Yargıtay Başkanı’nın Adli Yıl Açış Konuşması – 2014

yargitay_logosu

 

Yargıtay Başkanı
Ali Alkan’ın
Adli Yıl Açış Konuşması
01.09.2014

 

 

Dostlar,

Dün, 1 Eylül 2014 Adli tatilin bitimi ve 2014-15 Adli Yılının açılış günü idi.
Gelenekselleştirildiği üzere (1943’ten bu yana) Yargıtay’da bir tören yapıldı.
Geçtiğimiz yılki törende Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu‘nun konuşması sırasında, dönemin Başbakanı RTE sinirlerine egemen olamayarak ağzını bozmuş ve salonu terketmişti.. Birlikte 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Danıştay Başkanı hanımefendi de… (cübbesinin olmayan düğmelerini iliklemeye çalışarak!) salondan ayrılmışlardı.

Bu yılki açılışa, RTE Başbakan iken bir duyuru yaparak, TBB Başkanı konuşursa kendisinin törene katılmayacağını açıklamıştı. Ardından da 28.8.14 günü Başbakanlığa atanan Ahmet Davutoğlu..

Gelmediler de… Ya da artık böylesi ortamlarda olamıyorlar..
Kendilerine yer bulamıyorlar..
Dışlandılar..
Yüksek yargı tam kadro oradaydı..
Yargıtay Başkanı Sn. Ali Alkan nefis bir konuşma yaptı..
8 A4 sayfası dolusu.. O yüzden pdf olarak vereceğiz..
Mutlaka özenle ve bütünüyle okunmalı..

Dün da TBB Başkanı Sn. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun konuşma metnini (5 A4 sayfası) sunmuştuk (http://ahmetsaltik.net/2014/09/01/turkiye-barolar-birligi-baskani-prof-dr-metin-feyzioglunun-adli-yil-acilis-konusmasi-2014/). Biz de bir değerlendirme eklemiştik.

O konuşma da 4/4’lük mükemmel bir metin idi. Hukuk fakültelerinde öğrencilere
ödev verilerek, konuşmadaki temel hukuk ilkelerini çıkarmaları ve sınıflamaları istense, neredeyse tüm konuşma metni, tüm tümceler birer temel hukuk ilkesi..

Cumhuriyeti kurumları ile, birikimi ile, yürekli yurtseverleri ile AKP iktidarının yıkıcılığına direniyor ve direnecek.. Bu “fetret dönemi” ni de atlatacak ve
Büyük ATATÜRK’ün aydınlık yoluna ilerlememizi sürdüreceğiz.. 

Ali ALKAN
Yargıtay Birinci Başkanı
1 Eylül 2014, Ankara

YARGITAY_BASKANI_ALI_ALKAN_1.9.2014

 

 

 

 

 

Konuşma metnini okumak için lütfen aşağıdaki erişkeyi (linki) tıklar mısınız??

ADLI_YIL_ACILIS_KONUSMASI_BASKAN_ALI_KALKAN_2014

Konuşma şöyle başlıyor :

Saygıdeğer Konuklar,

Kıymetli Meslektaşlarım, Basınımızın Değerli Temsilcileri;

1943 yılından beri süregelen ve bu sene 71’incisini düzenlediğimiz Adli Yıl Açış Töreninde, sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyor, 2014-2015 adli yılını, ülkemize adalet, barış ve huzur getirmesi dileğiyle açıyorum.

Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor,
bu vesileyle bize Cumhuriyetimizi armağan eden Ulu Önder Atatürk ve
aziz şehitlerimizi rahmet ve şükran duygularıyla anıyorum. Geçen yıl yitirdiğimiz değerli meslektaşlarımızı rahmetle anıyor, emeklilik ya da başka sebeplerle aramızdan ayrılanlara Türk Yargısına yapmış oldukları hizmetleri nedeniyle teşekkür ediyor, bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve mutluluklar diliyorum.

*****

Ve şöyle bağlanıyor :

Başta ilk derece mahkemelerinde görev yapanlar olmak üzere tüm meslektaşlarıma sesleniyorum. Hâkim ve savcı olmak, bizim için en büyük onur ve şeref kaynağıdır. Hiçbir makama, unvana ve göreve tamah ve tenezzül etmeyiniz. Yargının hepimizin bildiği iç sorunlarını kendi içinizde, kendiniz çözünüz. Görevinize ve temsilinize müdahale ettirmeyiniz. Bağımsızlık ve teminatınıza el uzatan hiçbir çözüme rıza göstermeyiniz, başınızı dik tutunuz.

Sizler, ülkemizin farklı köşelerinde, üstün vasıflarınız, mütevazı yaşamınız ve vicdanlarınızdan süzdüğünüz kararlarınızla, yargının yüz akısınız. Mesleki dayanışmanızı ortaya koyma biçimlerinizi, çok sesliliğinizi ve mesleki örgütlenmelerinizi takdirle izliyor, sizleri sevgi ve saygıyla kucaklıyorum. Yargının tüm kademelerinde görev yapmakta olan çalışanlara 2013-14’te gösterdikleri üstün çaba ve çabaları nedeniyle teşekkür ediyorum. Yeni adli yılın yargı bağımsızlığı ve hukuk güvenliği adına daha güzel günler getirmesi dileğiyle açılışımıza onur veren konuklarımıza ve meslektaşlarıma en derin saygılarımı sunuyorum. 

*****

Metin, Yargıtay’ın resmi web sitesinde de tam metin olarak pdf formatında yayımlandı..
(http://www.yargitay.gov.tr/belgeler/site/acilisKonusma/2014-2015.pdf)

Sevgi ve saygıyla.
2.9.2014, Datça

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir