘Dehşete düşüyoruz’ !

Erdoğan’a yazılan mektubun yayımlandığı WAN-IFRA’nın internet sitesinde,
üzerinde düşünce özgürlüğüne ilişkin Anayasa maddesinin yazılı olduğu bir
Türk bayrağı görseli kullanıldı.
[Haber görseli]

Mektubu imzalayanlar arasında New York Times Genel Yayın Yönetmeni Dean Baquet, Washington Post Genel Yayın Yönetmeni Martin Baron, La Stampa Genel Yayın Yönetmeni Mario Calabresi, La Repubblica Genel Yayın Yönetmeni Ezio Mauro, El Pais Genel Yayın Yönetmeni Antonio Cano, Buzzfeed Genel Yayın Yönetmeni Ben Smith, ARD Genel Yayın Yönetmeni Thomas Baumann, Süddeutsche Zeitung Eş Genel Yayın Yönetmeni Wolfgang Krach, Welt Genel Yayın Yönetmeni Jan- Eric Peters, ZDF Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Elmar Thevessen, VG Genel Yayın Yönetmeni Torry Pedersen, VICE Media kurucusu Shane Smith ve AFP Küresel Haber Müdürü Michele Leridon da bulunuyor.

Dünyanın önde gelen gazete ve haber sitelerinden 50’yi aşkın genel yayın yönetmeni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak

Türkiye’de basın özgürlüğünün giderek kötüleşmesine ilişkin derin endişelerini’ iletti. Yüzün üzerinde ülkede 35 bini aşkın yayıncıyı temsil eden Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), Dünya Editörler Forumu (WEF), Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Uluslararası Yazarlar Birliği PEN öncülüğünde kaleme alınan mektupta, son iki ayda Türkiye’deki yayın organları ve gazetecileri hedef alan saldırıların ‘alarm verici boyutlara’ ulaştığı belirtildi.

Mektupta şu ifadeler kullanıldı:

“Bu yıldırma atmosferinde, gazetecileri esas görevlerini yapmalarını sağlayacak tedbirlerden yoksun bırakan ‘cezasızlık kültürünün’ yükselişi endişe veriyor. Hükümetin bağımsız ya da muhalif gazetecilere yönelik saldırıları kınamaya yönelik isteksizliği ve bazı durumlarda ihmali daha da ürkütücü. Yayın yönetmenleri olarak gazetecilerin, yayın organlarının ve medya gruplarının bu şekilde hedef alındığını görmekten dehşete düşüyoruz” Gazeteciler, Erdoğan’a gazetecileri koruyun çağrısında bulundu.

Hasan Cemal: Darbe günlerinden beter

Türkiye’de muhalif basının “Erdoğan’ın sandıktan güçlenerek çıkması halinde baskıların artacağına” dair korkularını haberleştiren Reuters, gazeteci Hasan Cemal’in izlenimlerine
yer verdi. Kariyerinde “basın özgürlüklerinin hiç bu kadar kısıtlanmadığını” söyleyen Cemal, “bağımsızlıktan nefret eden sultanın emirlerine” işaret etti. Cemal, “Kenan Evren günlerinin 2. sınıf demokrasisi bile bugünden iyiydi.” dedi.

Dayak, hapis, kurşun

ÇGD Ankara Şubesi, temmuz-eylül dönemini kapsayan Medya Raporu’nu açıkladı.
Saptamalar şöyle:

Burun kırma, dipçik, kaçırma: Uludere’de Mahmut Oral ve öbür gazeteciler askerler tarafından tartaklandı. Nusaybin’de polisler gazetecilere silahlarının dipçikleriyle vurdu. Sendika.org muhabiri Bora Balcı’nın yol ortasında kaçırılıp tehdit edildi.

‘400 vekil’ baskını: Erdoğan’ın “400 vekil alınsaydı, bunlar olmazdı” açıklamasını haberleştiren Hürriyet gazetesi, AKP’li Abdurrahim Boynukalın öncülüğünde bir grup tarafından basıldı. Ahmet Hakan, 3’ü AKP’li 4 kişinin saldırısına uğradı.

‘Küçük’ tehditler: Star gazetesi yazarı Cem Küçük, “İstersek seni sinek gibi ezeriz.
Bugüne kadar merhamet ettik de hâlâ hayatta kalabiliyorsun..” ifadeleri ile Hakan’ı tehdit etti. Küçük, gazetemiz yazarı Celal Başlangıç için “Bu adam PKK militanıdır” dedi. Küçük,
“MİT TIR’ları olayı ABD’de yaşansaydı, CIA o muhabirleri öldürürdü. Can Dündar’a gözaltının orada olması lazımdı. İddia ediyorum hukukla çözmezlerdi bunu” dedi.

Hedef ‘Cumhuriyet’:

Eski Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın, makam tuvaletine altın kaplama malzemeler kullanıldığı yönündeki haberi nedeniyle muhabirimiz Canan Coşkun hakkında, soruşturma başlatıldı. Çizerimiz Musa Kart hakkında, karikatürde Erdoğan için “Gemisini yürüten kaptan” ifadesini kullandığı için soruşturma açıldı. Bilal Erdoğan’ın şikâyeti üzerine, muhabirimiz Alican Uludağ hakkında, soruşturma açıldı.

Nokta toplatıldı: Erdoğan’ın arkada şehit cenazesi geçerken selfie yaptığı bir görüntünün
yer aldığı Nokta dergisi toplatıldı.

=====================================================

Dostlar,

Dileriz tüm bu uyarılar AKP ve Bay RTE üzerinde olumlu uyaran etkisi işlevi görsün ve ölçüyü çooook ama çoooook kaçırdıklarını artık görerek kendilerine çeki düzen versinler..

Demokrasinin, demokratik cumhuriyetimizin nimetleri sayesinde o yüksek makamlara erişebildiklerini bir bile akıllarından çıkarmasınlar..

Demokratik özgürlüklerin, demokratik huluk devletini ortadan kaldırmaya izin vermediğini, vermeyeceğini de anımsatmış olalım..

Türk Halkı 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP – RTE’ye SARI KART gösterdi.
Bay RTE, son derece anlamsız biçimde Türkiye ile inatlaşarak ülkemizi zoraki yenileme seçimine sürükledi. Diler ve umarız ki, 1 Kasık m 20165 seçimlerinde Ulusumuz bu kez
“nush ile uslanmayan” (nasihat ile akıllanmayan) AKP – RTE’yi tekdir edecek
(azarlayacak, haşlayacak), KIRIMZI KART göstercektir..

Bu da yetmezse, Ziya Paşa‘nın ünlü deyiminde geçtiği üzere sıra “köteğe” (dayağa) gelecektir.

Bizden söylemesi..
Geçelim Türkiye’den yapılan sayısız uyarıları; artık Dünya alem Bay RTE’yi açık mektup yazarak ciddi ciddi uyarma gereği duyuyor..

Dehşete düşüyoruz’ ! ifadesini kullanıyor..

Sevgi ve saygı ile.
01 Kasım 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir