Siyasal İslamın Üsküdar geçişleri

GANİ AŞIK
ESKİ CHP KAYSERİ MV. / EMEKLİ MÜFTÜ

18 Ekim 2022, Cumhuriyet

2017’deki halkoylamasında YSK’nin hukuku boğazlaması ile amacına ulaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkın şaşkınlık travması yaşadığı saatlerde “Atı alan Üsküdar’ı geçti” demişti. Bu deyimin en akla yakın öyküsü şöyle: Çok sevdiği atını kaybeden Köroğlu, yollara düşer ve atı İstanbul’da bir cambazın pazarda satmaya çalıştığını görüp “Atını beğendim ama karar verebilmek için binip bir denemek isterim” der, öneri kabul görür. At, sahibini tanıdığı için dörtnala koşarak bölgeden uzaklaşıp sahile geldiklerinde, Köroğlu kiraladığı sala atı da bindirip Üsküdar’a geçer. Köroğlu’nun dönmemesi üzerine aşırı üzüntü yaşayan cambaza yaklaşan bir kişi, “Ağlayıp sızlamanın yararı yok, atı alan Üsküdar’ı geçti” der. Erdoğan ile Köroğlu’nun “Üsküdar’ı geçmelerindeki” söylem benzerliğine karşın, hukuk temelinde tam bir çapraz pozisyon vardır. Çünkü Köroğlu, Üsküdar’ı kendi atı ile geçtiği halde Erdoğan, bunu, milli iradenin YSK tarafından ifsat edilmesi ile geçti.

ABDÜLHAMİT DİRİLDİ

İslamcıların “Ulu Hakan” düşkünlüğü kara sevda kıvamındadır. Haliç’te donanmayı çürüten Abdülhamit’in adı bir sondaj gemisine ve kapatılan GATA’ya verildi. Döneminde Kuzey Afrika dahil, yaklaşık 1.5 milyon metrekare toprak kaybedildiği halde, “Abdülhamit zamanında bir karış toprak kaybedilmemiştir” sloganı, İslamcıların nesilden nesile devrettiği değişmez mirastır. Kısa süre önce Erdoğan da aynı sözü tekrarladı. Büyük Taarruz’un tarihine Malazgirt’i, Çanakkale destanına Kutül Amare’yi, 23 Nisan’ın yerine Veladet’i alternatif olarak devlet protokolüne soktular. Bunların tümü de bizimdir ama niyetler farklı.

TARİHSEL DÖNEMEÇ

Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerinde yine bir “Atı alan Üsküdar’ı geçti” planlaması yaptığı çok net.

 • Modern Türkiye’nin bekası için vazgeçilmez olan hukuk, demokrasi ve laiklik,
  İslamcılar açısından Cumhuriyetin ümüğünü sıkmak için detay bile değildir.

O nedenle de AKP’nin zincirleme oldubittilerini anayasaya, hukuka, demokrasiye ve laik sisteme aykırılık açısından eleştirenleri anlamakta hep zorlanmışımdır. Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı örgütlenmenin, hukuk ve demokrasi kaygısı yoktur, gözleri de çok karadır. “Dava”nın patent sahibi Erdoğan bunu hiç saklamadı.

Cumhuriyete karşı saltanatı, Atatürk’e karşı Abdülhamit’i ihya etmek siyasi itikatları açısından “farz” olduğuna göre, sansür neden “sünnet” olmasın. Encümen-i Teftiş’in görevini İletişim Başkanlığı zaten yapıyor. Devri istibdatta “Tahtın kurusun” anlamı çıkabilir vehmi ile “tahtakurusu” sözcüğü bile yasaklanmıştı.

Sansür yasasının iptali için AYM’nin kapısına gidecek olan CHP’nin sonuç alması zor görünüyor. Cumhuriyeti yıkmaya giden yolda her şey planlı ve yasanın çıkarılması ile yüce mahkemedeki denge ayarlaması eşzamanlı. Kapıya dayanan tarihsel seçimlerde Türk ulusu olarak, yeni okyanuslarla buluşmak için kesintisiz bir nehir gibi ebediyete akmak mı, Arap kültür emperyalizminin bataklığına dökülerek tarihten silinmek mi seçenekleri ile karşı karşıyayız.

 • Aydınlanmacılar, tüm yurtseverler ve Kurtuluş Savaşı’nda canını ortaya koyan
  kahramanların torunları gerçek müminler, görev başına!

Siyasal İslamın Üsküdar geçişleri” hakkında bir yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Her tümcesi haklı, temelli, nesnel, somut, bilimsel,vatansever, önemli ve değerli bir analiz ve sentez. Çok değerli yazarı ünlü, cesur ve derin bilge müftü sevgili hocamız Gani AŞIK’a en içten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler, yeni başarılar ve böylesine güzel ve güncel yorumlamış olduğu sorunlarla ilgili özel bir adak :

  BUNLAR VE KÖSTEBEKLERİ,HİZMETCİLERİ, KOLTUK DEYNEKLERİ

  Bunlar ve yeraltı ve yerüstü köstebekleri
  Ve tüm hizmetcileri ve koltuk deynekleri,

  Dahi önder Atatürk’ün açık ve gizli düşmanlarıdır,
  Abdulhamit, Vahdettin, Damat Ferit hayranlarıdır,
  Fesli Kadir denen meczubu ve mevtayı baştacı edenlerdir,
  İskilip’li Arif adlı hayine ve zalime anıt – mezar dikenlerdir.

  Amiraller başta tüm vatansever subaylara hala kumpas kuranlardır,
  Gebeleri ve lohusaları bile bebeleri ile birlikte hapislere atanlardır,
  Çocuklara tecavüze bir kereden birşey olmaz diyen cadıyı övenlerdir,
  Milletin anarahmine küfreden sapığı imtıyazlar ile ödüllendirenlerdir.

  Haram kara, haksız ranta,tefeci faize ve kara paraya tapanlardır,
  Yalanı,talanı,iftirayı,küfürü,hakareti hiç utanmazca kullananlardır,
  En azılı sömürüyü, ezgiyi, zulmü, iç ve dış savaşı körükleyenlerdir,
  Türkler’e ve Kürtler’e derin bir kin ve sonsuz nefret besleyenlerdir.

  Uzak ve yakın emperyal odaklara koz ve poz yapanlardır,
  Bütün yurdu ve tüm ulusu parçalayan ve pazarlayanlardır,
  Şehlik,şahlık, hilafet ve şeriyat, ümmet, biad ve cihad isteyenlerdir,
  Bekaya,barışa,özgürlüğe,birliğe,laikliğe,uygarlığa diş bileyenlerdır.

  Bunların tümünü teşhis ve tesbit,teşhir ve tel’in ederek yenmek için
  Tek ve en geniş bir Hak, Vatan Ve Halk Cephesi kurup elele verelim.

  Gönül Pınar Atacı, 19.Ekim.2022

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir