BÜYÜK ADAM YAŞAR NURİ ÖZTÜRK

BÜYÜK ADAM YAŞAR NURİ ÖZTÜRK

Nihat Genç yazdı: Alayına yedi sülalesine meydan okudu..

90’lı yıllar geldiğinde Türkiye başka bir Karadenizli ama
yine aklı her şeyin önüne koyan ve devrimci konuşmalarıyla Yaşar Nuri Öztürk’ü tanıdı.

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

1980’li yılların başı sıkıcı ihtilal günleri, umutsuz işsiz bir genç adam ne yapsın, 70’lerin sonuna doğru doğu-batı dünya edebiyatı, büyük klasikleri devirmeye çalışıyorum, henüz yirmialtı yaşında evime gelen arkadaşım üşenmemiş saymış ikibin kitap, ne bulsam okuyorum, ve ramazan ayı, önce bu toprağın dinini öğrenmeli insan diyorum, bir ramazan oturuyorum koca tefsiri bitiriyorum diğer ramazan hadis siyer külliyatı ne varsa, derken Ankara İlahiyat ve Marmara İlahiyat’ın dergilerini topluyorum, peş peşe yüzlerce makale, işte orada, bir adam tanıdım, böyle bir ‘zeka’ bu topraklarda yaşıyor diye nasıl sevindim. Ve sonra bir kitabevinde bu muhteşem adamı uzun uzun tanıma ve dinleme fırsatı buldum, adam, bu ülkenin ilimiyle irfanıyla en büyük din alimi olarak değerlendirdiğim: İlahiyat profesörü Hüseyin Atay.
İbraniceyi dahi öğrenmiş bir İslam alimi. Hüseyin Atay (AS: Prof.) Karadenizli, hala bir yerlerde yaşıyor olmalı, devrimci bir zeka. Hüseyin Atay her şeyin önüne ve başına önce ‘aklı’ koydu, sonra mezheplerle savaştı, Hüseyin Atay hocayı durdurmak mümkün değil. İslam ilimleriyle ilgili daha sonra öğreneceğim çok şey Hüseyin Atay’la başlar.
Ancak geniş kitleler Hüseyin Atay hocayı tanımaz. 90’lı yıllar geldiğinde Türkiye başka bir Karadenizli ama yine aklı her şeyin önüne koyan ve devrimci konuşmalarıyla Yaşar Nuri Öztürk’ü tanıdı. Yaşar Nuri Hüseyin Atay ekolünden talebesi sayılır, devrimcidir, hayatları hurafelerle boğuşmakla geçmiştir.
Türkler İslamiyet’in sadece kılıçla değil İslam’ı kolaylaştıran sevdiren yepyeni bir kültür inşa ettiler. Günümüz İslamcı ideolojisi Mehmet Akif Ersoy’un

* ‘Bedrin aslanları ancak o kadar şanlı idi’

mısrasını sevmez çünkü Çanakkale şehidlerinin sahabeyle bu edebi kıyasına tahammül edemezler, ama günümüz İslamcı ideolojisinin Mehmet Akif Ersoy’a asıl karşı çıktıkları: Asrın idrakine okutmalı Kur’an’ı, mısrasıdır.

Denebilir ki Mehmet Akif gibi mübarek bir adama dahi karşı çıkan bu büyük kavganın fırtınası  ‘modern, yeni, çağdaş’ anlamı taşıyan ‘asrın’ kelimesinde kopmuştur. Bu büyük fırtınayı günümüzde devam ettiren ekranlardan büyük izleyici kitlelerine ulaşan bu büyük ‘kasırganın’ asıl sahibi Yaşar Nuri Öztürk’tür. Cesur korkusuz bir adamdı. Lafını esirgemeyen, alaylı iğnelemelerinden küfürlerinden taviz vermeyen. Hesap kitap ticaret yapmayan.
Ve bugün ensar vakfının sapıklarına dahi teslim olan İslamcı ideolojiyi otuz kırk yıl öncesinden beri ifşa ve teşhir edip bu yobazları milletin gözüne sokan adam: Yaşar Nuri Öztürk. Türkiye’de yayın hayatına yeni başlayan televizyonlar sabah yayına onunla başlar gece onun tartışmalarıyla biterdi.
Yorulmak durdurak bilmedi, çağlayan kopan deliren taşlarını sürükleyen taşlarını öğüten bir Karadeniz deresi gibi. Coşkuyla konuştu, coşkuyla yazdı, coşkuyla kavga etti, coşkuyla onbinlerce tv proğramı yüzlerce kitap yazdı, eşi benzeri olmayan bir hız eşi benzeri olmayan bir çalışkanlık ve uyanıklık.
Tek başına bir ‘ordu’ gibi bir adam. Kadınlara çocuklara dinle İslam’la hiç ilgisi olmayan geniş kitlelere tertemiz vicdanı ve merhameti ve adaleti olan Müslümanlığı anlattı. Yaşar Nuri gibi soluksuz konuşan Yaşar Nuri gibi rahat anlaşılır konuşan Yaşar Nuri gibi sevinçle konuşan bir din bilgini bu topraklarda çok az bulunur. ‘Din’ üzerine değil sanki ‘aşk’ üzerine konuşuyordu. Kovuldu yasaklandı ve defalarca ve hala yobazların linçlerine maruz kaldı ve sonunda ekranlar din ticareti hurma ticareti umre ticareti ya da mezhep ticareti yapanların karanlık yuvası haline geldi..
Elde yalın kılıç ‘akıl’,  Müslümanlığa yuva yapmış bitler kurtçuklar yarasalar sırtlanlar hurafelere karşı bir ömür savaştı, bu nasıl eşsiz bir hayat bu nasıl bir maceradır, işte gözlerinizin önünde, yenilmeden, geri adım atmadan, tırsmadan, lafını esirgemeden, bu toprağın bir çocuğu yalınkılıç migfersiz zırhsız çırılçıplak tek başına savaştı! Dini, mezarlıklardan türbelerden çürümüş tekkelerden din tüccarlarının elinden kurtarma savaşı, hurafelerle boğulmuş dinin bataklıktan kurtuluş savaşı..
Sizin de evinize kanepenize mutfağınıza yatak odanıza kadar geldi bu savaşın kılıç sesleri, belki onbin kez, belki yüzbin belki milyon kez, kurduğu her cümlenin hem başına hem sonundaYaşar Nuri Öztürk’ün ağzından çıkan şu sözler. Allah akıl vermiş Allah beyin vermiş, Allah akıl vermiş, Allah beyin vermiş, Allah akıl vermiş, Allah beyin vermiş…
Ve Yaşar Nuri bir kişilik olarak o kontrol edilemez enerjisini şüphe yok ki hücum ederek sağlıyordu, akıl dedi saldırdı, beyin dedi, saldırdı. Ve Yaşar Nuri bir Karadenizli, yani, bildiklerini başkalarıyla bölüşmeden öğrendiklerini başkalarına anlatmadan uyuyamayan, lafını söylemeden yaşayamayan bir adam.
Kendisine kafir deyip saldıranlar gibi pırıl pırıl lüks arabalara binmedi lüks otellerde kalmadı, durmaksızın okudu, son nefesine kadar söylediği hiçbir kelimeden tek bir pişmanlık duymadı, tek bir günü tembel geçmedi, yazdığı onbinlerce makalenin tek bir sayfasında okuyucusunu sıkmadı ve her yazı ve konuşmasında ‘alayına yedi sülalesine meydan okudu!’
Kendi kendine verdiği görevi başında, tek kişilik bir ordu ve ordunun yalnız kalmış son komutanı gibi, kan ter içinde kalıncaya kadar, son nefesini verinceye kadar, bu toprakların çürümüş din algısını bir nebze değiştirmek için, safsatalara karşı milli olmayanlara karşı dini sikine uyduran tarikat şeyhlerine karşı, dolu dizgin bir savaş…
Cumhuriyet Türkiyesi’nde yobazlarla onun kadar hararetle ve en önde savaşmak hiç kimseye nasip olmadı. Hakkını teslim edelim, ve en saygın duruşumuz en güzel duygularımız ve dualarımızla Yaşar Nuri Öztürk’ü hayranlıkla uğurlayalım, çünkü Yaşar Nuri Öztürk, eşine az rastlanır, aydınlık savaşçısı, büyük bir adamdı.
Yaşar Nuri Öztürk’ün elindeki bayrak asla yere düşmeyecek, kuşkunuz olmasın, daha nice Yaşar Nuri Öztürkler içimizde pişiyor, sırasını bekliyor yola çıkmış geliyorlar,

Yaşar Nuri Öztürkler yetiştiren toprağınızın bereketine güvenin.

NİHAT GENÇ, 23.6.16
ODATV, 
http://odatv.com/alayina-yedi-sulalesine-meydan-okudu-2306161200.html
==================================== 

Dostlar,

Yaşar Nuri ÖZTÜRK hocamızın erken sayılablecek ölümü, ülkemiz AYDINLANMASI açısından büyük bir yitiktir ve önemli bir boşluk bıramıştır. Yerinin doldurulması olanaksız değildir ama hiç de kolay olmayacaktır. Ancak biz de Nihat Genç gibi iyimser ya da gerçekçiyiz ve kadim Anadolu topraklarının, bereketli – doğurgan Kibele Ana kültürünün bizleri yoksul ve yoksun bırakmayacağına da umudumuz büyüktür..Yaşar Nuri Öztürk hocamıza bir kez daha, bin kez daha aydınlık soluğu için şükran borçluyuz. Hiç kuşku yok, bu coğrafyada ve teoloji camiasında bıraktığı fevkalade “hoş sada” kubbelerde baki kalacak, yankılanacak yankılanacaktır..


Günümüzden tam 499 yıl önce, bir başka aydın dinbilgisi uzmanı papaz – rahip Saksonyalı yiğit Martin Luter 1517’de,
Dinsizliğimizi Papa’ya ve kilisesine borçluyuz..
http://pdxscholar.library.pdx.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2512&context=open_access_ etds
diye haykırmıştı.  Bu salak dinciler insanları din ve imandan soğutmaya “büyük ustalıkla” (!) devam ediyorlar..  Bu da bir ilahi tecelli olsa gerek!? Baltayı taşa vuruyorlar.. Bir ilahiyat profesörü (!) çıkıp namaz kılmayanları “hayvan” olarak niteleyip bizce anında din dışına düşüyor. Bunca kıt zekalı olamayacakları varsayılırsa acaba “bilerek mi” yapıyorlar???

Çünkü tersi, “canlı canlık yakılmalık” suç hala!

Sivas, Çorum, Maraş.. daha kanları kurumadı.. dumanları tütüyor

Sevgi ve saygı ile.
23 Haziran 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet SALTIK’ın kısa özgeçmişi (CV) 1953’te Elazığ'da doğdu (14.11). İlk-ortaokulu Gaziantep'te okudu (1961-68), Van Lisesini 1971’de (birincilikle) bitirdi. NATO bursuyla (birincilikle) İngiltere’de dil eğitimi aldı (1971). Aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesi'ne girdi. 1976'da Londra Tıp Fakültesi’nde staj yaptı. 1977'de İstanbul Tıp Fakültesini bitirerek tıp doktoru oldu. Keban'da 1 yıl SSK hekimliği ve yeraltı maden işletmesi hekimliği yaptı. 1978'de Hacettepe Tıp Fakültesi'nde Halk Sağlığı dalında tıpta uzmanlık eğitimine başladı ve 1981'de İstanbul Tıp Fakültesinde uzman doktor oldu. 1981-82 arasında Elazığ Lepra (Cüzzam) Hastanesi Başhekimliği yaptı. 1982’de Elazığ ve Kocaeli Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Elazığ'da 6 yıl kadar muayenehane hekimliği yaptı (1982-88 başı), kağıt ve çimento sanayisinde işyeri hekimliği, yaptı. 1986'da ABD / Texas School of Public Health’te eğitim aldı. (4 ay) 1987'de Elazığ Halk Sağlığı Bölge Laboratuvarı Müdürü oldu. Yerel Fırat Gazetesinde 1 yıl, günlük tıbbi ve politik yazılar yazdı. 1988’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'na Yrd. Doçent olarak atandı ve bu Anabilim Dalı'nı kurdu, 16 yıl yönetti. 9 Ekim 1990'da Doçent, 17 Ocak 1996’da profesör oldu. Edirne Tabip Odası yöneticiliği ve 2 dönem seçimle Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yaptı (1992-96). Hacettepe Üniv. Sağlık Bilimleri Enst. de Biyoistatistik masteri (tezsiz) yaptı. Mayıs 2004 sonrası Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. 10’u aşkın derneğin kurucusu, yöneticisi ya da üyesi. EĞİTİM-İŞ Sendikası Üyesi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi başkanı (1996-2000) sonra Onursal Başkanı, ADD Gn. Mrk. Onur Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Genel Başkan (Baş)Danışmanı, Genel Başkan Yardımcısı (2004-6)... ADD Bilim - Danışma Kurulu yazmanı (2010-14). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü) bitirdi (2011-16). Türkiye'de tek TIBBİYELİ + MÜLKİYELİ.. Uzmanlık alanında 257 yerli, 48 adet yabancı (toplam 305) bilimsel bildirisi, yayını, kitap ve bölümleri var. Birçok bilimsel tıp dergisinin yayın danışmanı. Cumhuriyet Gazetesi’nde (22 adet), Atatürkçü yayın organlarında 600'e yakın makalesi yer aldı. Google'da yaklaşık 5,5 milyon kez kez site edildi. Kemalizm, Aydınlanma, sağlık hakkı ve politikaları… İş ve Meslek Hastalıkları, Küreselleşme.. gibi konularda Türkiye’nin her yerinde, Kıbrıs’ta, Almanya’da, Belçika’da, Avusturya’da (Üniversitelerde 92, Lise ve İlköğretimde 90+, askeri birlik ve polis okullarında 12+).. toplam 1495 adet -çoğu görsel- konferanslar verdi ve 200’ü aşkın radyo-TV konuşması yaptı (1996 sonrası rakamları). Okuma-yazmayı, tıp eğitimi vermeyi, Türk Halkının hak ettiği eşit ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişmesi ve Yüce Atatürk’ün açtığı ışıklı yolda sonsuza dek ilerlemesi için bilimsel akılcılıkla çaba göstermeyi, yaşamının başlıca erekleri ve keyifleri olarak algılıyor. Sağlık Hukuku master eğitimi sürüyor (tez döneminde). Evli, 1 çocuklu. Saygılarımla. 15.01.2017 Prof. Dr. Ahmet SALTIK Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mülkiyeliler Birliği Üyesi profsaltik@gmail.com www.ahmetsaltik.net facebook.com/profsaltik https://twitter.com/profsaltik İ l e t i ş i m : Telefon : 0312 595 6000 / 8624 (iş) 0312 363 8990'dan (pbx) Cep : 0532 661 8498 Belgegeçer : 0312 319 8236 (Anabilim Dalı) Posta adresi : Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı AbD, Cebeci Hastanesi, Dikimevi / ANKARA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir