Cumhuriyet Gazetesi 26 Ocak 2013 günlü sayısı ve yorumlarımız

Dostlar,

Türkiye kritik günler yaşamakta.
Deniz Kuvvetleri felç edilmiş durumda.
Donanma Komutanı da “..300’ü aşkın deniz subayı topluca casus ve ben de onların komutanıyım, öyle mi?” diye, yüzü olanın yerin dibine batacağı bir gerekçeyle onurla istifasını sundu.. (Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’den BALYOZ istifası, 24.1.13),

  • Dünyada örneği görülmemiş bir kumpas ile TSK tasfiye edilmekte.
  • T.C. Ordusuz bırakılmakta.

Ne hükümetten tık var ne Genelkurmay’dan..

  • Necdet Özel Paşa, dilinizi mi yuttunuz?

Bu gün ve şimdi konuşmayacaksanız ne zaman konuşacaksınız?
Anlaşılan sonsuza dek susacaksınız.
Peki o makmada oturmaya nasıl devam edebileceksiniz??

Bu soru gelecekte de sorulacak ve çoluk çocuğunuz çok maçup olacak..

Sevgi ve saygı ile.
26.1.13, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=================

Deniz Kuvvetlerinde Komutan kalmadı!

Balyoz, “askeri casusluk” gibi davalarda tutuklanan askerlere ilişkin açıklama yapan Erdoğan, “İçeride 400’e yakın asker var. Hükümleri kesinse işi bitir.
Ama kesinlik yoksa TSK’deki bütün moralleri altüst eder. Terörle nasıl mücadele edecek bu insanlar?” dedi. Erdoğan “Bunların içinde karacısı var, denizcisi var. Neredeyse komuta kademesinde oralara gönderecek komutanımız kalmıyor. Öyle şey olmaz” diye konuştu. ■

TUTUKLU ASKERLER İÇİN MESAJ

Erdoğan: Komutan kalmadı!

Başbakan Tayyip Erdoğan, çok sayıda TSK mensubunun Balyoz, “askeri casusluk” davaları kapsamında cezaevinde olması nedeniyle komuta kademesinde görevlendirecek komutan bulunamadığını söyledi.

Erdoğan katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zaman zaman “AB’de ne işiniz var?” şeklinde kendisine takıldığını söyleyen Erdoğan, “Putin’e bizi
Şanghay Beşlisi’ne alın
, AB’yi unutalım dedim.” diye konuştu.

Erdoğan, Kürt sorununda çözüm aşamasında önemli yol kat ettiklerini belirterek “Bizler her türlü enstrümanı kullanmaya hazırız. En ufak bir kesinti düşünmüyoruz.” diye konuştu. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün İmralı’daki görüşmelerden “veto edildiğine” ilişkin değerlendirmeler için Erdoğan,
“Kiminle aklıselim bu iş gidecek bakmalıyız. Tahrike dönüşüyorsa o zaman
aynı şekilde bu yola devam edemeyiz.” 
dedi.

‘TSK nasıl mücadele eder’

Erdoğan darbeler maddesiyle ilgili bir soru üzerine “Şu anda içeride 400’e yakın emekli, muazzaf subay, astsubay var. Mağdur ya da şüpheli olarak gelenler oluyor. Çok daha ağır olanı örgüt kurmaktan, örgüt elemanı olmaktan.
Kesinlik yoksa yüzlerce su
bayı bu şekilde değerlendirirsen, TSK’deki moralleri
alt üst eder. Terörle nasıl mücadele 
edecek bu insanlar? Bu insaların moral değerler, motivasyon noktasında eğer biz darbeyi vurursak, terörle mücadele konusunda çok büyük darbe yeriz. Bunların içinde karacısı var, denizcisi var. Neredeyse komuta kademesinde oralara gönderecek komutanımız kalmıyor. Öyle şey olmaz.” dedi.

  • Çoğunluk yargıya baskının ve yolsuzluğun arttığını düşünüyor,
    serbest kıyafete karşı çıkıyor

AKP’yi kızdıracak anket

  • AKP’li de ‘baskı var’ diyor!

Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmaya göre katılımcıların % 51.7’si gazeteci ve yazarlar üzerinde baskının arttığı, % 54’ü hükümetin yargıya müdahale ettiği düşüncesinde. AKP’li seçmenlerin ise % 32.1’i “baskı arttı” derken % 42’si de “yargıya müdahale ediliyor” görüşünde.

Yolsuzluğa tepki büyüyor

Yolsuzluğun arttığını belirtenlerin oranı genelde %51.9, AKP seçmeninde % 35.1’e kadar çıktı. Ezici çoğunluk okullarda serbest kıyafet uygulamasına karşı olduğunu belirtti. AKP’li seçmenlerin de yarısından fazlası (% 59) uygulamayı desteklemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir