Alman Bakan’dan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a: Tekrarlarsan ‘Madde 90’dan yargılanırsın!

Alman Bakan'dan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a: Tekrarlarsan 'Madde 90'dan yargılanırsın!

Alman Bakan’dan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a: Tekrarlarsan ‘Madde 90’dan yargılanırsın!

AYDINLIK, 1.4.2017

Türkiye’nin Almanya ile yaşadığı gerginliğin tavan yaptığı günlerde Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Ankara’yı dava açmakla tehdit etti. Gabriel, Erdoğan‘ın söylemlerinin “Madde 90 Bent A” kapsamına girdiğini söyledi. Alman Ceza Hukuku’nda maddenin ceza karşılığı 5 yıla kadar hapis! Almanya’nın bu çıkışı Ankara kulislerinde, “Erdoğan’ın ‘Başkanlık’ hevesinin Türkiye’ye bir darbesi daha” şeklinde değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya Hükümeti’ne yönelik “Nazi” suçlamalarına
ve AKP yöneticilerinin bu ülkede mitingler düzenlemesine karşı Alman Dışişleri Bakanı
Sigmar Gabriel, Ankara’yı Alman Ceza Hukuku’nu uygulamakla tehdit etti. Alman Der Spiegel dergisine konuşan Gabriel şu ifadeleri kullandı…

Spiegel: Almanya’nın ılımlı tutumu fayda etmedi. Erdoğan, Alman Hükümeti’ni Nazi yöntemleri uygulamakla suçladı

Sigmar Gabriel: Maalesef otoriter kişilikler, bu tür ılımlı yaklaşımları zaaf olarak yorumlamaya eğilimli. Hatta bazen sergiledikleri tavrın doğru olduğu sonucunu bile çıkarabiliyorlar. ‘Yumruğu masaya ne zaman vuracaksınız’ diyen herkesi çok iyi anlıyorum. Ama öne sürülen suçlamalar, ciddiye alınamayacak derecede. Aynı şekilde yanıt vermemiz, sadece Erdoğan’ın seçim kampanyasına yarar.

Spiegel: Geçen zaman içinde Erdoğan devam etti. Hollanda’da polis köpek ve atlarla Türk göstericilere nasıl müdahale ettiyse, Şansöyle Merkel’in de aynı şekilde davrandığını söyledi.

Gabriel: Bu tespit ne kadar saygısız ve edepsiz olsa da, ne kadar zor gelse de ben sükuneti korumaya davet ediyorum. Biz yanıt olarak laf atmıyoruz. Ama kesin sınırlar çiziyoruz. Türkiye’ye, vatandaşlarının anayasa referandumunda topraklarımızda oy kullanması iznini verdik. Ama açık bir şekilde, Ankara Alman yasalarına saygı duymazsa gereken her türlü müdahaleyi de yapacağımızı dile getirdik.

Spiegel: Bu somut olarak ne demek?
Gabriel: Her şeyden önce Türk siyasetçilerinin seçim mitingleri ve toplantıları söz konusu. Ceza Kanunumuzun 90. maddesinin a bendi, Almanya’nın anayasal düzenine hakareti cezalandırıyor.

BÖYLE GİDERSE MADDE 90 BEND A’DAN YARGILAYABİLİRİZ’

Spiegel: Erdoğan bu yasayı çoktan ihlal etti.
Gabriel: Ben Türk muhataplarıma açıkça belirttim. Böyle devam edilirse yeni bir durum oluşabilir. Almanya’yı ve Alman siyasetini eleştirebilirsiniz, sert de eleştirebilirsiniz. Ama yasalarımızın çizdiği bir sınır var. Ceza Kanunu’nun çizdiği bir sınır… 90. Madde A bendi bir sınır. Bu sınırı aşan, siyasi görüşlerini ülkemizde istediği gibi dile getirebileceğini sanmamalı. Sadece Türkiye değil, Almanya da saygıyı hak ediyor.

O MADDE NE DİYOR?

Alman Ceza Hukuku’nu 90. Madde A bendi, Alman devletini ya da anayasal düzenini kamuya açık bir toplantıda hakarete maruz bırakmayı ya da devlet sembollerine hakaret etmeyi cezaya tabi tutuyor. Madde, para cezasından 3 yıl hapse değin çeşitli cezalar öngörüyor. Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs halinde ceza 5 yıl hapse kadar artıyor.

BAŞKANLIK ISRARI YENİ KRİZLERİN KAPISINI ARALIYOR

Almanya’nın “Ceza Hukuku’nu uygularız” çıkışı, Ankara kulislerinde “16 Nisan’dan sonra Erdoğan’a karşı uluslararası kamuoyunca alınacak tavrın bir işareti. Erdoğan’ın ‘başkanlık’ ısrarı Türkiye’yi yeni diplomatik krizlere gebe bıraktı. Evet çıkması durumunda Erdoğan’a yapıştırılacak olan ‘Diktatör’ söylemi Türkiye’yi uluslararası alanda daha da yalnızlaştırır” sözleriyle değerlendirildi.
=========================================
Dostlar,

Ülkemizin uluslararası saygınlığını zedelemeye hiç kimsenin ama hiç kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur.. Hele ülke yönetcilerinin asla.. Bir kez daha “hele” diyerek, iç siyasete alet etme amacıyla asla ve kat’a! Tam tersine, ülkemizin uluslararası toplumun eşi ve egemen, saygın bir üyesi olarak onurunu ve haklarını korumak zorundadırlar, temel görevleri arasındadır bu.

Erdoğan ve AKP hükümetinin yetkilileri sözlerine ve davranışlarına çok ama çok dikkat etmek zorundadırlar. Uluslararası ilişkiler adabına, yapılagelişlere (teamüllere) ve hukuka uymak yükümündedirler..

Sevgi ve saygı ile. 1 Nisan 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir