Levent Gültekin’den bomba Atatürk itirafı

Levent Gültekin’den bomba Atatürk itirafı

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)

Levent Gültekin: AKP yenildi, bu yenilgiyi kendi yenilgim olarak görüyorum çünkü İslamcı gelenekten gelen biriyim.” dedi

Levent Gültekin'den bomba Atatürk itirafı

Güne Bakış’a konuşan Levent Gültekin müftülük nikahıAKP ve medeni kanun hakkında açıklamalarda bulundu. ”Geçmişte AKP’nin savunduğu değerlerin hepsini savundum ve yenildim.” diyen Gültekin, ”Dinle, Müslümanlıkla Türkiye’nin barış içinde yaşayacağını Atatürk‘ün yapıp ettiklerinin tamamının aslında din düşmanlığından kaynaklandığını zannediyordum. Ancak fark ettim ki, Medeni Kanun bir ihtiyaçmış. Ben zannediyordum ki, imam nikahı kıydığımızda karşımızda Allah’tan korkan bir müslüman var. İmam nikahına bağlı kalır. Şunu gördüm, Allah’tan en az korkanlar dindarlarmış. Onları yalnızca medeni kanunla kontrol edebilirmişiz. İmam nikahı onları kontrol etmez, kadınların hayatını cehenneme çevirirmiş’.. dedi.

Konuşmasına devam eden Gültekin, ”Medeni Kanun  hem islamın ihtiyacını karşılıyor hem de bir kadının çocuğun hukukunu koruyor. Siz bundan niye rahatsızsınız? Niye müftüye dönüyorsun. Çık izah et. Nikahın müslümanlığa uygun olmasının tek şartı var o da duyurulması. Zaten resmi nikahın işi o. Düğün yapıyorsun, memuru çağırıyorsun şahitler huzurunda kayıt altına alınıyor bütün bunlar. Eğitimde mesela sen sarayda oturuyorsun, 5 milyonluk makam aracına biniyorsun fakat cihat dersi koyuyorsun. Niye koyuyorsun cihat dersini? Nefis terbiyesi için. Cihat insanların nefislerini terbiye ediyorsa seninkini niye etmedi? Sen 40 yıl boyunca cihat okudun ben biliyorum.” açıklamalarında bulundu. (http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/levent-gultekin-den-bomba-ataturk-itirafi-h42609.html, 13.8.17)
==========================================
Dostlar,

Levent Gültekin’in geldiği yer sevindiricidir, umut vericidir.
Gültekin’i kurtaran aklını kullanması ve aşağıdaki soruyu sormasıdır.

 • ‘…. Eğitimde mesela sen sarayda oturuyorsun, 5 milyonluk makam aracına biniyorsun fakat cihat dersi koyuyorsun. Niye koyuyorsun cihat dersini? Nefis terbiyesi için. Cihat insanların nefislerini terbiye ediyorsa seninkini niye etmedi? Sen 40 yıl boyunca cihat okudun ben biliyorum.” 

Sorgulayan akıl yaşamın gerçeğine erişir. Alman düşünür (felsefeci) İmmanuel Kant’ın insanlığa temel çağrısı ”AKLINI KULLAN – AKLINI KULLAN!” yönündedir. Kadim Socrates sorgulanmayan yaşamı yaşam saymamaktadır. Ölümüne karar verilmesine dek Atina sokaklarında insanlara soru sorarak yaşamın gerçeklerini kavramayı öğretmişti.

AKP=RTE‘ye sorgusuz sualsiz destek veren yurttaşlarımız da Sn. Gültekin gibi sorular sormalı ve çelişkileri yakalayarak kendilerine dürüst davranılmadığını fark etmelidir. Örneğin Erdoğan ‘

 • … dindar ve kindar nesiller yetiştirmekte kararlıyız..” 
 • ”… dininizi ve kininizi eksik etmeyin..” demiştiBu 2 tümceye karşılık Erdoğan’a sormak gerek :

  1. Dindarı haydi anladık, neden kindar nesiller yetiştirelim?
  2. Kindar insana Kuran’da yer var mıdır?
  3. Diyelim ki Kuran’da kindarlığa yer var, bu kindar nesiller ülkemizde kime karşı yetiştirilecektir?
  4. Kindar yetiştirilmek bu nesillere 21. yy. başında ne kazandıracaktır?
  5. Kindar yetiştirilen nesiller örn. IŞİD gibi cihada = din savaşına mı sokulacaktır, kime karşı; ülkemizde iç savaş çıkarmak için mi ??
  6. Bu sözler ve ardından neredeyse tüm okulların İmam- Hatipleştirilmesi dinin siyasete acımasızca alet edilmesinden başka ne olabilir ?

  Ve son 2 soru :
  AKP = Erdoğan, karşısında soru soran bir kitle olsa bunları yapabilir miydi?
  – Yoksa bütün manevralar halk uyanmasın, soru sormasın, körü körüne biat etsin diye mi????? Bu hedef ya da politika hangi kitapta yazıyor??

 • İnsanların idraki sonsuza dek tutsak alınamaz.
 • AKP = RTE’nin politik illüzyonu da siyasal yaşamını tamamlamak üzeredir.

İnsanlarımıza yaşadıkları süreçlerin birbiriyle bağlantısını ve nedenlerini sorgulamayı öğretmeyi sürdürmeliyiz.

Yaşamın dinamosu sorgulayıcı akıldır!

Sevgi ve saygı ile. 13 Ağustos 2017, Tekirdağ

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Levent Gültekin’den bomba Atatürk itirafı” için bir yorum

 1. C ≡ ( A -> B )önermesinde eğer A yanlışsa B doğru olsa da C yanlıştır.
  yani temeli yalana ve yanlışa dayalı bir fikir manzumesi ne kadar muhteşem görünse de anlamsızdır. Levent umarım çok geçmeden bir Turan Dursun olur.. æ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir