Arslan BULUT : Erdoğan kimin şah damarını kesiyor?..

Erdoğan kimin şah damarını kesiyor?..

Arslan BULUT
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdogan-kimin-sah-damarini-kesiyor-39318yy.htm
Yeniçağ Gazetesi, 13.08.2016

Tayyip Erdoğan, askeri liseleri kapatma gerekçesi olarak neyi gösterdi? Kendi sözleri şöyle:

“Kusura bakmasınlar bu darbeyi yapanlar askeri liselerden gelenler değil mi? Silme oradan geldiler, silme. Harp okullarına girdiler. Harp okullarına düz liselerden gelenler girmedi. Sana bunu sorarlar. Harp okullarına girmeyi başarabilenler GATA’dan bir çürük raporu ile gönderildiler. Niçin biz askeri liseleri bu kadar abartıyoruz ki şu anda? Hulusi Paşa düz lise mezunu. Necdet Özel Paşa düz liseden geldi. Demek ki oluyormuş.”
***
Ahmet Hakan, Erdoğan‘ın gerekçe olarak kullandığı “Darbeyi yapanlar silme askeri liselerden geldi” tezini rakamlarla çürüttü: 

* Tutuklanan veya gözaltına alınan general/amiral sayısı: 123
* Sivil lise kaynaklı tutuklanan veya gözaltına alınan general/amiral sayısı: 68
* Tutuklanan veya gözaltına alınan sivil lise kaynaklı general/amiral oranı: %55
* Görüleceği gibi bu durumda olan askeri lise kaynaklı subay oranı: %45.
***
Bu, olayın yalnızca bir yönü… Bir başka yönüne gelince… Diyanet İşleri Başkanlığı çoğu imam kadrosunda bulunan  3672 kişinin görevden uzaklaştırıldığını söyledi. FETÖ mensubu olmaktan tabii… Peki bu 3 bin 672 kişi, liseyi nerede okumuş? %90’ı İmam-Hatip mezunu değil mi? Bu durumda, Tayyip Erdoğan‘ın mantığıyla, “FETÖ’cü imamlar, silme İmam-Hatip’ten geldi silme” diyerek İmam-Hatip liselerini kapatmak mı gerekir?
***
Tayyip Erdoğan, 28 Eylül 2015’te veli ve öğrencilerinin tüm itirazlarına karşın İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülen Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi açılış töreninde konuşurken de “Türkiye 8 yıllık eğitim garabetini yaşadı. O ne büyük garabetti. Adeta şah damarımızı kestiler. Şah damarı kesilen bir insan yaşayabilir mi? Yaşayamaz. Nesli o hale düşürdüler. O zaman 600 bin imam hatip öğrencisi vardı, bir anda 60 bine düştü. Sabır, sabır, sabır. Ve bunun sonucunda bu geldi. E ne oldu? Sabrın sonunda şu anda imam hatiplerde öğrenci sayısı 1 milyon 200 binin üzerine çıktı..” demişti.

İmam-Hatip’lerin orta bölümünü kapatanlar, kimin şah damarını kesmiş oluyordu? Erdoğan’ın “dindar ve kindar olacak” dediği neslin şah damarını herhalde değil mi? Tabii bir de AKP devletinin şah damarını! Peki “askeri liseden yetişenler darbeci oluyor” diye bu okulları kapatan mantık, İmam-Hatip Liselerinin sayısını artırmakla, yeni nesli kendi mantığına göre kurgulamış, Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle “tek tip” bir nesil yetiştirmiş olmuyor mu?
***
Asıl mesele nedir peki? Onu da Tayyip Bey‘den dinleyelim:

 • “Ben İmam Hatiplilere Türkiye’yle birlikte Türkiye’nin hatta tüm dünyayı inşa etme vazifesinin verildiğine inanıyorum.” (28 Nisan 2016, İmam-Hatip Gençlik Buluşması konuşmasından..)

Neymiş mesele? Türkiye’yi ve hatta tüm dünyayı yeniden imamlarla inşa etmek!
Başka? Yine Tayyip Bey söylesin:

 • “Kapısına kilit vurulmak, öğrencilerin geleceği karartılmak istenen İmam Hatipler, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Milletvekili, bürokrat, belediye başkanı yetiştiren seçkin kuruma dönüştü.” (Aynı konuşmadan…)

Yani Türkiye’deki bütün okulları İmam-Hatip’e dönüştürmek… Ve Türkiye’nin A’dan Z’ye bütün yönetimini onlara teslim etmek… Bu arada Harp Okullarına da İmam-Hatiplilerin girişini sağlayıp, Ordu’yu “İslâm Ordusu” haline getirmek? Sonra da dünyayı hizaya getirmek!
Türkiye, Suudi Arabistan’ın kurduğu “İslâm Ordusu”na katıldığından, düz liseden veya askeri liseden yetişen subay işlerine yaramayabilir!

Erdoğan, kimin şah damarını kesiyor?
Türk Ordusu’nun değil mi? Halk, bunu mu istiyor?

Peki FETÖ’nün amacı neydi?

=================================

Çoook teşekkürler tutarlı yazar Arslan Bulut‘a…
Üstelik milliyetçi sağdan gelen bir yazar..

 • 15 Temmuz Darbe girişimi” sonrası yapılanlar AKP – RTE’ye öyle çok, öyle çok,
  öyle çok…. yarıyor ki??

İnsanın aklına türlü türlü sorular geliyor..
Acaba?
Acaba?
Hay aksi şeytan..

Sevgi ve saygı ile.
14 Ağustos 2016, Tekirdağ

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Arslan BULUT : Erdoğan kimin şah damarını kesiyor?..” üzerine 2 yorum

 1. Prof. Dr. Sayın Ahmet SALTIK hocam,
  Hava Kuvvetleri Komutanımız Sayın Abidin ÜNAL’ da askeri liseden mezun değil, Ankara Mehmet Rüştü Uzel Kimya Lisesi 1972 mezunudur. Ben Kubilay ÇEPE, Demokratik Sol Parti Önceki Genel Başkanı Sayın Zeki SEZER’ de aynı okul farklı yılların mezunlarıyız.
  Bilgilerinize… Sevgi, saygı ve sağlıkla kalınız.

  16 Ağustos 2016
  Kubilay ÇEPE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir