Cami-Cemevi’ne Tuzluçayır’da büyük müdahale

Dostlar,

Tam bir insanlık dramıdır olanlar…

Ankara Tuzluçayır – Mamak yöresinde yaşayan insanlara, AKP’nin ünlü akillerinden
Prof. Dr. İzzetin Doğan’ın (artık İZZETULLAH diyorlar..) akil aklıyla  CEMİ – CEMEVİ yaptırılması dayatılıyor..

Prof. Dr. İzzetin Doğan, uluslararası hukuk uzmanıdır. Bilmez mi ki, bu tür girişimler topluluklar arasında görüşme ve uzlaşma ile hatta plebisitle yapılır.

Binlerce Alevi 3 gündür sokaklardadır ve söz konusu projeye var güçleriyle karşı koymaktadırlar.

İzzetin hoca bu ne iştir??

Sen AB fonlarından yararlanmayı da meşru ve makul gördün..

AKP’nin akillerine katıldın..

Şimdi de Cumhuriyet dostu olmadığını herkesin bildiği bir cemaat ile finansman desteği sağlama adına cami – cemevi projesini dayatıyorsun.

Artık yetmez mi?

İnsanlar perişan.. Polis acımasız.. Hele karşıdaki kitle bildik Aleviler olunca..

Vicdanın sızlamıyor mu?

Bu büyük kapsamlı ama hiç de senin gibi söde “akil” olmayı gerektirmeyen assimilasyon projesinden derhal geri çekil.. İnsanların burnu kanamasın, bundan sen sorumlu olacaksın.. 3 gündür nerelerdesin ve neyi seyrediyorsun?

PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) haklı, seni “yol düşkünü” kabul ve ilan etmek gerekecek.. Yazıklar olsun..

Sevgi ve saygı ile.
Datça, 10.9.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=======================================

Tuzlucayir'da_polis_gazetecileri_darp_etti_8.9.13_Cumhuriyet

Tuzluçayır’da büyük müdahale

Mamak’ta Cem Vakfı ile Fethullah Gülen cemaatinin işbirliğiyle temeli atılan
cami-cemevi projesine yönelik direniş eylemi 3. gününde de sürüyor.
Tuzluçayır Meydanı’nda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik gösterici grubu 20.00 itibariyle polisle çatışmaya başladı.

20.15 Yaklaşık 2 bin kadar gösterici Süleyman Ayten ile Okullar Caddesi’nin bulunduğu yere kadar çıktı. Polis, olduğu yerden gaz ve ses bombası atıyor.

20.00 Sülan Ayten caddesinde bulunan iki TOMA, üç Akrep aracı gelen emir üzerine Okullar Caddesi’ndeki cami-cemevi inşaatının önüne kadar çekildiler. Göstericiler ise yukarı doğru yavaş yavaş çıkmaya başladı. İki caddenin kesiştiği noktada meraklı bir grup mahalleli de olayları izliyor.

19.40 Göstericiler Süleyman Ayten caddesinin meydana çıkan tarafına barikat kurdu
ve ateş yaktı. Süleyman Ayten caddesinin başında bulunan üç Akrep Tuzluçayır Meydanı’na doğru inerek göstericilere gaz bombası yağdırdı. Gaz bombalarının
isabet ettiği iki kişi yaralandı. Yaralılar, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Akrep’ten atılan gaz bombası bir evin penceresinden içeri girdi. Havanın karardığı mahallede çatışma tüm şiddetiyle sürüyor.

17.50 Tuzluçayır meydanına 5 bin genç hakim. Polis, cemevi-cami inşaatına kadar çekildi. Uzaktan gaz atmakla yetiniyor.

16.50 Polis, Tuzluçayır kavşağından çekildi. Meydanda tümüyle göstericiler var.

16.03 Çatışmadan dönen akrep, Tuzluçayır meydanına giderken bir işyerinin önünde bekleyen gençlerin üzerine durduk yerde gaz bombası attı.

15.45 Tuzluçayır’da Ethem Sarısülük‘ün kardeşi İkrar gaz bombasıyla,
ağabeyi Mustafa ise plastik mermi ile ayağından vuruldu. İkisinin durumu iyi.

15:14 Tuzluçayır kavşağındaki yurttaşların üzerine yakın mesafeden gaz atılıyor. İnsanlar perişan halde. Gaz bulutundan göz gözü görmüyor.

Saat 15.00 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül,
Cemaatle ortak proje yapan Cem Vakfı Başkanı İzzetin Doğan‘ı “yol düşkünü” ilan etti.

FOTO GALERİ/ANKARA’DA CAMİ-CEMEVİ ÇATIŞMASI

Saat 14.05 İşkenceyle gözaltına alınan Bektaş Birdal akrepte fenalaşınca
CHP’li Nazlıaka’nın da devreye girmesiyle ambulans çağrıldı.
Birdal, ambulansla hastaneye yatırıldı. Meydanda gerginlik sürüyor.

İşkenceyle gözaltı

Saat 13.50 20 kadar polis, Tuzluçayır Meydanı’nda yakaladığı Bektaş Birdal adlı kişiyi feci şekilde darp ederek gözaltına almaya kalktı. Bunu gören 10 yurttaş, göstericiyi polisin elinden almaya kalktı. Ancak polis göstericiyi yaka paça şekilde akrep aracına götürdü. Akrep aracının çevresinde toplanan yurttaşlara ise biber gazıyla müdahale edildi. Muüdahalede 2 yurttaş yaralandı. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka akrebin yanına gelerek polisle görüştü. Müdahaleden Nazlıaka da etkilendi.

Saat 13:30  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyelerinin toplandığı Süyelman Ayten Caddesi’ne o sırada bir TOMA geldi. TOMA’nın durmasına tepki gösteren Aleviler aracın önüne geçerek etten duvar ördü. Bunun üzerine TOMA’dan, ‘Yolu işgal ederek emniyet aracını engelleyerek suç işliyorsunuz. Dağılmazsanız zor kullancağız’ anonsu yapıldı.

Yurttaşlar anonsa rağmen geri adım atmayınca TOMA geri çekilmek zorunda kaldı.
Bir polis şefi tartıştığı dernek üyesine ‘Bize taş atıyorlar, n’apalım gül mü atalım?’ karşılığını verdi.

Saat 13.10 Polis, Tuzluçayır Kavşağı’nda temel atmanın yapılacağı yere doğru çekildi. Kavşağa yaklaşık 3 bin gösterici doldu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi 30 kişilik bir grup da oturma eylemi yaptı. Bu sırada kavşaktakilerin barikatlara doğru gelmesi üzerine polis, gaz bombası kullanarak grubu dağıttı.

Barikatların önüne oturan Pir Sultan Abdal Derneği üyelerine yakın mesafeden gaz sıkılması üzerine tartışma yaşandı. Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kemal Bülbül, olay yerine gelerek13.30’da yapılacak basın açıklaması için izin verilmesini istedi.
Polis şefi ise izin verilmeyeceğini belirtti.

Öte yandan cami-cemevi projesinin temelinin atılacağı bölgenin etrafına polis tarafından bariket çekildi. Çevrede çok sayıda TOMA, akrep aracı ve çok sayıda
çevik kuvvet bekliyor.

Saat 12.30 Bugün saat 14.00’da temeli atılacak projeyi protesto etmek isteyen Mamaklılar Tuzluçayır kavşağında toplanarak eylem yaptı. Polis, toplanan kalabalığa TOMA, akrep, gaz bombası ve basınçlı su ile müdahae etti. Çatışma ara sokaklarda sürüyor; çevik kuvvet, ara sokaklarda eylemci kovalıyor.

Esnaf kepenk kapattı

Atılan yoğun gazdan o sırada olay yerinden geçmekte olan yurttaşlar da olumsuz etkilendi. Bölge esnafı da kepenk kapattı.

İstanbul Galatasaray Meydanı’nda ‘Gezi’ sloganlı destek

Tuzluçayır ve ODTÜ’ye destek icin Galatasaray Meydanı’nda toplanan grup,
sivil polisler tarafından uzaklaştırılıyor. Grup polise ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganı ve alkışlarla tepki gösteriyor. Polis Galatasaray Meydanı’ndaki grubu ,
Tunel Meydanı’na yönlendirdi. Galatasaray Meydanı’nda tekrar toplanmalar oluyor. Ancak sivil polisler bekleyenleri uzaklaştırıyor. (8 Eylül 2013, Cumhuriyet)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir