KÜRESEL ISINMA ve HAYALET FİLLER !!!


Dostlar
,

Cerrahpaşa Tıp Fakültes’nden meslektaşımız Prof. Dr. Mehmet Ali Körpınar,

Küresel ısınma ve “hayalet beyaz filler” !

temalı bir yazı göndermiş.. Şu “sıcaklarda” okumaya değer..
Kendisine teşekkür ederiz..

Kuresel_isinma2 22.02.05

 

 

 

 

 

 

Slide6

 

 

Sevgi ve saygı ile.
07.09.2015, Datça

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Ayrıca bakınız : http://ahmetsaltik.net/2013/10/04/kuresel-isinim/

===============================

HAYALET FİLLER !!! 

HAYALET FİLLER: Namibya Cumhuriyeti’ndeki
Etosha milli parkında.. Beyaz filler, görenleri şaşkına çevirdi.

(2.9.2015-Milliyet)

Değerli arkadaşlar,

Dünyamız 135 yılın en sıcak yazını yaşıyor!

Temmuz ayı ve 2015 yılı, sıcaklık kayıtlarının tutulduğu 1880’den bugüne kadar yeryüzünde ölçülen en sıcak ay ve yıl oldu. Güzel ülkemiz de bu günlerde çok büyük sıcaklıklar etkisinde. İstanbul’umuz da dün, 65 yıldır Eylül ayları içinde ilk kez 37,90 C sıcaklığa erişti. Bu anormal sıcaklıklar, halkımızı bıktırıcı hale getirdi.

Bu nedenle, sizlere 10.10.2008 de yazmış olduğum, KÜRESEL ISINMAYA KARŞI: BEYAZ CİSİM başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Çünkü güzel dünyamızın en büyük sorunu olan küresel ısınmaya karşı, bir an evvel gereken önlemlerin alınması gerekiyor.
Bunun için de aşağıdaki yazımda görüldüğü gibi sizlere, BEYAZ RENK kavramını seçenek olarak sunmuştum. 

Meğerse bu önerimi, Afrikadaki filler de kendi yaşamlarında yıllardır uyguluyorlarmış.Sıcaktan korunmak için kendilerini beyaz kil ve çamurla kaplayan filler, amatör fotoğrafçı SchalkVan der Merwe tarafından parktaki gölde zebralarla birlikte fotoğraflandılar. Beyaz kalsit ve kil yüzünden renkleri beyaza dönen bu fillere
‘büyük beyaz hayaletler’ deniyormuş. 

Umarım bu önerimi tüm yöneticilerimiz ve danışmanları da duyar ve en kısa zamanda, kendi yaşamımızda ve güzel ülkemizde de küresel ısınmaya karşı BEYAZ RENK önlemini alırız. 

Sevgi ve saygılarımla (7.9.2015).

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

***** 

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI: BEYAZ CİSİM!!! 

 • “Bir şahsın yaşadıkça memnun ve mutlu olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmasıdır.”  / Mustafa Kemal ATATÜRK

Dünyamızdan yansıyan ve yayımlanan ısı enerjisi (Kato).

Değerli arkadaşlar,

Six Degrees kitabının İngiliz yazarı Mark Laynsın’a göre,

 • küresel sıcaklıklar 10 artarsa Grönland’da bulunan buzullar ve buz adaları yok olacak,
 • ortalama sıcaklıklar 30 artarsa kutuplarda hiç buzul kalmayacak,
 • 40 artarsa okyanuslardaki su seviyesinde çok ciddi yükselmeler olacaktır.
 • Tek bir derece daha artarsa, iklim değişikliklerinin alaca karanlık kuşağı başlayacak ve
 • 60 lik artışta ise kıyamet günü gelecekmiş. 

Değerli arkadaşlar,

Güneşten ışıma yolu ile dünyamızın her metrekaresine 1350 Wattlık ısı enerjisi gelmektedir. Gelen bu enerjinin bir kısmı atmosferde soğurulmakta, bir kısmı dünyamızdaki beyaz cisimler (kar, buz, beyaz bulut vs) ile tekrar uzaya yansıtılmakta ve bir kısmı da yerküre tarafından emilmektedir. Beyaz cisimler tarafından yansıtma miktarı, gelen enerjinin yaklaşık %30 u kadardır. İşte küresel ısınmanın artmaması için öncelikle dünyamızın yansıtıcı özelliğinin değişmemesi gerekiyor. 

Ancak son yıllarda küresel ısınma yüzünden, özellikle kutuplardaki yansıtıcı beyaz cisimlerin (kar ve buzdağları) erimesi ile dünyamızın yansıtıcı özelliği azalmıştır. Yani her yıl gittikçe daha fazla eriyen kar ve buz adalarından kaybettiğimiz yansıtıcı alanların diğer yerlerde yeniden kazanılması gerekiyor. Bu kazanımın, çevremizdeki beyaz cisimlerin çoğaltılması ile mümkün olacağı inancındayım. 

Ayrıca beyaz cisimlerin aksine, siyah cisimlerde üzerine düşen güneş enerjisini olduğu gibi soğurduğu için mümkün olduğunca siyah renkli cisimlerden de kurtulmamız gerekiyor. 

Bu amaca yönelik;

 • Özellikle ekvatora yakın bölgelerdeki konutlarımızın balkon, çatı ve teraslarını beyaza boyayalım (yapılan bir araştırmada, bu şekilde bir uygulama sonucunda klima masraflarından da %25-30 tasarruf sağlandığı ortaya çıkmıştır)
 • Uçaklar gibi diğer kara ve deniz taşıtlarımızın da, beyaz veya açık renklerle boyanmasını sağlayalım,
 • Siyah ve koyu renk taşıtları imal etmekten ve kullanmaktan kaçınalım,
 • Kara yollarımızdaki siyah asfaltlar yerine açık renkli kaplamaları tercih edelim,
 • Kaldırımlarımızda da yine siyah asfalt yerine açık renkli kaplamaları kullanalım, 

Değerli arkadaşlar,

Bu uygulamalar sonucunda; araç, konut ve işyerlerimizde daha az harcanan elektrik ve diğer enerjilerin elde edilmesinde kullanılan fosil yakıtları da azalacaktır. Bu azalmaya bağlı olarak atmosfere salınan CO2 miktarı ve dolayısıyla, küresel ısınmaya direkt etki eden güneş enerjisinin atmosfer tarafından soğurulması da azalacaktır. 

Giderek artan küresel ısınmaya karşı özellikle hükümetlerin, yerel yönetimlerin, STK ve meslek örgütlerinin yani herkesin üzerine düşen görevi yapması geleceğimiz için çok önemli. Bu konuda sizlerde çeşitli öneriler getirebilirsiniz. Kazanan önce güzel ülkemiz, sonra tüm dünya olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla (10.10.2008).
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

NOT:

1- Erzurum Büyükşehir Belediyesi, tarihi Lala Paşa Camiinin çevresindeki 11 çam, huş ve kestane ağacını bir gecede kesti. Yarım asırlık ağaçları kesen belediye, yerlerine ışıklandırılmış metal ağaçlar kondurdu. (24.09.2008-Milliyet)

2- Konya’daki Tuz Gölünde risk yok. Çünkü artık 2 milyon yıllık Tuz gölü bilinçsizce açılan kuyular yüzünden yok oldu. (23.09.2008-Milliyet)

3- Avrupa’nın en kurak 10 kentinden 6 sı Türkiyede. Avrupanın en kalabalık kentinin İstanbul olduğunu açıklayan Eurostat,Avrupa’nın en kurak kentleri arasında İzmir, Manisa, Adana, Antalya, Konya ve Antep’i saydı (25.09.2008-Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir