TÜREDİ MODEL

TÜREDİ MODEL

Konuk yazar :
Mustafa AYDINLI
Eğitimci – Yazar

    Son 15 yılda yeni bir türedi model oluştu. Model kendinden çok emin. Hani bir söz vardır ya “Cahilin cüreti fazla olur..” Doğrusu tanım tam da bu modele uyuyor. Sorgulamayan, yorumlamayan, apolitik, dünyadan habersiz, her şeyi akışına bırakmış, türedi bir model. Türedi kuşak diyemeyeceğim, çünkü her şey zıddı ile birlikte gelir. Tüm yeni kuşaklara söz söylemeye dilim varmıyor. Öylesine pırıl pırıl okuyan, araştıran kendi olanakları ile yeni bir dünya yaratmak isteyen, gençliği görmezlikten gelemeyiz. Yoksa yarınlara umutlarımız tümüyle sönerdi.

     Yaratılan bu yapay, türedi modele ilişkin kimi örnekler verecek olursak;

*Star Televizyonu spikeri soruyor : “Kıbrıs nerede?” Ege Denizinde, Karadeniz’de, hatta Sicilya adalarının oralarda diyenler var. Üstelik bunlardan biri “Ben askerliğimi orada yaptım abi” diyor.

*Alanya Televizyonu spikeri soruyor : “Yerçekimi kanunu Anayasadan kaldırılıyor, ne dersin?” Gençler yanıt veriyor; “Kalkması hayırlı olur, Başkanlık rejimi ile birlikte daha da iyi olur abi. Zaten gereksizdi..” diyorlar.

*Şak Şak Televizyonu spikeri soruyor : “Uzaya köprü yapılıyor, ne düşünüyorsun?” Vatandaş yanıtlıyor, “İyi olur abi, yol medeniyettir. AKP yaparsa en iyisini yapar..” 

*Pendik’de bir kupon arazi var. Ama altından fay hattı geçtiği için konut izni verilmiyor. Vatandaşın dilekçesi üzerine toplanan, Belediye Meclisi fay hattını aldığı kararla öteye kaydırdı. Binalar yapıldı. Şaka değil. Peki, esin kaynağı nedir derseniz? 1939 depreminde yerle bir olan, Erzincan Belediye Meclisinin aldığı karar. Erzincan’da toplu konut inşaatı fay hattı üzerine denk geliyor, belediye meclisi kararı ile fay hattı 5 km öteye kaydırılıyor. Binalar yapılıyor. Gerçi fay hattının bundan haberi yok. (AS: Karar fay hattına tebliğ edilmiş mi?) 

*Uygar insan bir UFO görse ne yapar? Fotoğrafını çeker ve izler. Bizim Uşak’lı yurdum insanı öyle yapmadı. Uşak’ta uzaylı gördüğünü söyleyen yurdum insanı; “Taşı uzaylının alnının çatısına, yapıştırdım abi” dedi; daha da gelmiyorlar. 

*Bunları anladık, Diyanete ayrılan bütçe birkaç Bakanlıktan daha çok! Ülkede dinsel bilginin artması, en azından insanların temel konularda bilgili olması gerekmez mi? Spiker soruyor sokaktaki vatandaşa : “İslam’ın şartı kaç?” Vatandaş yanıtlıyor “Beştir”… “Say” diyor. Vatandaş sayıyor; “Bir, iki, üç, dört, beş..” !!

*Artık iktidarın “Aya dört şeritli yol yapmasına” bile inanacak türedi bir model oluşmuştur.

*Artık ülkede, 2 kez 2 = 4 etmiyor, 3 de olabilir, 5 de…

*Artık ülkede, %beş, % 95’ten daha büyüktür!

İki yıl içinde 552 kütüphaneyi kapatan, Wikipedia’yı yasaklayan, Milli Kütüphanenin kapısına kara kilit vuran bir sistemin, ancak türedi modeli olabilir.

Çok sürmez, türedi modelin, türedi rejimi de olacaktır. Sonra şaşırmayalım.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir