Nüfus sayımı ve parmak boyası

Nüfus sayımı ve parmak boyası

Orhan Bursalı

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)

Türkiye’nin gerçek nüfusu ve seçmen sayısı ne, bunu saptamak için yeniden eskiye dönüp bir kezliğine hane nüfus sayımının yapılmasının koşul olduğunu düşünüyorum epey bir süredir. Çünkü yıllardır şaibeli bir durum var. Bu şunun için gerekli: Ülkenin yarısından çoğu yani büyük çoğunluğu, seçmen sayısının abartılı, yanlışlarla dolu olduğu düşüncesinde. Ben de..
Bu durum, sisteme olan güveni yerle bir ediyor…
Bu konuda okurlarla yazışıp duruyorum. İnsanların “seçim sistemine” güvenini kurmak birinci derecede önemli.
Yüksek Seçim Kurulu yetersiz, vurdumduymaz ve umarsız. Kendisine gelen, siyasetin güdümündeki adrese dayalı seçmen listelerini olduğu gibi yayımlıyor. Oysa nüfus müdürlüklerinden başlayan, kim bilir devletin başka hangi denetim noktalarından elden geçirilerek, eklenerek, çıkartılarak YSK’nin kullanımına hazır hale getirilen bir süreç.
İlçe seçim kurulları bile kanıtlı sahte seçmenlerin silinmesine direniyor ve bunlar da hukukçu…
Diyeceksiniz ki, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı katında Anayasa maddelerinin keyfi biçimde çiğnenmesi apaçık ortadayken sen neden sözediyorsun.. dükkânı kapatıp gidemeyiz!

Kimlik Bildirme Kanunu
Emekli Vali Yardımcısı Ertuğrul Taylan “Yüzer gezer oylar sorununun kökten çözümü için, nüfusu 10 binin üzerindeki mahalleleri, asgari kontrolü mümkün bu büyüklüğe getirip, ikametgâh kayıtları tekrar mahalle muhtarlıklarına verilmeli ve asayiş yönünden de gerekli olan Kimlik Bildirme Kanunu’nun uygulanması sağlanmalı. Bunun için Kimlik Bildirme Kanunu ile 1943 tarihli mahalle muhtarlığı kanunları, günün koşullarına göre yeniden düzenlenmeli..” diyor haklı olarak.
Bir başka akademisyen okurum, sahte seçmenlerle ilgili olarak parmak boyasının bu seçimden başlayarak kullanılması için CHP ve İYİ Parti ortak bir kampanya başlatamaz mı?..” diye soruyor ve böylece seçmende geniş bir farkındalık yaratılacağını anımsatıyor.
Evet, iki parti böyle bir kampanya başlatabilir ve konuyu sürekli gündemlerinde tutabilirler..
Şuna kuşkusuz ki katılmıyorum: Tüm seçimleri hileyle kazanıyorlar. Ama seçimlerde pek çok eşitsizlik ve keyfi uygulamaya paralel hilenin karıştığını yadsıyacak kimse yok. Burada kamuoyu yoklamalarıyla seçim sonuçlarının ne denli örtüştüğü bir denetim mekanizması olabilir. Ama az bir farkla kazanılan ve yitirilen seçimlerde denetim mekanizması işlemez.
Gerçek olan şu:

 • İktidar seçimlerin hilesiz hurdasız gerçekleşmesi için bir şey yapmıyor.
 • Pardon, tersini yapıyor.. 

Yine de elde sandık sonuçlarının ıslak imzalı tutanakları en önemli denetim mekanizması.. Buradan hilenin büyüklüğünü anlamak olanaklı.

DİPLOMATİK VAHŞET 

Cemal’in boyu uzun, 1.80 dolayında. Kurbanlığın eklemleri kolayca ayrılır ancak parçalamak yine de zaman alacaktır. Normalde kesilen hayvan asılarak parçalanır. Daha önce yerde yapmamıştım. Ben parçaladıktan sonra siz de poşete sarıp bavullara koyar ve çıkarırsınız..”
Cemal Kaşıkçı vahşice öldürülmeden önce, Suudi Arabistan Krallığı’na ait 15 kişilik üst düzey katiller çetesinin, cinayeti planlarken yaptıkları konuşmalardan bir bölüm yukarıdaki paragraf. Bunu söyleyen katil, Krallığın Adli Tıp Kurumu Başkanı Tubeyki.
“Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Karanlık Sırları – Diplomatik Vahşet” kitabı, Ferhat Ünlü, Abdurrahman Şimşek ve Nazif Karaman’ın başarılı araştırması.
Bir 5N1K gazetecilik ölçülerine göre düzenlemişler kitabı. Cinayet öncesi ve cinayet sırasındaki ses dinleme kayıtları tüm çıplaklığıyla cinayeti aydınlatıyor. Kuşkusuz MİT ve Emniyet’in yoğun bilgi paylaşımları var. Ama kitap bunun ötesinde bir değer taşıyor. Cinayeti bir krallığın anatomisi olarak da okuyabilirsiniz. Canlı ve gerçek olayların işlendiği bir polisiye roman adeta. (Turkuvaz Kitap)
===============================
Dostlar,

 • 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yumuşak karın, sandık seçmen listeleri..

Öncekilerde ıslak imzalı sandık tutanaklarına sahip çıkmak idi..
Hileciler halkın bu bağlamda uyandığını gördüler.
Bu kez olan – olmayan – düşsel – 165 yaşında….. “tuhaf insanlar” seçmen listesinde!
YSK, iktidarın suç ortağı, alt birimler öyle; iktidar her yeri baskılamış, tutsak almış..
Oysa bu, tarihte örneği görülmemiş çok büyük bir ahlaksızlık ve çok ağır suç..

Acaba Cumhuriyetin Başsavcısı ne eder, ne eyler??

Parmak boyamak da çözüm değil..
Listeler şişirilmiş…
Diyelim ki katılım gerçekte %80 olacak.. Bir bakacağız ki sonuçta %90 oluvermiş!?
Gerçekte seçime katılmadığı halde / katılamayacağı halde (165 yaşında hala yaşamda mı!?)
%10 güdümlü oy kullandırılsa, bu AKP – MHP’yi kurtarır..
AKP 24 Haziran 2018’de %42 oy aldı ve TBMM’de salt çoğunluğu sağlayamadı.
MHP her nasılsa %10 altında bırakılmadı ve %11 gibi aldı ve toplamda salt çoğunluk örtük bir koalisyonla sağlandı.
Yaklaşık 60 milyon kayıtlı seçmen.. %80 katılımda 48 milyon oy partilere dağılacak..
Güdümlü seçmenle, bağıra bağırta hile ile AKP – MHP’ye %10 bindirildiğinde, %90 rekor katılım oldu (!) masalı ile 6 milyon oy fazladan bu 2 partiye hayali seçmen ile kazandırılacak.. Bu çapta dev bir hile elbette 31 Mart 2019 yerel seçimlerini de “savuşturmaya” yeter iktidar için.. Gelecek genel seçim Haziran 2023’te olacak.. Yani 100. yıla AKP iktidarında, bu partinin tek başına 20 yılı aşan yönetiminde gireceğiz!?

Kritik tarih de 2023 değil miydi şifreli “kutlu yürüyüş” için??

 • Çare, SANDIK SEÇMEN LİSTELERİNİN MUTLAKA DÜZELTİLMESİDİR..

  Muhalefet aday belirlemesini ar-tık lütfen bitirmeli ve tüm enerjisiyle bu yaşamsal soruna odaklanmalıdır.
  Mitingler yapmalıdır, yer yerinden oyna-tıl-malıdır..
  Dünya alem, bunca utanmaz açık hile ve ısrarla dayatmayı, gaspı görmeli, duymalı..
  Bu hukuksuzluk asla kabul edilebilecek bir durum değildir ve bu koşullarda 31 Mart 2019 yerel (genel!) seçimlerinin sonuçları bellidir!

 • AKP – MHP gerekli tüm kurguları yap – mış – tır!

Sevgi ve saygı ile. 22 Ocak 2019, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Halk Sağlığı Uzmanı
Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir