Su sorunu : İstanbul için B planı devrede


Su sorunu : İstanbul için B planı devrede


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu
,
kentlerin içme suyu durumları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) düzenlediği basın toplantısında son dönemde yaşanan kuraklık ve kentlerin içme suyu durumları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eroğlu,
“B planı devreye girdi. Gerekirse C planını devreye sokarız. Bu yıl İstanbul için herhangi bir sıkıntı olmayacak.” dedi.

Eroğlu ”Ülkemiz su zengini bir ülke değil. Ülkemizde yılda ortalama yaklaşık olarak 642 mm yağış düşmekte. Ülkemizin yüz ölçümüyle çarparsak neticede ortalama 500 milyar m3 yağış düşüyor. Kimi yıllar bundan az, kimi yıllar çok düşüyor. Yağan yağmurun bir bölümü buharlaşıyor, bir bölümü toprağa sızıyor, bir bölümü denizlere akıyor, bir bölümü da sınırları terk ediyor. Hesabımıza 112 milyar m3 suyu kullanabilir bir durum söz konusu. Ama şu ana dek, yılda, geçen yıl olarak söylüyorum; 44 milyar m3 su kullanıyoruz. Bu suyun %73’ünü çok büyük oranda sulamada kullanıyoruz. Yaklaşık 32 milyar m3 suyu sulamada kullanıyoruz. 7 milyar m3 suyu da %16’sına karşılık geliyor, içme-kullanma suyu. 5 milyar m3’ü de sanayide kullanıyoruz.” diye konuştu.

‘268 BARAJLA REKOR KIRDIK”

Türkiye’nin yarı kurak iklim bölgesinde olduğunu belirten Eroğlu,
“Türkiye’de kuraklığa karşın su veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Yaptığımız tesislere güveniyoruz, Cenab-ı Allah’ın rahmetine güveniyoruz. Türkiye’de baraj, gölet yapılması keyiften değil, teknik bir zorunluktan doğuyor. Suyu biriktirmemiz gerekir. Bunun için baraj ve gölet yapılması bir zorunluktan kaynaklanıyor. Şu ana dek 268 barajla rekor kırdık ve 1001 tane göletle tarihsel rekora imza attık.” dedi.

“VATANDAŞLARI TEDİRGİN ETMEYİN”

Türkiye’de istatistiklere göre 7 yılda bir kuraklık yaşandığını anlatan Bakan Eroğlu,
kimi basın mensuplarının Alibeyköy barajına giderek kuraklığa ilişkin çekim yapmasını eleştirdi. Eroğlu, “Bu kuraklığa karşın Alibeyköy barajının fotoğrafını çekiyorlar.
Bu fevkalade yanlış.” diye konuştu.

Enerji amaçlı barajların %41.7 oranında dolu olduğunu ifade eden Eroğlu, “Vatandaşları tedirgin etmeyin. Tedirgin olacaksak biz olalım. Kalkıp da Alibeyköy barajından fotoğraflar gönderip vatandaşları kandırmayın. Alibeyköy barajı daha önce aktarma barajıydı. Terkos’taki su yukarı tepeye kadar basılır, aşağıdan Alibey deresine bırakılır, Alibey barajında birikir, Kağıthane’deki arıtma tesislerine basılırdı. Tabii arada su kirlenir. Alibey barajını transfer barajı olmaktan kurtardık. Bu yüzden kendi havzasındaki suyu topluyor. Bir miktar su varsa bile iyi bir şey. Burada vatandaş tedirgin oluyor.” ifadesini kullandı.

”BÜTÜN ŞEHİRLERİN 2040-2050-2060’a DEK SU SIKINTISI OLMAYACAK”

Sulama amaçlı barajların %40 dolu olduğunu belirten Eroğlu, “76 büyük yerleşim yerinde su sıkıntısı vardı. Onlar yapılmasaydı bugün İzmir, Mersin, Şanlıurfa, İstanbul susuzdu. 39 tane daha tesisimiz inşaat halinde. 3-5 yıl sonra su gereksinimi olacaksa onu kabul etmiyoruz. 30 yıl sonrasının gereksinimlerini karşılayacak biçimde yaptığımız zaman yeterli kabul ediyoruz. 39 tane proje sürüyor. 18 milyon kişiye su sağlayacağız ve bütün kentlerin 2040-2050-2060’a dek su sıkıntısı olmayacak.” dedi.

“GEREKİRSE C PLANINI DEVREYE SOKARIZ”

İstanbul’da günde 2.5 milyon m3 su kullanıldığını ifade eden Veysel Eroğlu, İstanbul’daki su sorununu çözmek için B planını devreye soktuklarını, gerekirse C planını devreye sokacaklarını söyledi. Eroğlu “B planı devreye girdi. Gerekirse C planını devreye sokarız. Bu yıl İstanbul için herhangi bir sıkıntı olmayacak. ’15 günlük su kaldı’ diye bir şey yok. Başka kaynaklar da var. Biz hesabımızı yaptık, bu yıl
bir su sıkıntısı yok.” dedi.

İNŞAATI SÜREN YA DA BİTEN 1500 TANE HES VAR

HES’lerin denetimine ilişkin ise Bakan Eroğlu, “HES’lerle ilgili bir ağaç kesildiği zaman en az 5 katı ağaç dikilmesi zorunluğunu koyuyoruz. Atıklarını dere yatağına atarsa ruhsatını iptal ediyoruz. İnşaatı süren ya da biten 1500 HES var. Bunların içinde birkaçı hata yapmışsa, onun ruhsatlarını iptal ettik, durdurduk. Cansuyu denilen suyun bırakılması için gerekli önlemleri alıyoruz. Geçtiğimiz hafta HES’lerin denetimi ile ilgili bir madde geçti. Daha sıkı denetim için DSİ ve mühendislik firmaları da devreye girecek. HES’ler yararlı ama yeterince denetlenmesi gerek. Çevreye, derelere, balıklara zarar vermemesi gerek.” biçiminde konuştu. (Kaynak: DHA, 13.8.14)

========================================

Dostlar,

Keşke biz de Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ölçüsünde iyimser olabilsek..

Aylar sonra B planı hakkında bir – iki tümce öğrenebildik.
C planı hakkında hala hiçbi fikrimiz yok..

Sayın Bakan 2060’lara dek su sıkıntısı olmayacağını öngörecek ölçüde de hünerli!
Oysa tüm dünyada yaşanan ciddi hatta alarm verici düzeyde bir iklim değişikliği ve küresel ısınma yaşanmakta..

“Profesör” ünvanlı bir Bakan’ın, küresel gerçekleri dikkate almadan 2060’lara dek
su konusuda “aşırı iyimserliği” için doğrusu uygun sözcük bulamıyoruz..

Sayın Bakanın hayal gücü oldukça yüksek..

Vatandaş tedirgin olacaksa olsun..

Çok sınırlı ve giderek daha da sınırlanacak su kaynaklarını en üst düzeyde tasarruflu kullanmak için ulusal eğitim gerek.. Kamu duyuru ve uyarıları ile TV’lerde bu kampanya hemen başlatılmalı. Gelecek kuşaklara sorumluluğumuz unutulmamalı.
Mirasyedi değil emanetçiyiz…

Sevgi ve saygıyla.
13.8.2014, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net 

 

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir