Yeni mezun sivil doktorlar kışlaya!

Yeni mezun sivil doktorlar kışlaya!

GATA’nın Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinin ardından ilk defa askeri kışlalara sivil hekim gönderiliyor. Sağlık Bakanlığı yeni mezun 312 hekimin atamasını askeri kışlalara yaptı.

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net @burcu_cansu

OHAL kapsamında temmuz ayında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile askeri hastanelerin Bakanlığa devrinin ardından, aralarında sınırdakilerin de bulunduğu askeri birliklere askeri eğitim almayan sivil hekimler gönderiliyor.

Hekim olan kızı dolayısıyla sürecin yakın takipçisi olan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Deontoloji ve Etik Anabilim Dalı Dr. Cumhur İzgi yaşadıklarını BirGün’e anlattı. İzgi, 

“Hiçbir askeri eğitim almamış hekimler, bir askeri hastane veya belli bir kurumda değil, doğrudan hudut komutanlıklarının emrinde, savaşan birliklerin içinde görev yapma durumu ile karşı karşıya” dedi.

Yeni mezun doktorların askeri birliklerde görev yapmasının bir dizi sakıncasının olduğunu vurgulayan İzgi, “Hiçbir şekilde askeri eğitim almamış insanları doğrudan savaşın içine sürüyoruz” diye konuştu.

Listeler değiştirildi’

Dr. Cumhur İzgi kadroların belirlenme sürecini Bakanlığın sitesinden takip ettiklerini belirterek,

“İlk önce saat 17.00 gibi kadrolar açıklandı. Hekim listesi daha önce açıklanmıştı ve içinde Gülhane mezunları da vardı. Fakat dün açıklanan listeden Gülhane mezunlarını çıkardılar, sadece sivil tıp fakültelerinden mezun olanlar kaldı. Saat 23.30’da sayfada bir güncelleme yapıldı ve bu sefer hekim sayısı eksik kaldığı için 68 Gülhane mezunu daha listeye eklendi.”

Bakanlığın savunusu: Dengeli dağılım

Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan yeni personel planlamasına ilişkin duyuru şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tabip ihtiyacı tekrar değerlendirmeye alınmış ve kurumların ihtiyaçları esas alınarak yeniden personel planlaması yapılmıştır. Tabiplerin ülke genelinde dengeli dağılımını sağlamak üzere 20/10/2016 tarihli ve 37106781/020/12128 sayılı Bakanlık Makamı Onayı iptal edilerek, 71’nci Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasından çıkartılan 68 tabip, yeniden 71’inci Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasına alınmıştır.”

http://www.birgun.net/haber-detay/yeni-mezun-sivil-doktorlar-kislaya-132437.html

==========================

Yol yakınken AKP bu son derece yanlış uygulamadan vazgeçmeli,
GATA ve askeri sağlık sistemi eski biçimine hızla döndürülmelidir.

Sevgi ve saygı ile.
23 Ekim 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir