Niye şaşırıyorsunuz?

Zülal Kalkandelen
Zülal Kalkandelen
zulal.kalkandelen@cumhuriyet.com.tr
18 Haziran 2023, Cumhuriyet

 

Önceki dönemde CHP’den milletvekili olan ama son seçimde aday gösterilmeyen eski AKP kurucusu Abdüllatif Şener, ilk turda Sinan Oğan’a oy verdiğini, ikinci turda geçersiz oy kullandığını açıkladı. Ancak Barış Pehlivan’ın ortaya çıkardığına göre, Şener’in oy verdiği sandıkta hiç geçersiz oy çıkmamış!

Şener’i CHP’ye getiren kimdi biliyor musunuz? CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu. SSK genel müdür yardımcılığı görevi sırasında Kılıçdaroğlu ile çalışan Kuşoğlu, 2002-2008 arasında Mehmet Ağar’ın Doğru Yol Partisi’nin ve Demokrat Parti’nin genel başkanı olduğu dönemlerde, bu partilerde siyaset yaptı; 2009’da AKP’den istifa eden Şener’in Türkiye Partisi’nin kurucularından biriydi!

2010’da o partiden istifa edip CHP’ye katıldı, dört dönem milletvekili oldu. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı seçilseydi, önemli bir bürokratik görevde ya da kabinede yer alacaktı.

Kuşoğlu hakkında bilinmesi gereken önemli bir şey daha var. 2011’de CHP Parti Meclisi üyesiyken, Gülen Cemaati’nin gazetesi Zaman’daki röportajında, tekke ve zaviyelerin Devrim Kanunları ile kapatılmasının topluma zarar verdiğini belirtip şunları söyledi:

 • “Şu anda toplumu kültür ve inanç konusunda besleyecek bu damardan yoksunuz. Bu tür kurumlara ihtiyaç var, yeniden kurulması için gerekli hazırlıkların yapılması gerekir. Tekke ve zaviyeler, çağdaş kurumlar olarak tekrar benimsetilmeli. ‘Bunlar irtica yuvaları!’ Yok öyle bir şey. Tam tersine kültür yuvaları.”

Çok açık ki Cumhuriyet Devrimleri’ne karşı çıkanlar, siyasal İslamcılar, tüzüğüne göre laikliği savunması gereken CHP’ye sokulmuş, milletvekili adayı yapılmış ve parti politikalarını belirlemiştir.

Bunun sorumlusu Kılıçdaroğlu ve partinin yetkili organlarında görev yapanlardır.

Yazımın devamında, 15 Ocak 2023’te bu köşede çıkan makalemden bazı bölümleri paylaşacağım. Çünkü CHP’deki ideolojik yozlaşma hakkında çok uyardık; şimdi olaylara şaşıranlara şaşırıyorum…

CUMHURİYET DEVRİMİ, KARŞIDEVRİMCİLERLE KORUNMAZ, YIKILIR

Altılı Masa, Türkiye’de şeriatçı, faşizan eğilimin yükseldiği bu dönemde, “demokrasi çatısı altında buluşan partilerin yarattığı seçenek” olarak topluma sunuldu. Erdoğan’ın “Şahsım Devleti”nin karşısına “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” konuldu. Otokratik bir yönetime karşı demokrasi vaat edildi.

Hemen herkesle kavga eden bir iktidara karşılık olarak “helalleşme” söylemi siyasete sokuldu. Yanlış bir siyasetti ama gerilimden yılan ülkede gerektiği gibi sorgulanmadı. Helalleşilenler arasında liberaller, sağcılar, siyasal İslamcılar, tarikatlar ve cemaatler de yer aldı ama Masa dağılmasın diyenler sustu.

MASADA SİYASAL İSLAMCI VARSA NE OLUR?

Masadakiler siyasal İslamcı ise demokrasi vaat edemezsiniz. Çünkü onlar varsa, laikliği sulandırmadan savunamazsınız. Laiklik olmayınca da demokratik bir yönetim kuramazsınız.

Masadakiler, kadın düşmanı tarikat liderlerine “kanaat önderi” diyorsa, kendiniz laikliği feda etmiş olsanız bile, tabanınızdaki huzursuzluğu önleyemezsiniz.

Masadakiler, AKP’nin en karanlık döneminde başbakanlık yapmışsa ve o dönemdeki vahim olaylar hakkında susuyorsa ya da ekonomi yönetiminin idaresinden sorumlu bakan olup özelleştirmelerin altına imza atmışsa, halkın hakkını geri alacağınızı ve karanlığı dağıtacağınızı iddia edemezsiniz.

Masadakiler, anayasanın değiştirilmesi teklif bile edilemeyecek maddelerine karşı görüş açıklıyorsa, birliği sağlayamazsınız.

Masadakilerle el ele verip, TÜSİAD’a övgüler düzerek NATO’culuk oynarken emekçilerin haklarını koruyacağınızı söyleseniz de kimseyi inandıramazsınız.

 • Masadaki siyasal İslamcı eski AKP’liler karşıdevrimci görüşleri savunurken iktidarınızda AKP’yi sandığa gömeceğinizi söylerseniz, yalnızca kendinizi kandırırsınız. 

ÖDÜNLER, ŞANTAJLAR ve GERÇEKLER

Bunca zamandır Altılı Masa’nın bileşenlerinin demokrasi anlayışları ve beslendikleri siyasal damarların yarattığı uyumsuzluğun üzeri örtüldü. “Partiler arasında farklar olabilir, parlamenter sisteme ve demokrasiye odaklanılsın” denildi. Uyumlu görünmek için de sürekli sağa eğilen CHP oldu. Siyasal İslamcı ve sağcı partiler, hiçbir ödün vermezken CHP, kendi tabanını uzaklaştırma pahasına ilkelerini rafa kaldırdı.

CHP’nin iktidarı değiştirmek için taktiksel olarak bu ödünleri verdiği düşünülse bile, asgari olarak vaat ettiği demokrasinin Altılı Masa’daki liderler ile sağlanamayacağı açıktır. Seçmenin tıpış tıpış gidip kendisine oy vereceğini düşünen varsa yanılır.

Nitekim laikliğin ne kadar hayati (denli yaşamsal) olduğunu bilenler, siyasal İslamcı bir partinin TBMM’de grup kurabilmesi için gereken 20 milletvekili adayı CHP listesinden seçime girerse, oy vermem diyor!

Bir ittifaktaki partiler arasında farklı görüşler olabilir ama siyasal İslamcılar ile fark ayrıntıda değil, temeldedir.

 • Karşıdevrimcilerle, Cumhuriyet Devrimi ve onun kazanımları korunmaz,
  ancak yıkılır.

Niye şaşırıyorsunuz?” hakkında 2 yorum

 1. Emin

  Türkçe kuran ,I savunanlar dan birisinde geçtiğimiz aylarda saldırıya uğrayıp yaralanan ,CHP den ihraç edilen Bağdat konsolosumuz olan milletvekilide örneklerden yalnızca biridir.CHP de beşinci kol ajanları 1938 ,sonrasında parti teslim alınmıştır.Başta bir bölen Deniz Baykal dır.(2001 anayasa değişikliği) Kılıçdaroğluna verilen %48 oy yurtseverlerin oylarıdır…Kılıçdaroğlu hesap vermelidir.Tıpış tıpış oy verecekler diyende odur.CHP ,sosyal demokrat parti değildir.Sosyal demokrat parti söylemi emperyalizmin silahıdır.Çıkış tarihi1945 tir. Alman sosyal demokrat larıda 1930 llardan sonra Hitler i iktidara getirmiş ,ne yazıkki .Bizde ki ! sosyal demokratlar ,da iktidarı siyasal islama teslim etmiştir.sayğılarla

  Cevapla
 2. Ahmet ışık

  Imamoğlu ‘na
  “Sen Chp G.Bşk Adayı olamazsın istanbulu kazan da gel .” Doğru.

  Özgür Özel
  sen de Aday olmak için Chp Tbmm Grup Bşk dan istifa et de gel .Doğru

  O zaman
  Kemal bey sen de Chp G.Bask dan istifa et .de gel

  Her Güçlü Kazanacak Adaya ” kazanda gel ”
  ” ayrıl da gel ” diyorsun madem.

  Herkes biliyor ki ; seni değil odunu bile koysak Chp Gen Bask lığına, Kurultayda kendini seçecek delegeleri ayarlayıp ölene dek ayrılmaz O koltuktan.

  imamoğlu ve Özgür Özel’e söylediğin( Halk Tv ismail kucakkaya ) iddia edilen yukardaki sözleri Medya kanali ile yayman ayıp olmuyor mu ?

  Yani herkes aday olabilir Ama ben kazanacak adayların itibarlarına suikast yaparım mi diyorsunuz?

  Chp Grubu seçti Özgür Özeli ayrılınca da yerine istanbul gibi akpli gelmeyecek

  Ya imamoğlu ,senin itip kakmanla nasıl seçilsin istanbulda?

  Hadi imamoğlu olmasın, özgür özel de olmasın.

  Armudun sapı üzümünde çöpü var

  Bari ne zaman ayrılacaksın Chp Gen Bask dan onu açıkla

  Yerine Cb Adayı da olacak ,
  Chp Gen Bask ,yerel secimler kazanılinca ,olasi erken secimlere çalışması icin zaman tani.

  Her secimde duruyor duruyor
  ,Cb Adayını son ana bırakıyorsun

  Her secimde de Rte 1 yıl önceden
  Cb Adayı olduğunu açıklıyor

  Erken kalkıp yol alan kaplumbağa bile tavşanı geçer, öyküde ;bundan da mi ders ibret almazsın ?

  Rte nin Anayasaya göre 3.Kez Cb Adayı olamayacağını ” mağdurda yatar ” diye kandırdılar seni , aciklamadigin bastirmadigin için hala bin pişman değil misin ?

  Sen 75 yaşındasın önümüzdeki Cb Seçiminde 80 yaşında olacaksın .

  Yeni Chp Gen Bask na bari yerel srcim sonrasi olasi erken secimde ,Cb ligi için çalışması için zaman ver .

  Yoksa yerine düşük profilli Binali gibi
  bir Chp Gen Bask ata
  Binali gibi izmiri istanbulu kaybetsin sen de seyret rahatla

  Çok ayıp çok .

  Daha Öz Eleştirini bile vermediniz halka.
  işi Trt ye bağlama biliyordun Trt yi kaç köy e gidildi propaganda yapıldı isim isim açıkla

  Secim yenilginizde sahip çıkılmayan 17 000 sandığı yok sayamazsınız kanıtı var

  Yabancı 1,7 milyon seçmenin iptali için Özdağ gibi Mahkemeye bile başvurmadınız .
  Sesiniz bile çıkmadı

  Sanki Cbligini yabancı ve hayalet seçmenlerle Özdağ kaybetti !

  Yerel Seçimlerde Ankara istanbula yeni milyonlarca yabancı Seçmenler yerleştirecek Akp

  Hani Secimden önce “Sonucu değiştirmez..” dediginiz Yabancı seçmenler var ya !

  Yerel Secimde yabancı seçmenler 3,7 Milyon olunca ,

  Ankara istanbulu kaybedince mi Chp Gen Bask dan istifa edeceksiniz?

  Yine etmezsiniz valla

  Varlığı size bağlı olanlar ,Chpli bile olmayanlar pacanizdan yapışır yine göndermez sizi

  En iyisi bir Veliaht atayacaginizi söyleyin, yasarsaniz 90 yaşınızda da onu bari bilelim..

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir