CHP’li Özel  : Devlet garantileriyle semirttiğiniz çetelerin alacaklarını erteleyin

CHP'li Özel: Devlet garantileriyle semirttiğiniz çetelerin alacaklarını erteleyin
19 Nisan 2020
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, iktidara
  • “Geçiş garantisi verdiğiniz yolların, yolcu garantisi verdiğiniz havalimanlarının, devlet garantileriyle semirttiğiniz çetelerin alacaklarını erteleyin.”
diye seslendi.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, koronavirüs salgını sürecinde “mücbir sebep” gerekçesiyle kira, vergi, sigorta primi ve kredi ödemelerinde ertelemelerin yapıldığını, tam aksine kamu özel işbirliği projeleri olarak adlandırılan köprü ve otoyollarda geçişlerde yaşanan azalma nedeniyle kamunun yükünün arttığına işaret etti.
Özel, “Koronavirüs salgını nedeniyle halka yardım yapmak için kaynak bulmanın neredeyse olanaksız hale geldiği bu dönemde, devlet salgının ekonomiye ve kamu gelirlerine olan olumsuz etkisini mücbir sebep göstererek şirketlere yaptığı kamu özel işbirliği projeleri kapsamındaki garanti ödemelerini ertelemelidir.” önerisinde bulundu.
CHP’li Özel, yaptığı yazılı açıklamada,
“Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Vatandaşın cebinden kuruş çıkmadan yapılıyor’ dediği Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri kapsamında bütçeden yapılan ödemeler, 2017-19 döneminde 16 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2020 yılı için ayrılan ödenekler de dikkate alındığında sadece 4 yılda vatandaşın cebinden çıkan para 35 milyar TL’yi aşacaktır. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma ve seyahat yasakları ve sosyal yaşamın kısıtlanması nedeniyle, zaten yıllardır garanti edilenin çok altında araç geçişi olan köprü ve otoyolların kullanımında ciddi bir düşüş yaşanmakta, bu da kamunun garantiler kapsamında yapacağı ödemelerin miktarını artırmaktadır.  Sonuçta fatura yine millete çıkmaktadır.” dedi.

Özel, şunları kaydetti:

“Milletin cebinden ödemeler yapılmaya devam ediyor”

Koronavirüs salgını sürecinde mücbir sebep gerekçesiyle kira, vergi, sigorta primi ve kredi ödemelerinde ertelemeler gündeme gelirken ve KÖİ projelerini yürüten firmalar bu olanaklardan yararlandırılırken, KÖİ projeleri için garantiler kapsamında milletin cebinden yapılan ödemelerin hiç aksatılmadan yapıldığı görülmektedir. Devlet, salgından olumsuz etkilenen halka yardım yapmak için kaynak bulamamaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle halka yardım yapmak için kaynak bulmanın neredeyse olanaksız hale geldiği bu dönemde, devlet salgının ekonomiye ve kamu gelirlerine olan olumsuz etkisini mücbir sebep göstererek şirketlere yaptığı kamu özel işbirliği projeleri kapsamındaki garanti ödemelerini ertelemelidir. Geçiş garantisi verdiğini yolların, yolcu garantisi verdiğiniz havalimanlarının,

  • Devlet garantileriyle semirttiğiniz çetelerin alacaklarını erteleyin.

Havaalanlarını yaptırdığınız, otoyolları verdiğiniz müteahhitlere ‘dur bakalım’ derseniz 83 milyonun yüzü güler.”

Soru önergesi verdi

Konuyu TBMM gündemine de taşıyan Özel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği önergesinde, KÖİ projeleri için 2017-2020 döneminde, yapılan ödemelerin projelere göre tutarlarını, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle havaalanı, otoyol ve köprülerin kullanım sayılarında yaşanan düşüşün miktarını, bu süreçte yapılan garanti ödemelerin tutarını ve kamu-özel işbirliği projeleri için yapılan borç üstlenim anlaşmaları kapsamında Hazine’nin üstlendiği yükümlülük tutarını sordu.

Kaynak: CHP’li Özel: Devlet garantileriyle semirttiğiniz çetelerin alacaklarını erteleyin

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“CHP’li Özel  : Devlet garantileriyle semirttiğiniz çetelerin alacaklarını erteleyin” üzerine 2 yorum

  1. KOSKOCA BİR ÜLKEYİ SOYMANIN YOLUNU İYİ BULMUŞLAR, HİÇ HIZ KESMEDEN DE DEVAM EDİYORLAR. UYUŞMAZLIK DURUMUNDA DAVAYA İNGİLTERE MAHKEMELERİ BAKACAK, ANLAŞMA BÖYLE. ATATÜRK’ÜN KURDUĞU O MUHTEŞEM CUMHURİYET BU HALLERE Mİ DÜŞECEKTİ.

  2. Bu YİD anlaşmalarını içeriğini biliyor muyuz, belkide böyle bir ertelemeye engel maddeler de vardır. TBB başkanı Feyzioğlu, iktidara biat çizgisine ani gelişinden önceki, bir TV programında bu projelerin maliyetlerini çok üstünde bedellerle ihale edildiğini tek tek rakamlar vererek açıklamıştı. Hiçbir çevreden bir yalanlama anımsamıyorum Eğer Feyzioğlu’nun dedikleri doğruysa, olması gereken ihale bedeli ile olan bedel arasındaki fark neden kabullenidi, bundan kimler yararlandı? sorularına yanıt aramak gerekir. O zaman Özel’in önerisinin neden yerine getirilmeyeceğini anlarız diye düşünüyorum.

    Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir