Erdoğan Esad açıklamasını düzeltti!..

Erdoğan Esad açıklamasını düzeltti!..

Erdoğan Esad açıklamasını düzeltti!..

Fırat Kalkanı’nı Esad yönetimine son vermek için başlattıklarını söyleyen Tayyip Erdoğan, hem devlet kademesinden hem de bölge ülkelerinden gelen tepkiler üzerine geri adım attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Halkanı Harekatı’yla ilgili olarak

  • Suriye’ye Esed’in hükümdarlığına son vermek için girdik, başka bir şey için değil”

açıklamasını düzeltti.

Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatıyla hedeflerinin herhangi bir ülke ya da kişi olmadığını bildirdi.

Önceki gün toplanan Milli Güvenlik Kurulu da yayınladığı bildiride harekatın hedefi için “Hudut güvenliği, Türkiye’ye yönelik terör saldırılarının önlenmesi, Suriye’nin toprak bütünlüğü” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın sözlerine bir düzeltme de dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta Rusya, İran, Çin olmak üzere çok sayıda ülkenin tepkisine yol açan, Esad açıklamasını değiştirdi. Erdoğan açıklaması sonrasında Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüştü. Erdoğan görüşmesi sonrasında dün muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili olarak şunları söyledi:

  • “Türkiye bölgedeki operasyonlarıyla Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal etmek değil tam tersine sınırlarını terör örgütlerinden temizlemek amacı güdüyor. Hemen yanı başımızda DEAŞ, PYD, YPG gibi terör örgütlerinin cirit attığı yerler oluşmasına asla izin veremeyiz. Irak ve Suriye devletleri kendi halklarını bir arada tutabilecek iradeyi gösterip terör örgütlerine karşı gereken mücadeleyi verebilseydi, bizim halen yürüttüğümüz operasyonlara ihtiyaç kalmazdı. Fırat Kalkanı operasyonunun hedefi de herhangi bir ülke veya kişi değil, sadece terör örgütleridir. Defalarca dile getirdiğimiz bu hususta kimsenin bir şüphesi olmasın, söylediklerimizi de kimse başka bir şekilde yorumlamasın, başka yere çekmesin.”

MGK ERDOĞAN’I DÜZELTTİ

Milli Güvenlik Kurulu da Fırat Kalkanı Harekatının amacını bir kez daha tekrarladı. MGK 30 Kasım Çarşamba günü yaptığı toplantı sonrasında yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatının amacı ve hedefi şöyle vurgulandı:

“Fırat Kalkanı Harekâtı’nın temel hedefinin, hudut güvenliğimizin sağlanması, ülkemize yönelik saldırıların önlenmesi, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesi olduğu bir kez daha belirtilmiştir. Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği için, PKK/PYD-YPG unsurlarının terör koridoru oluşturma hedeflerine izin verilmeyeceği vurgulanmıştır.” (02.12.2016, http://www.aydinlik.com.tr/politika/2016-aralik/erdogan-esad-aciklamasini-duzeltti)
====================================
Dostlar,

Herkesin aklını başına alması gerek. Ülke yönetimi çocuk oyuncağı değildir. Olağanüstü ciddiyet, devlet terbiyesi ve takım çalışması gerektirir. Hele dış politika, yüksek dzüzeyde satranç ustalığı gerektirir. Ne yazık ki Erdoğan bu donanımdan yoksundur. Böylesine birbirinin zıddı söylemler 24 saat içinde gündeme geliyorsa, o ülkenin ne güvenliği kalır ne de saygınlığı. Ülke işleri böylesine hafife alınarak götürülemez. AKP – RTE ciddi bir durum değerlendirmesi yapmalıdır bu tür ağır ve bağışlanmaz gafların yinelenmemesi için. Başbakan neredeyse Cumhurbaşkanlığının katibi düzeyine indirgenmiştir. Anayasa fiilen çiğnenmekte, Başkanlık rejimi dayatılmaktadır. Binali bey ne yazık ki Başkanın sekreterinden öte yetkiye sahip değildir. Tayyip bey neredeyse tüm ipleri eline almıştır.. Tek adama 80 milyonluk bir ülkenin geleceği asla teslim edilemez. Edilirse işte felaketler ve diktatörlük kapıdadır.

Çoğulcu demokrasi, TBMM, koalisyon hükümetleri özgür basın vazgeçilmezlerimizidir. Ülkemiz için en doğru politikalar böylesine demokratik katılımlı ortamda üretilebilir. Yıllardır yazıyoruz.. gidiş yıkımdır, felakettir.. Ülke yangın yerine dönmüş; kötülükler toplumuna dönüşmüştür.. Geçelim mal güvenliğini, can güvenliği de kalmamıştır..

AKP – RTE bu malign gidişi ülkeye dayatırsa, neler olabileceğinin yanıtı tarihtedir.

Sevgi ve saygı ile.
02 Aralık 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak.
Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net

profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir