KESK’ten enflasyon tepkisi: Zam oranlarının yeniden hesaplanması elzemdir

KESK’ten enflasyon tepkisi:
Zam oranlarının yeniden hesaplanması elzemdir

BİRGÜN, 03.01.2020

(AS: Bizim kapsamlı katkımız yazının altındadır..)

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklama yapan KESK,

 • “Tüketici enflasyon’u olarak açıklanan %11,8 yıllık artış, 2018 Aralık ayı ile 2019 Aralık ayı fiyat kıyaslamasıdır. TÜİK rakamlarının doğru olduğunu varsaysak bile yıllık hesaplamada doğru ölçü, 12 aylık ortalama artış oranı olan %15’in üzeridir.” dedi.

KESK, “Kamu emekçilerinin ücretleri büyüme ve refahtan payı olmadan hesaplanmıştır. Ücretlerimiz enflasyon karşısında erimekte, satın alma gücümüz düşmektedir.
Zam oranlarının yeniden hesaplanması elzemdir.
Halk için bütçe” talebimizle işyerlerinde, alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

KESK@KESK1995

Tüketici ‘u olarak açıklanan %11,8 yıllık artış, 2018 Aralık ayı ile 2019 Aralık ayı fiyat kıyaslamasıdır. TÜİK rakamlarının doğru olduğunu varsaysak dahi yıllık hesaplamada doğru ölçü, 12 aylık ortalama artış oranı olan %15’in üzeridir.

View image on Twitter

KESK@KESK1995

Kamu emekçilerinin ücretleri büyüme ve refahtan payı olmadan hesaplanmıştır. Ücretlerimiz karşısında erimekte, satın alma gücümüz düşmektedir. Zam oranlarının yeniden hesaplanması elzemdir. “Halk için bütçe” talebimizle işyerlerinde, alanlarda olmaya devam edeceğiz!

View image on Twitter
****
Dostlar,

2019 enflasyonu gerçekten TÜİK’in açıkladığı gibi %11,8 ise, “yeniden değerleme
oranı” neden bunun 2 katı olan %22,5’in üzerindedir?
AKP iktidarı neden kamu hizmetlerine “yeniden değerleme oranı” dediği orana göre zam yapmıştır? Niçin TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına göre artış yapılmadı bu kamu mal ve hizmetlerine?? Üstelik TÜİK verileri açıklanmadan epey önce! Yoksa, halktan gizlenen “gerçek enflasyon oranı” en az bu “yeniden değerleme oranı” düzeyinde mi?
* Bir Hükümet halka yalan söyler mi, halkı kandırır mı?
* Hangi hükümetler halkı yoksullaştırarak ve türlü yalanlarla kandırarak yandaşlarına ve yabancı sermayeye muazzam düzeyde / yüzlerce milyar Dolar!) ulusal serveti akıtır?
Bir iktidar bunu yıllardır yapıyorsa kaza – kader – yazı mıdır; yoksa akıl fukaralığı ya da ihanet midir?
Bu ağır sömürüyü – aldatılmayı gören halk ne yapar? Ne yapmalıdır?
Soruları uzatmaya gerek var mı?
Yanıt : Halktan yana iktidarlar bunları yapmaz!
O halde AKP iktidarı da halktan yana değil!
Peki kimden yana AKP = Erdoğan iktidarı??

* AKP, dinci sermaye ve yabancı sermayeden yana ama halkına dost değil!
***
Şu verilere ne buyurulur ?
Dünya ekonomisinden 200 yıl boyunca aldığımız pay; 

* 1820’de % 0,96
* 1913’de % 0,80
* 1923’de % 0,41
* 1950’de % 0,77
* 1973’de % 0,85
* 2003’de % 1,03
* 2019’da % 0,81

Osmanlı’nın büyük felaket yıllarını gösteren 1914-1923 arasını dışarıda tutarsak, 200 yıldır aynı düzeyde debelenip duruyoruz. Kimse kimseyi kandırıp durmasın ! Artık anlamak zorundayız ki; bu topraklara “bilimsel gelişmeyi“, bilimin yaşama aktarılma biçimi olan “teknolojiyi” ve “hukuk bilincini” yerleştirmeden OLMAYACAK ! (Prof.Dr. Y. Ziya Yergök, 4.1.20, what’s up ile)

2019 sonunda toplam ulusal bakımından zar sor 20. sırada olacağız ya da G20’den düşeceğiz! Ama nüfusumuz  tavşanlar gibi büyümeyi sürdürüyor. 2018 boyunca net 1,2 milyon daha çoğaldık ve 82 milyon olduk. 2019 boyunca da aynı hızla %1,47 (veya binde 14,7) hızla çoğaldı isek, en az 1,22 milyon daha nüfus alacak ve 83,2 milyonu bulacağız. Dünya nüfus artış hızı ise %1,12. Dolayısıyla dünya nüfusu içindeki payımız 83,2 milyon / 7,7 milyar = %1,1..
Dünya ekonomisinden %0,81 pay alan ama nüfusu dünya nüfusunun %1,1’i olan bir Türkiye! Dolayısıyla kişi başına yıllık gelirde ilk 60’a giremeyen Türkiye, küresel kişi başına gelir ortalamasının (11 bin $) da en az 2 bin $ altında!
Dünya alem bizi kıskanıyor (!), başımız göğe eriyor (!) asrın lideri ile ama hem rakamlar hem de gerçek yaşam bu söylemlere – masallara hiç ama hiç uymuyor.

Niye acaba??

 • 17+ yıldır tek başına iktidar olan AKP = Erdoğan, bu yıkımdan sorumludur!Halkımız, yaşadığı gerçeklerin nedenlerini soracak ve bulacak ölçüde akıllıdır.
  Sonra da ne yağacağına karar verecek ölçüde bilgedir.

  Göreceğiz..

  Sevgi ve saygı ile. 05 Ocak 2020, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
  Halk Sağlığı Uzmanı, Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı

  Mülkiyeliler Birliği Üyesi
  www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir