Rus uzay aracı Soyuz Dünya’ya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) görev yapan Amerikan, Rus ve Japon astronotları taşıyan Rus uzay aracı Soyuz, Kazakistan’a iniş yaptı.

Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ)125 gün kalan Amerikalı astronot Sunita Williams, Rus kozmonot Yuri Malenchenko ve Japonya‘nın JAXA Uzay Ajansı’ndan Aki Hoshide’yi taşıyan Soyuz’un, Arkalik kentinin kuzeydoğusuna iniş yaptığı belirtildi.

Teknik bir sorun nedeniyle asıl iniş yapması gereken yere inemeyen Soyuz’daki astronotların yardımına, 8 helikopter ile bölgeye gönderilen arama kurtarma ekipleri yetişti.

Williams, Malenchenko ve Hoshide’yi taşıyan Soyuz, UUİ’den Pazar günü ayrılmıştı.

UUİ’de halihazırda NASA‘dan Kevin Ford‘un yanı sıra Rus kozmonotlar Oleg Novitsky ve Yevgeni Tarelkin bulunuyor. Gelecek ay ekibe NASA‘dan Tom Marshburn, Kanada Uzay Ajansı’ndan Chris Hadfield ve Rus kozmonot Roman Romanenko katılacak.

UUİ’de toplam 642 gün kalan Malenchenko, tarihteki altıncı en deneyimli uzay yolcusu olurken, 322 gününü UUİ’de geçiren Williams, 50 saat 40 dakikalık toplam uzay yürüşü süresi ile kadın astronotlar arasında yeni bir rekora imza attı.

154901

(http://www.cnnturk.com, 19.11.12)

Evet dostlar,

İstikbal göklerdedir..” demişti Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK..

  • … Bizdeki havacılık ne durumda, uçuş ve eğitim açısından pilotlarımızın durumu nedir? Atatürk’ün 1925 yılında Türkiye’de havacılık sanayisinin gelişmesini sağlamak için kurduğu THK’nin o günkü ortamı ve şartlarını düşünürseniz,
    işin ne denli  ciddi ve boyutunun nedenli büyük olduğunu anlamak olanaklı  olur. Henüz savaştan çıkmış bir ülke.. önceliği acaba havacılıkta mı olmalı, diye akıllara sorular gelir.
  • İlk on yıl içinde fabrikalar kuruluyor, kendi uçaklarımızı yapmaya çalışıyoruz.
  • Her tür uçak yapılıyor; Savaş uçağı, yolcu uçağı, eğitim uçağı, planör, ambulans uçağı.
  • Bunların hepsi Atatürk’ün sağlığında yapılıyor.

(Eski THK Genel Başkanı emekli Hava Pilot Tümgeneral Yusuf Göngör, http://www.anayurtgazetesi.com/default.asp?page=haber&id=219150, 24.11.2008)

Sevgi ve saygı ile.
20.11.12, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir