Tek parti iktidarlarında en yüksek işsizlik AKP döneminde

Tek parti iktidarlarında
en yüksek işsizlik AKP döneminde

Tek parti iktidarları üzerine yapılan bir Meclis araştırmasında AKP döneminin en düşük ortalama büyüme ve en yüksek ortalama işsizlik rakamlarına sahip olduğu ortaya çıktı.
Ali Ekber ERTÜRK
SÖZCÜ, 20 Şubat 2017
Tek parti iktidarlarında en yüksek işsizlik AKP döneminde

Yapılan araştırmalar, AKP’nin tek parti iktidarları arasında en başarısız hükümet olduğunu gösterdi. TBMM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Cumhuriyet tarihinin en başarısız hükümetlerinden biri AKP çıktı. TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı

  • “Ülkemizde Tek Parti ve Koalisyon Hükümetleri Dönemlerinde Büyüme ve
    İşsizlik Oranları”

başlıklı rapor hazırladı. Raporda, tek parti iktidarları dönemi ile koalisyon hükümetleri döneminde ekonomik büyüme ve işsizlik oranları kıyaslandı.

Genç işsizlik tehlikeli boyutlara ulaştı

Rapora göre AKP’nin tek başına iktidarındaki işsizlik oranı, diğer tüm hükümet dönemlerini katladı. AKP dönemindeki büyüme hızı da, diğer tüm tek parti hükümetlerinden geride kalırken, birçok koalisyon hükümetinin büyüme hızından da düşük çıktı. Ayrıca, AKP dönemindeki büyüme, ekonominin dinamiklerinin tamamen altüst olduğu askeri dönemlerle neredeyse eşit çıktı.
CUMHURİYETİN İLK YILLARI BAŞARILI
Raporun en çarpıcı bölümü ise, ülkenin Kurtuluş Savaşı’ndan çıktığı cumhuriyetin

ilk dönemine ilişkin bölüm oldu. CHP’nin tek başına iktidar olduğu bu 1923-1950 döneminde büyüme oranı %4.67 olurken, işsizlik oranı da %3.4 oldu. 1950- 60 arasında yaşanan Demokrat Parti iktidarı döneminde ortalama büyüme %7.9 olurken, işsizlik yüzde 2.6’da kaldı. Yine aynı şekilde 1965-71 arasında AP döneminde büyüme %5.8, işsizlik oranı %5.2 düzeyindeydi. En tartışmalı tek parti dönemi olan 1983-1991 yılları arasında ise ekonomik büyüme %5, işsizlik %8.1 düzeyinde seyretti. Ekonomi politikaları ile övünen AKP’nin 15 yıllık iktidarında ise büyüme %4.58, işsizlik %10.1 oldu. Ancak, AKP’nin kendi dönemini 2001’de yaşanan ekonomik krizle kıyaslaması politikalarının uzunca bir dönem başarılı olduğu şeklinde yorumlanmasına neden oldu.

20szt07a_ist-izm-ant-ank-trb

KOALİSYONLAR BİLE DAHA BAŞARILI

1991-1996 arasında iktidara gelen DYP-SHP koalisyonunda ekonomik büyüme %3.94,
işsizlik %8.4 düzeyindeydi. 1996’da kurulan ANAP-DYP koalisyonu döneminde büyüme %7, işsizlik % 6.6 idi. Hemen arkasından 1996-97’de iktidara gelen Refah-Yol koalisyonunda ise büyüme %7.25, işsizlik % 6.7 düzeyinde kalmıştı. 1997-99 arasında kurulan ANAP-DSP-DTP koalisyonunda bile büyüme % 7.50 olurken, işsizlik %6.9’da kalmıştı.
============================================
Evet dostlar, 

TBMM’nin yaptığı araştırmanın çarpıcı sonucu :

EN BAŞARISIZ TEK PARTİ AKP!

Son TÜİK raporunda Tüketici Güven İndeksinde de düşüş var..
“2023’te ilk 10 ekonomi arasında olacağız” masalları ise hiç sıkılmadan
anlatılmaya devam ediliyor.. Ülke ekonomisi talan edilmiştir. Salt bununla da kalınmamıştır;

  • AKP’li son 14+ yılda Türkiye’nin maddi manevi tüm değerleri
    hoyratça yağmalanmıştır.

Meslek büyüğümüz Dr. Erdal ATABEK‘in 20.02.2017 günü Cumhuriyet‘te yer alan makalesi “Uygarlarla barbarların savaşı” başlığını taşıyor.. Okunmasını dileriz
(http://ahmetsaltik.net/2017/02/21/erdal-atabek-uygarlarla-barbarlarin-savasi/).

Sevgi ve saygı ile. 21 Şubat 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir