ANKARA BAROSUNDAN BEKLENEN AÇIKLAMA

ANKARA BAROSUNDAN BEKLENEN AÇIKLAMA

Mustafa AYDINLI
Eğitimci – Yazar

(AS: Bizim kısa katkımız yazının altındadır..)

Şehit cenazesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ve yanındakilere saldırılması, linç girişiminde bulunulması üzerine Ankara Barosu çok önemli bir açıklama yayınladı.

Ankara Barosu, güncel durum için nesnel bir değerlendirme yapıyor. Önemi gereği aynen ve yorumsuz aktarıyorum..

İŞTE O BEKLENEN AÇIKLAMA

Ankara Barosu

“Ülkece içine çekilmeye çalışıldığımız toplumsal cinnet hali, meşrulaştırılmış ve hayatın her alanına sirayet ettirilmiş fiziksel ve sembolik şiddet ile ötekileştirme siyaseti, ilkel ve kanlı meyvelerini bugün itibariyle açık bir şekilde almaya başlamıştır.

Ankara Çubuk’ta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve yakınındakilere yapılan bu iğrenç linç girişimi, anlık bir olay ya da tesadüf değil, sistematikleştirilmiş bir ötekileştirme söyleminin olgusal sonucudur.

Şehit cenazelerine önce engel olamayıp sonrasında sahiplenme siyaseti ile bundan siyasal çıkar elde etme çabası özünde korkunç bir sömürüdür ve bugün açıkça görülmüştür ki, şiddete ve cinnete aç kalabalıkları kendisine maşa yaparak kitlesel gözdağları vermektedir.

Şehitler, bu coğrafyanın yitirdikleri öz çocuklarıdır ve cenazeleri kimsenin tasarruf alanında değildir. Buna karşın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun muhalefetten kimsenin şehit cenazelerine alınmaması için verdiği talimat; bugün yaşanan ilkelliğin, içinde bulunduğumuz gerilimin ve yitirdiğimiz çocuklarımızın sömürülmesinin belleklerimizden ve tarihimizden silinmesi olanaklı olmayan nedenidir.

Cenazeye kimlerin alınıp kimlerin alınmayacağına ilişkin direktif verenler de dahil olmak üzere herkes bilmelidir ki; bu coğrafyanın çok uzun zamandır gözyaşı döktüğü ayrı ayrı trajediler olan şehit cenazeleri hiçbir durum ve koşul altında siyaset malzemesi yapılamaz.

Bugün iğrenç linç girişiminin meydana gelmesinde katkısı bulunanlar bunun hesabını derhal vermelidir. Zira toplumda inşa edilmiş bu gerilim, sonuçlanmış başka linçlere gebedir.

Bu nedenle, 21 Nisan 2019 tarihli manşetinde şehit cenazeleri üzerinden aşağılık ve kanlı bir propaganda ile adeta linç çağrısı yaparak bu çabasının çağlar öncesine ait sonucunu Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve yakınındakilerin linç edilme girişimiyle almayı başaran Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler ve linç girişiminde bulunanlar ile bu olayın arkasındakiler ve azmettiricileri hakkında, saldırının siyasal nedenlerle ve sistematik olması, bir politikaya dayanması ve toplumun büyük bir kesimini temsil eden ana muhalefet partisi lideri ile yanındakilere yönelmiş olması nedeniyle,

    • Baromuzca Türk Ceza Kanunu’nun “İnsanlığa karşı suçlar” başlıklı 77. maddesi çerçevesinde suç duyurusunda bulunulacağını tüm kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Maraş’ı, Sivas’ı, 6-7 Eylül İstanbul’unu hem de şehit cenazelerini kullanarak bu ülkenin insanlarına yeniden yaşatmak ve kendisi gibi düşünmeyenlere gözdağı vermek için kan bürümüş gözleri ve vahşet saçan kalemleriyle şiddeti, cinneti ve linci güzelleyerek silahsız tetikçilik yapanlar, bunun hesabını yasa ve kamuoyu vicdanı önünde verene dek işin peşini bırakmayacağımızı, büyük bir kararlılıkla tarih ve tüm kamuoyu vicdanı önünde
bir kez daha tekrar ederiz.

ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI
=================================================

Dostlar,

Ankara Barosu Başkanlığı suç duyurusunda bulundu. 4 sayfalık kapsamlı dilekçenin metnine aşağıdaki erişkeden (linkten) ulaşılabilir.

  • http://www.ankarabarosu.org.tr/upload/HD/Donem65/Duyurular/20190424_SUC%20DUYURUSU.pdf

Çubuk C. Başsavcılığına verilen dilekçe şöyle bağlanıyor :

Sonuç ve istem : Yukarıda açıklanan nedenler ve re’sen tespit olunacak nedenlerle; suç işleyen şüphelilerin eylemine uygun TCK’nın 77 ve 216. maddelerini ihlal etmeleri nedeniyle gerekli soruşturmanın yapılarak, şüpheliler hakkında kamu davası açılmasına ve eyleme bizzat katıldığı tespit edilenlerin belirlenerek 5271 Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenen katalog suç kapsamında tutuklanmalarına karar verilmesini  saygılarımızla arz ve talep ederiz. 24.04.2019
******

Sonucu gördük..
Büyük ATATÜRK‘ün koltuğunda oturan Sn. Kılıçdaroğlu‘na yumruk atan Osman Sarıgün başta olmak üzere nöbetçi sulh ceza yargıçlığınca salıverildi!

Yargının da bittiği, kendini bitirdiği an…

Ancak gelinen yer yaşamın doğası ile örtüşmüyor, bu yüzden sürdürülebilirliği yok..
Öyle ya da böyle düzelecek, düzeltilecek..
Hak da yerini bulacak..

Sevgi ve saygı ile. 29 Nisan 2019, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Halk Sağlığı Uzmanı
Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir