140 gündür açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen’den mektup: ‘Ölmüş mü?’ işkencesi

140 gündür açlık grevini sürdüren
Nuriye Gülmen’den mektup:
‘Ölmüş mü?’ işkencesi

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)
Açlık grevinin 140. gününü geride bırakan Nuriye Gülmen’in sosyal medyada paylaşılan mektubunda geceleri yapılan “ölmüş mü” kontrolleriyle uğraştığını aktaran Gülmen, bunun çok rahatsız edici bir uygulama ve son günlerinin işkencesi olduğunu belirtti.

Açlık grevinin 140. gününü geride bırakan Nuriye Gülmen’in sosyal medyada paylaşılan mektubunda şu ifadeler yer aldı:

  • “Açlık sürerken, insanın karnı bir önceki günden daha aç olmuyor ama bilinci, duyguları, düşünceleri ve tüm varlığıyla daha aç oluyor. Elle tutulur bir adalete, ekmeğe, özgürlüğe, daha aç daha sevdalı daha tutkun daha hasret oluyor” dedi.
  • Geceleri yapılan “ölmüş mü” kontrolleriyle uğraştığını aktaran Gülmen, bunun çok rahatsız edici bir uygulama ve son günlerinin işkencesi olduğunu belirtti. Bağışıklık sistemi çöktüğü için enfeksiyon kapma riskinin çok yüksek olduğunu söyleyen Gülmen,
  • “Ama benim sağlığım kimin umurunda. Herkes görevini yapıyor. Çünkü bakanlık talimatı var” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet, Evrensel, Hürriyet ve Özgürlükçü Demokrasi gazetelerini takip etmeye çalıştığını ve okuduğu her şeyde kendine bir direniş payı çıkardığını söyleyen Gülmen,
  • Direnmeliyiz. Hiçbir şey için değilse bile insan onuru için direnmeli” dedi.

Savcı ayakta ifade istedi

Tutuklu Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya destek vermek için pazar günü yapılan eylemde gözaltına alınan ve aralarında avukatların da bulunduğu 15 kişiden 8’i geçen dört günün ardından savcılığa çıkarıldı. İfade sırasında savcının avukat Ebru Timtik’e “Ayakta ifade ver” dediği, Timtik’in de “Cunta döneminde mi yaşıyoruz?” yanıtını vermesi üzerine ifadesinin alınmadığı söylendi. Savcılık sorgularının ardından 3’ü avukat 8 kişi serbest bırakıldı.

Nuriye ve Semih’in sesine ses olalım

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ve Sosyalist Dayanışma Platformu (Sodap), İstanbul İHD şubesinde yaptığı basın açıklamasında Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan üç üyelerinin Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla dayanışma amacıyla üç günlük açlık grevi yaptıklarını açıkladı.
============================================
Dostlar,

Bu tablo artık bir insanlık dramı hatta trajedisi boyutuna vardı.
İktidarda islamcı bir kadro var ve sıklıkla insana, onun değerine gönderme yapmakta.
Ama Nuriye – Semih trajedisinde kılını kıpırdatmamakta.
Bu davranışın ardındaki psiko-politik itkiler nelerdir, çözmek hem zor hem değil..
İlk açıklama seçeneği iktidarın insana, onun değerine gönderme yapan sözlerinin takiyye olduğudur. En güçlü olasılık budur ve Nuriye – Semih’in durumunun vicdanımızda açtığı derin yaradan çok daha ağır olmak üzere 2. kez kahredicidir. Öbür olasılıkların spekülasyonunu geçelim..

En küçük protesto, Kolluğun “tam gücü” bastırılmakta;
tek kollu bir adam Veli Saçılık protesto gösterisinde ölçüsüz şiddetle karşılaşmaktadır?

İktidarın ödü patlamaktadır küçük bir halk gösterisi bir kıvılcım olur mu diye!

Ancak tüm boşalım kanallarının tıkanmasının sosyal dokuda basıncı giderek artıracağı ve düdüklü tencere modeli patlamanın kaçınılmaz olacağı gerçeği iktidar yetkililerince biliniyor olsa gerektir. Danışmanlar da umulur ki gerek – yeter açıklamaları sunmuş olsunlar..

Yapılacak şey aslında yalındır ve zamanı çoktaaaan geldi; geçmek üzeredir :

  • Hemen işe iade edin. Yargılama tutuksuz sürsün. Ölmesin, engelli kalmasın, yaşasınlar.

“2 masum insan ölmeden, kalıcı engelli olmadan ACİL BARIŞÇI GİRİŞİM istiyoruz iktidardan. Aksi halde kaçınılmaz sondan kesin sorumlu olacaktır.” demiştik taa  16.6.2017’de

Durum çok ACİL! Saatler bile önemli! Bu 2 masum genç ölürse gerçek katili kim olacak, belli! Çare; HEMEN İŞE İADE, HEMEN! Zaten başlayamazlar.. Aylarca sağaltım zorunlu.
Ayrıntıları ve ağır-kritik tıbbi durumu okumak için aşağıdaki 3 yazıyı tıklayın lütfen..

NURİYE GÜLMEN VE SEMİH ÖZAKÇA’YI YİTİRİYORUZ!!!
Gülmen ve Özakça’nın son durumu: Kalp yetmezliği başladı!
Ayrıntılar için lütfen tıklayınız : Uyarı üstüne uyarı… Dünya ‘DUR’ diyor. 

AİHM’nin istemi ile 140. gününde Ankara Numune Hastanesinde muayene edildi.
Genel durumları hiç iyi değil… Adli Tıp’a sunulan rapor kamuoyuna açıklanmalıdır.

Soruna ilişkin gelişmeleri günlük olarak sitemiz manşetinde sunuyoruz. Elimizden gelen bu. Bu 2 masum gencin başına gelecek tüm olumsuzluklardan iktidar “her yönüyle” tam ve mutlak sorumlu olacaktır.. Üstelik, bunca uyarı, ulusal – uluslararası arabulucu girişim ve ricalara karşın “taammüden” suçlu olacaktır.

Vicdanlar ne denli betonlaşmış görünse de, peşlerini bırakmayacaktır.

Sevgi ve saygı ile. 28 Temmuz 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net   profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir