ADD’den 13 Komutanın Salıverilmesi Çağrısı

BASINA VE KAMUOYUNA

(AS: Bizim kısa katkımız yazının altındadır.)

FETÖ firarisi bir savcının düzmece iddianamesine dayalı bir yargılama sonucu yıllarını Ordumuza, Ulusumuzun güvenlik ve esenliğine adamış şerefli komutanlarımız yaklaşık 1 yıldır zindanda ölümle pençeleşiyor.

Komutanlarımız; Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir (ağır hastalığı nedeniyle tahliye edildi), Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker Anayasal bir kurum olan MGK’nın 28 Şubat 1997 bildirisi –ki dönemin Başbakanı ve kurul üyesi bakanlar da imzalamışlardır– ile olay tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 147. maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” -yani DARBE YAPMAK– ile suçlanmış ve MÜEBBET HAPİS cezasına çarptırılmışlardır.

Oysa MGK kararları tavsiye niteliğindedir ve hükümet tarafından uygulanır, bazen de uygulanmaz. Nitekim aynı MGK’nın 2004 kararlarının –siyasal sorumluluğu dönemin başbakanı tarafından alınarak– uygulanmadığı bilinen bir gerçektir. Yani isteseydi, 54. Hükümet de uygulamayabilirdi.

Durum bu iken; kararları uygulayan hükümetin değil de tavsiye eden Kurulun salt asker üyelerinin çeyrek yüzyıl sonra “DARBE YAPTILAR” denilip mahkum edilmelerinin hukuksal bir karar olarak görülemeyeceği ortadadır. Bu karar, kamu vicdanını ağır biçimde yaralamıştır.

Kaldı ki; ortada iddia edildiği gibi DARBE denilebilecek bir olgu da yoktur. Çünkü hükümet, söz konusu MGK kararlarını imzalayıp uygulamış ve görevini de aylarca sürdürmüştür.

Bilindiği üzere Refahyol koalisyon hükümeti, tarafların kurarken yaptıkları anlaşma gereği 30 Haziran 1997’de Başbakan değişikliği yapmak üzere istifa etmiş, dönemin Cumhurbaşkanı farklı bir görevlendirme yapmış, başka bir hükümet kurulmuş ve TBMM’den güvenoyu alarak göreve başlamıştır.

MGK toplantısından aylar sonra, tümüyle sivil siyasal tercih ve kararlarla gerçekleşmiş bu iktidar değişikliğinin, 25 yıl sonra mahkeme ve Yargıtay tarafından DARBE olarak nitelenip 14 komutanımızın ömür boyu mahkumiyetine gerekçe sayılması kabul edilemez.

Atatürkçü Düşünce Derneği; bu haksız kararın kaldırılarak komutanlarımızın derhal serbest bırakılması istemini kamuoyu ile paylaşmayı görevi saymaktadır.

Saygılarımızla… 04.08.2022

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
===============================
Dostlar,

Biz de yukarıdaki basın açıklması ve çağrıya bir yurttaş ve hukukçu olarak içtenlikle katılıyoruz. Bu bağlamda zaman zaman tweet iletileri ve sitemizde yazılar paylaştık. Kör politik intikam kokan bu zalim karara yargının alet edilmesi çok ama çok paralayıcı olmakta ve kamuoyu vicdanını derinden yaralamaktadır.

Bu yanlış yoldan hızla dönülmelidir.

Sevgi, saygı ve kaygı ile. 05 Ağustos 2022, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, BSc, LLM
A​tılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı ​AbD
​Sağlık Hukuku Uzmanı, ​Kamu Yönetimi – Siyaset Bilimci (​Mülkiye​)​
www.ahmetsaltik.net        profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik      twitter : @profsaltik
                                                                 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir