CHP’li Torun, 11 büyükşehirin koronavirüs verisini açıkladı

CHP’li Torun, 11 büyükşehirin koronavirüs verisini açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 1-25 Eylül tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Covid-19 nedeniyle 1488 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklarken yalnızca CHP yönetimindeki 11 büyükşehir belediyesinde vefat sayısının 1604 olduğu belirterek,Devlet vatandaşına yalan söylemez” dedi.

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı yazılı açıklamada CHP’li büyükşehir belediyelerinden gelen resmi vefat sayılarını paylaştı.

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihini hatırlatan Torun, “Biz CHP olarak bu süreç içinde yapıcı muhalefet sergilemeye ve hükümete katkı sunacak öneriler sunmaya çalıştık, çalışıyoruz.” dedi.

11 BÜYÜKŞEHİRİN VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilen doğruluğunun tartışma yarattını vurgulayan Torun, ana muhalefet olarak iktidarı denetleme sorumluluğunu üstlendiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu kapsamda; CHP 11 büyükşehir belediyesinden, ‘bulaşıcı hastalık’ nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşlarımızla ilgili bilgi aldık. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülke genelinde 1-25 Eylül tarihleri arasında Kovid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 1.488 iken, yalnızca 11 büyükşehir belediyemizde aynı tarihlerde bulaşıcı hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısının 1.604 olduğunu halkımızın bilgisine sunuyoruz.

Yalnızca Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Eskişehir, Hatay, Tekirdağ, Aydın, Adana, Antalya ve Mersin olmak üzere 11 büyükşehir belediyemizdeki vefat sayıları bile, Sağlık Bakanlığının tüm ülkeyi kapsayan verilerinden fazladır.

Şimdi Sayın Sağlık Bakanı’na soruyoruz:

 • Vatandaşımız nasıl müsterih olsun? Bu çelişkiyi nasıl açıklayacaksınız?”

11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN BİLGİ ALDIK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayılarına ilişkin doğru bilgilendirme yapmadığını ifade eden Torun şöyle devam etti:

* Cumhurbaşkanı’nın talimatlarıyla’ çalıştıklarını söylediği günden bu yana güvenilirliğini yitiren Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 16 Eylül’deki açıklamasında verilerin doğru olduğunu belirtip,  ‘Verileri gizleyerek salgını önleyebilir miyiz? Verdiğimiz tabloda bir yanlışlık yok.

* Vatandaşımız müsterih olsun’ açıklaması yaptı.İktidarı denetleme sorumluluğumuzun gereği olarak özellikle Sayın Sağlık Bakanı’nın bu açıklamasının ardından bir çalışma başlattık.

* Bu kapsamda; Cumhuriyet Halk Partili 11 büyükşehir belediyesinden, ‘bulaşıcı hastalık’ nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili bilgi aldık

“HALKIMIZIN GERÇEKLERİ BİLMESİNDE NASIL BİR SAKINCA GÖRÜYORSUNUZ”

Torun,  Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Eskişehir, Hatay, Tekirdağ, Aydın, Adana, Antalya ve Mersin olmak üzere 11 büyükşehir belediyesindeki vefat sayıları dahil olmak üzere, Sağlık Bakanlığı’nın tüm ülkeyi kapsayan verilerinden fazla olduğunu söyledi.

Seyit Torun, “Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülke genelinde 1-25 Eylül tarihleri arasında Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 1.488 iken, sadece 11 büyükşehir belediyemizde aynı tarihlerde bulaşıcı hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısının 1.604 olduğunu halkımızın bilgisine sunuyoruz.  Şimdi Sayın Sağlık Bakanı’na soruyoruz: Vatandaşımız nasıl müsterih olsun ? Bu çelişkiyi nasıl açıklayacaksınız ? Devlet vatandaşına yalan söylemez. Lütfen şeffaf olun, canıyla boğuşan milletimize yanlış bilgi vermeyin. Halkımızı bir belirsizlik girdabına sürüklemeyi. Halkımızın gerçekleri bilmesinde nasıl bir sakınca görüyorsunuz? Emin olun veri gizleyerek topluma iyilik etmiş olmazsınız. Tam tersine vatandaşlarımızı ‘eski normale’ sevk edersiniz. Biz sadece 11 büyükşehirin verilerini açıklayarak iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Milletimiz bilsin: Açıklanan verilerle ilgili takibimizi kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

ŞEFFAF OLUN ÇAĞRISI

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerinin kuşku yarattığını savunan Torun, saydam olma çağrısında bulundu:

 • Devlet vatandaşına yalan söylemez. Lütfen şeffaf olun, canıyla boğuşan milletimize yanlış bilgi vermeyin. Halkımızı bir belirsizlik girdabına sürüklemeyin. Halkımızın gerçekleri bilmesinde nasıl bir sakınca görüyorsunuz? Emin olun veri gizleyerek topluma iyilik etmiş olmazsınız. Tam tersine vatandaşlarımızı “eski normale” sevk edersiniz. Biz sadece 11 büyükşehirin verilerini açıklayarak iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Milletimiz bilsin: Açıklanan verilerle ilgili takibimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”
  ==============================

  Dostlar,

  Bu çalışma çok değerlidir. CHP Gn. Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu  ile 07.09.2020 günü telefonala ve 16.09.2020 günü de yüz yüze görüşmemizde konuyu dikkatlerine sunmuştuk. AKP + MHP + Kayyım atananlar dışında toplam 1397 belediyenin 652’si CHP, İYİ Parti ve HDP’nin… elindedir. Muhalefet belediyeleri ülke nüfusunun yaklaşık olarak %70’ine hizmet vermektedir. Salt CHP’nin elindeki 11 BŞB ve 9 il ile yetinmeyip, daha geniş tabanlı olarak ölüm kayıtları, Belediyelere bağlı Mezarlıklar müdürlüğünden çıkarılmalıdır.

  Sağlık Bakanlığının açıkladığı korona ölüm sayıları gerçeği yansıtmamaktadır. Başlıca neden, PCR (-) çıkan klinik tanılı korona olguları hasta (COVID19) kabul edilmemekte Dünya Sağlık Örgütü kodu verilmemektedir. Son günlerde ise PCR+ çıksa bile belirti vermeyenler de “hasta” kabul edilmeyerek dünyada benzersiz bir yolla gerçek olgu “case” sayıları neredeyse 1/10’a indirgenmektedir. Ölümlerde de benzer “kapatma” söz konusudur.

Muhalefet partilerinin birlikte iktidarı denetlemeleri ve halkın aldatılmasını önlemleri görevleridir. Sorunu olduğundan küçük göstererek AKP iktidarı birşey kazanmaz. Ayrıca suçtur ve halkın yeterli işbirliği de sağlanmaz. Turizm vb. açısından ise başka ülkeleri kandırabileceğini sanmak bağışlanmaz bir aymazlıktır.

Sevgi ve saygı ile. 26 Eylül 2020, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı,
Kamu Yönetimi Siyaset Bilimi (Mülkiye)

www.ahmetsaltik.net    profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“CHP’li Torun, 11 büyükşehirin koronavirüs verisini açıkladı” için bir yorum

 1. Güneşi balçıkla sıvamaya çalışıyorlar ama beceremiyorlar. Onlarda bunun farkındalar ancak “özür ve istifa” süreçlerini işletmeyen veya işletemeyen sorumlulardan bu iradeyi ummak ütopik bir bekletinin ötesine geçemez. Muhalefet Partisinin bu vb. araştırmalarla salgını takip etmesinin ve bulduğu sonuçları paylaşmasının kamuoyunu bilinçlendirmek açısından çok önemli olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir