Perinçek’ten : Bölücü teröre karşı 14 maddelik çözüm

Bölücü teröre karşı 14 maddelik çözüm

Bölücü teröre karşı 14 maddelik çözüm
05 Mayıs 2016 Perşembe 12:45
http://www.aydinlikgazete.com/politika/bolucu-terore-karsi-14-maddelik-cozum-h87183.html

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, HDP’li vekillerin bölücü terör örgütü sloganlarıyla TBMM’de eylem yapmasına ilişkin açıklama yaptı. Perinçek eyleme katılan vekillerin dokunulmazlıklarının derhal kaldırılması gerektiğini belirtti

(AS : Bizim katkılarımız ve sorularımız yazının altındadır..)

Vatan Partisi İstanbul İl Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Perinçek, partisinin teröre karşı 14 maddelik acil mücadele programını kamuoyu ile paylaştı. Perinçek’in açıkladığı programda şu maddeler sıralandı:

1- HDP’nin kapatılması için derhal dava açılmalı: Silahlı örgütün cebir ve şiddetine açıkça dayanan özerklik ilanı ve bu yöndeki faaliyeti, hem bir program açıklamasıdır, hem de suç eylemidir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP hakkında kapatma davası açma sorumluluğu ile karşı karşıyadır.

2- HDP’li vekillerin dokunulmazlığı kaldırılmalı: ‘Kürdistan’a özerklik’ eylemine ve en son Meclis’te bölücü teröre destek eylemine katılan HDP milletvekillerinin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır. TBMM Başkanı, Meclisi bu gündemle toplantıya çağırmalı.

3- Terör örgütünü destekleyen belediye başkanları görevlerinden alınmalı: Güneydoğu illerimizde bazı belediye başkanları, eylemli olarak bölücü terör örgütünün faaliyetine ve Kürdistan’a özerklik suçuna katıldılar. İçişleri Bakanlığı tarafından derhal görevden alınmalıdırlar.

4- Türkiye’yi bölmek için kullanılan ikiz ihanet yasaları kaldırılmalı: Birleşmiş Milletler’de ‘İkiz Sözleşmeler’ diye anılan uluslararası sözleşmeler, 4 Haziran 2003 günü TBMM’de yasalaştı. Bu İhanet Yasası kaldırılmalıdır.

5- Güneydoğu’da olağanüstü hal ilan edilerek halkın güvenliği sağlanmalı: TSK ve Polisimiz, 24 Temmuz’dan bu yana (AS: 2015) kahramanca mücadele yürüterek, bölücü terörü kendi kazdığı hendeklere gömmektedir. Bölge halkımız, barış ve güvenliğe kavuşmak için, bu mücadelenin bir an önce sonuçlanmasını istiyor. Örgütün bitirilmesi için, olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilanı bütün milletin talebidir ve gereklidir.

6- Yerel yönetim yasaları derhal değiştirilmeli: Yerel Yönetim Yasaları, Türkiye’de yerel demokrasiyi ortadan kaldırmak yanında terör örgütüne kan dökme olanağı tanımıştır. Kaldırılmış olan kasaba belediyeleri ile mahalle haline getirilmiş köy muhtarlıklarının yeniden kurulması, demokrasinin gereğidir. (AS: 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’nın geri alınması..)

7- Kamu görevlileri teröre karşı mücadelenin gereklerine göre atanmalı: Teröre son vermek ve halka hizmet ihtiyaçlarına uygun olarak, validen başlayarak yetenekli, kararlı, cesur kamu görevlileri atanmalıdır.

8- AKP ve CHP ‘özerklik şartı’ lafını terketmeli: PKK/HDP, vatanımızın bir parçasında ‘özerklik’ ilan ediyor. Bu koşullarda AKP ve CHP’nin ‘Avrupa Özerklik Şartı’nı Anayasaya geçirme girişimleri, terörle suç ortaklığından başka bir anlam taşımıyor. Türk Milleti kavramını Anayasa dışına sürme girişimi de, terör yangınına benzin dökmekten başka bir sonuç vermeyecektir.

9- Terör suçlarının yargılanmasında önlemler alınmalı: Asker ve polisimizin canla ve başla yürüttüğü mücadelenin etkin ve caydırıcı olması için, yargıda hız ve infazlarda kararlılık gerekiyor.

10– Terörün medya propagandasını önlemek için yasalar uygulanmalı: Suç işleyen medya organlarına yasaların uygulanması, basın özgürlüğüne aykırı değildir, en başta Mehmetçiğin yaşam özgürlüğünün gereğidir.

11- Terör eylemelerini destekleyen sözde STK’ların faaliyetleri önlenmeli: Bugün bazı sözde sivil toplum kuruluşları ve sözde meslek kuruluşları açıkça terör örgütünün organları olarak faaliyet yürütmektedirler. Yasadışı faaliyetlere karşı yasaların öngördüğü yaptırımlar uygulanmalıdır.

12- Gençlerimizi PKK’dan kurtarmak için işbirliği: Terör örgütü, 18 yaşından küçük çocuklarımızı ve gençlerimizi ateşe sürmekte. Kamu kurumları, bu gençlerimizi kurtarmak için ailelerini ve işyerlerini bilgilendirmeli ve işbirliğine gitmelidir.

13- Teröre karşı bölge ülkeleri ve Rusya ile işbirliği: ABD emperyalizmi ve İsrail başta olmak üzere bazı ülkeler, terör örgütünü silahlandırıyor. Suç işleyen PKK mensuplarının derhal Türkiye’ye iadesi için, diplomatik girişimler kararlı olarak yürütülmelidir.
Teröre karşı en etkili siyaset, komşularımız ile işbirliği ve Asya ülkeleriyle dayanışmadır. Rusya ile ilişkiler tamir edilmelidir.

14- Milletimizi Türkiye Cephesi’nde birleşmeye çağırıyoruz:
Türk de biziz, Kürt de biziz, hepimiz Türk milletiyiz. Hiçbir ayrım gözetmeden bütün milletimizi, siyasal partileri, sendikaları, meslek odalarını ve kitle örgütlerini, Türkiye Cephesi’nde birleştirmek için Vatan Partisi olarak görevimizi yerine getirme kararındayız.

========================================

Dostlar,

Birikimli ve yurtsever siyasetçi Vatan Partisi Genel Başkanı Sn. Dr. Doğu Perinçek‘in önerileri elbette çok değerli. Ancak soru işaretleri var.. Öyle kuşatıldık ki, önerileri siyaset satrancı ustalığı ve titizliği ile üretmek zorundayız.

Örneğin HDP’nin kapatılması.. Kezlerce hakettiğine ve belki de gecikildiğine katılıyoruz.
Öte yandan bu parti kapatılır ve vekillerin üyelikleri düşerse ara seçim gerekecek..
Anayasa’nın 78. maddesi fıkra 2-3 şöyle :

  • Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir.
    Ara seçim, her seçim döneminde bir kez yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe
    ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının %5’ini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir. 
    Genel seçimlere bir yıl kala, ara seçimi yapılamaz. Yukarıda yazılı hallerden ayrı olarak, bir ilin veya seçim çevresinin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde üyesinin kalmaması halinde, boşalmayı takip eden doksan günden sonraki ilk Pazar günü ara seçim yapılır…

Buna göre, HDP’nin halen varolan 59 vekili ara seçimde AKP – CHP – MHP’ye nasıl dağılacaktır? AKP bir baskın ara ya da erken seçimle 317 vekil sayısısnı artırmayı hedeflemektedir. Kendi dışında TBMM’de yeralan 3 partinin de tabanından oy kaydırma peşindedir. Böylelikle AKP – RTE, Ulusumuzun halkoylamasında (referandum) vermeyeceği BAŞKANLIK yetkisini TBMM’de 367 ile halkoylamasına gitmeden kotarma planı yapmaktadır. Bu sayıyı bulan Anayasa değişikliklerinin Cumhurbaşkanınca halkoylamasına götürülmesi zorunluğu yoktur (Anayasa m. 175). HDP ve Devlet Bahçeli sayesinde MHP %10 seçim barajının altında kalırsa, yürürlükteki seçim sistemi (ucube – Barajlı d’Hondt sistemi) nedeniyle bu 2 partinin halen sahip olduğu 101 vekilin 2/3’ü hatta 3/4’ü AKP’ye kaydırılmış olacaktır.
Bu da her durumda 330’un (TBMM 3/5 çoğunluğu) çok rahat, 367’nin ise (TBMM 2/3 çoğunluğu) “rahatlıkla” aşılabilmesi demektir ve TBMM’de AKP darbesi ile Anayasayı
kökten değiştirerek despotluk rejimine geçiş anlamına gelir. Başbakan Davutoğlu bile
tasfiye edilmiş, “sekreter Başbakan” dönemi açılmıştır eğer damat Berat Albayrak ile
“Damat Ferit” bombası patlatılmaz ise..

AKP – RTE’ye bu vahim nepotizm hatasına asla düşmemesini bir kez daha salık veririz..

AKP – RTE %10 barajını kaldırarak ayağına asla sıkmayacağına göre;
bu durumda politik matematik açıdan 4 olasılık vardır :

1. AKP’nin oylarının düşmesi (nasıl??)
2. CHP’nin oylarının artması (nasıl ve niçin ??)
3. MHP’de Bahçeli’nin tasfiyesi ile MHP’nin yükselişe geçmesi (Bahçeli ile tersi oluyor, olacak.)
4. HDP kapatılırsa, bağımsız adaylarla (yeni parti kurup örgütlenip ara seçime katılmak için zaman elvermezse) yeniden TBMM’ye girip, 60’larn altına inmeyen bir sayı ile HDP yerine
yeni grup kurma..

Bunların 4’ünün de olması en idealidir. Ancak son 3 maddenin tek başına ayrı ayrı gerçekleşmesi
AKP-RTE‘yi frenlemeye yetmeyebilecektir. Üstelik Bahçeli, yıllardır yapageldiği gibi AKP’ye her zor durumda stepne olmuş iken ve son durumda da bunu ısrarla – bilerek yapmaktayken..

4. seçenek gerçekleşirse ne değişecektir? PKK gölgesi siyaset, bir başka ad ve kadroyla
(HDP kapatılırsa siyaset yasağı konacaklar olacak..) belki de daha da bilenmiş olarak,
artmış (?!) Batı emperyalizmi desteği ile TBMM’de gene varolacaktır.

Siyaset mühendisliği, oldukça iyi politik matematik de gerektiriyor.
Halkımız bu seçim satrancını, bunca kuşatılmışlığı ve çok yoğun iğrenç dez-enformasyon ile
ne ölçüde ustalıkla oynayabilecek? Oysa oynaması gerek..

AKP’ye karşı toplumu – güçleri birleştirmek, bir BİRLEŞİK ULUSAL CEPHE.. dışında seçenek görünüyor mu? Tarihte faşizm hep “birleşik cephe” ile yenilmedi mi??

Türkiye gene başaracak..

Sevgi ve saygı ile.
06 Mayıs 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com


 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet SALTIK’ın kısa özgeçmişi (CV) 1953’te Elazığ'da doğdu (14.11). İlk-ortaokulu Gaziantep'te okudu (1961-68), Van Lisesini 1971’de (birincilikle) bitirdi. NATO bursuyla (birincilikle) İngiltere’de dil eğitimi aldı (1971). Aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesi'ne girdi. 1976'da Londra Tıp Fakültesi’nde staj yaptı. 1977'de İstanbul Tıp Fakültesini bitirerek tıp doktoru oldu. Keban'da 1 yıl SSK hekimliği ve yeraltı maden işletmesi hekimliği yaptı. 1978'de Hacettepe Tıp Fakültesi'nde Halk Sağlığı dalında tıpta uzmanlık eğitimine başladı ve 1981'de İstanbul Tıp Fakültesinde uzman doktor oldu. 1981-82 arasında Elazığ Lepra (Cüzzam) Hastanesi Başhekimliği yaptı. 1982’de Elazığ ve Kocaeli Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Elazığ'da 6 yıl kadar muayenehane hekimliği yaptı (1982-88 başı), kağıt ve çimento sanayisinde işyeri hekimliği, yaptı. 1986'da ABD / Texas School of Public Health’te eğitim aldı. (4 ay) 1987'de Elazığ Halk Sağlığı Bölge Laboratuvarı Müdürü oldu. Yerel Fırat Gazetesinde 1 yıl, günlük tıbbi ve politik yazılar yazdı. 1988’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'na Yrd. Doçent olarak atandı ve bu Anabilim Dalı'nı kurdu, 16 yıl yönetti. 9 Ekim 1990'da Doçent, 17 Ocak 1996’da profesör oldu. Edirne Tabip Odası yöneticiliği ve 2 dönem seçimle Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yaptı (1992-96). Hacettepe Üniv. Sağlık Bilimleri Enst. de Biyoistatistik masteri (tezsiz) yaptı. Mayıs 2004 sonrası Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. 10’u aşkın derneğin kurucusu, yöneticisi ya da üyesi. EĞİTİM-İŞ Sendikası Üyesi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi başkanı (1996-2000) sonra Onursal Başkanı, ADD Gn. Mrk. Onur Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Genel Başkan (Baş)Danışmanı, Genel Başkan Yardımcısı (2004-6)... ADD Bilim - Danışma Kurulu yazmanı (2010-14). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü) bitirdi (2011-16). Türkiye'de tek TIBBİYELİ + MÜLKİYELİ.. Uzmanlık alanında 257 yerli, 48 adet yabancı (toplam 305) bilimsel bildirisi, yayını, kitap ve bölümleri var. Birçok bilimsel tıp dergisinin yayın danışmanı. Cumhuriyet Gazetesi’nde (22 adet), Atatürkçü yayın organlarında 600'e yakın makalesi yer aldı. Google'da yaklaşık 5,5 milyon kez kez site edildi. Kemalizm, Aydınlanma, sağlık hakkı ve politikaları… İş ve Meslek Hastalıkları, Küreselleşme.. gibi konularda Türkiye’nin her yerinde, Kıbrıs’ta, Almanya’da, Belçika’da, Avusturya’da (Üniversitelerde 92, Lise ve İlköğretimde 90+, askeri birlik ve polis okullarında 12+).. toplam 1495 adet -çoğu görsel- konferanslar verdi ve 200’ü aşkın radyo-TV konuşması yaptı (1996 sonrası rakamları). Okuma-yazmayı, tıp eğitimi vermeyi, Türk Halkının hak ettiği eşit ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişmesi ve Yüce Atatürk’ün açtığı ışıklı yolda sonsuza dek ilerlemesi için bilimsel akılcılıkla çaba göstermeyi, yaşamının başlıca erekleri ve keyifleri olarak algılıyor. Sağlık Hukuku master eğitimi sürüyor (tez döneminde). Evli, 1 çocuklu. Saygılarımla. 15.01.2017 Prof. Dr. Ahmet SALTIK Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mülkiyeliler Birliği Üyesi profsaltik@gmail.com www.ahmetsaltik.net facebook.com/profsaltik https://twitter.com/profsaltik İ l e t i ş i m : Telefon : 0312 595 6000 / 8624 (iş) 0312 363 8990'dan (pbx) Cep : 0532 661 8498 Belgegeçer : 0312 319 8236 (Anabilim Dalı) Posta adresi : Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı AbD, Cebeci Hastanesi, Dikimevi / ANKARA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir