Der Spiegel: Boğaziçi’nin ilkel adamı Erdoğan

Der Spiegel:
Boğaziçi’nin ilkel adamı Erdoğan

Almanya’nın önde gelen dergilerinden Spiegel, bu haftaki kapağına çarpıcı bir çizim ve ‘Korkunç dost’ başlığıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı taşırken kapak konusunun işlendiği haber analize de ‘Boğaziçi’nin ilkel adamı’ diye başlık attı.

Der Spiegel: Boğaziçi’nin ilkel adamı
Yurt Gazetesi, 02.04.2016 
http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/der-spiegel-bogazicinin-ilkel-adami-h107693.html

Erdoğan kapak çiziminde bir yandan Türkiye ile Avrupa Birliği arasında varılan mülteci anlaşmasının ‘tadını çıkaran’, öte yandan kaba etine ‘Basın’ yazılı gazete kağıdından uçak saplanmış ‘muzaffer ama öfkeli bir dev’ olarak resmedildi. ‘Korkunç dost’ başlığının altında da spot olarak, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özgürlük ve demokrasiye karşı savaşı’ ifadesi kullanıldı.

Merkel’e ağır eleştir

Dergi, aynı çizimde, Türkiye’yle AB arasındaki ‘mülteci pazarlığı’nın mimarı Almanya Başbakanı Angela Merkel’i yermeyi de ihmal etmedi.

Merkel, ‘muzaffer ama öfkeli bir dev’ havasındaki Erdoğan’ın gölgesinde, içinden avrolar fışkıran çantasıyla ‘mağlup ve bedbaht bir cüce’ olarak resmedildi.

Dergi, kapak konusunun işlendiği haber analize de

‘Boğaziçi’nin ilkel adamı’

başlığını uygun gördü. Spotta da şu ifadelere yer verildi:

“Almanya ve AB mülteci krizini çözsün diye Recep Tayyip Erdoğan’a teslim oldu.
Şimdi bir hiciv vakası sayesinde (Erdoğan’ın ti’ye alındığı Almanca klibe karşı Ankara’dan yükselen tepkiler kastediliyor) Türk cumhurbaşkanının nasıl bir zihniyete sahip olduğu anlaşılıyor. O’nu gerçekten tanıyan, her şeyden önce Avrupa için ciddi ciddi korkmalı.”

=====================================

Bir İmam ve küresel serüvenleri…

Dünya başedemiyor / defterini dürüyor…?!

Sevgi ve saygı ile.
02 Nisan 2016, Ankara


Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Der Spiegel: Boğaziçi’nin ilkel adamı Erdoğan” için bir yorum

  1. Despotların peşinden giden histerik kitleler, Patronlarına baskı yapıldıkça O’na daha çok sarılırlar… (Nazi Almanya’sında olduğu gibi) … Hristiyan Dünyasının bu haklı tepkileri, eleştirileri içeride RTE lehine çok daha yoğun bir “İslami Euphoria” doğurabilir… Kaygılarımla. æ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir