Venezuela’da Halk Sağlığı Krizi: Bölgesel Bir Acil

Değerli okurlarımız,

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı bünyesinde her hafta seminer – makale oturumları yapmaktayız. Genç asistan hekim arkadaşlarımızla, yabancı yazından (literatür) güncel ve önemli Halk Sağlığı sorunlarına ilişkin makaleler belirlemekte ve danışman öğretim üyeleri olarak onlara destek vererek çevirisini, sunulup tartışmasını yapmaktayız. Aynı oturumda haftalık seminer sunumu ve irdelemesi de yapmaktayız. Bu kez önemli ve güncel Halk Sağlığı sorunlarında yazın (literatür) taraması yaparak derlemeler hazırlanıp sunulmakta.

Dr. Hidayet Kasım, bizim danışmanlık desteğimiz ile çok önemli, güncel ve yakıcı bir makale konusunu sundu :

  • Venezuela’da Halk Sağlığı Krizi: Bölgesel Bir Acil
    (Venezuela’s public health crisis: a regional emergency)


Emperyalizmin ağababası ABD’nin “arka bahçesi” olarak gördüğü” orta Amerika ülkelerinden olan Venezuella’da sergilediği sömürgeleştirme operasyonlarının yarattığı trajediyi ve mazlum Venezuella halkının özellikle sağlık alanında yaşadığı acılar ibret vericidir.

Üstelik Dünyanın önde gelen petrol üretimi olan ülkelerinden biri olarak.. Bu doğal varsıllık tüm Venezuella halkının gönenç (refah) ve erinç (huzur) içinde yaşamasına fazlasıyla yeterliydi.

Bu sunumu, gerekli derslerin Türkiye’miz açısından da çıkarılması için paylaşmak istiyoruz..

  • Ülkemiz Suriye / İdlip’te ne yazık ki, siyasal iktidarın akıl almaz ve bağışlanmaz, süregelen ısrarlı hataları yüzünden resmen açıklanan 33 şehit (!??) verdi, çok sayıda da yaralı.

AKP = Erdoğan’ın bu tablodan 1. derecede asıl sorumlu olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz :

  • AKP’li Cumhurbaşkanı / TEK ADAM Erdoğan, bu çok ağır ve bağışlanamaz hatasının bedelini mutlaka ödemelidir : Hukuksal, politik, diplomatik, tarihsel ve insani bağlamlarda ve bu mezhepçi takıntı uğruna Türkiye daha fazla cehenneme sürüklenmemelidir.
    *****
    Venezulle’ya yaşatılan insanlık trajedisini yansılarla görmek için lütfen tıklayınız (74 yansı, 1,3 MB)

Venezuella’da_Halk_Sagligi_Krizi

Sevgi ve saygı ile. 26 Şubat 2020, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc

Hekim, Kamu Yönetimi – Siyaset Bilimci (SBF)
Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı

www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir