Deprem Bilimci Ahmet Ercan : 200 bin kişi göçük altında kaldı

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, deprem felaketi sonucunda 200 bin yurttaşın enkaz altında kaldığını söyledi. Ercan, enkazdan 8 bin kişinin çıkarıldığını belirterek, “Demek 192 bin kişi göçük altında hesap doğruysa. Ama yetkili ağızlar diyorlar ki; ‘Biz her yapının altında kalan insanların adını, soyadını, kimliğini biliyoruz.’ O zaman açıklaması gerekiyor, gerçekten kaç kişi var? Kim bunlar? Kurtulanlar kimler?” diye konuştu.

08 Şubat 2023, Cumhuriyet

Deprem Bilimci Ahmet Ercan: 200 bin kişi göçük altında kaldı

Kahramanmaraş merkezli 10 kentte yıkıma neden olan depremler için “Bu dünya çapında bir afet. Yani dünya böyle bir afeti çok az gördü” değerlendirmesi yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, kestirimlerinin 200 bine yakın kişinin göçük altında kaldığı yönünde olduğunu belirtti. Aslında iyi bir deprem yönetmeliği bulunduğunu belirten Ercan, “Bu yönetmeliğe uysalardı göçmeyecek yapıları yaparlardı. İşin kötü tarafı yeni yapılan yapılar da göçtü” dedi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Biz jeofizik mühendisleri Türkiye’de nerelerde hangi aralıklarla aşağı yukarı hangi büyüklükte deprem olacağını biliriz. 2001 yılında Türkiye ve İstanbul’da ‘Depreme Çağrı’ diye bir kitap yazdım. Orada Türkiye’de deprem olacak, öncelikli deprem beklenen 33 yeri saydım. Bunların içinde Van, Isparta, Sisam, Midilli ve Kahramanmaraş, Adana ve Ceyhan da var. Henüz depremini beklemekte olan yerler de var. Bunları siyasileri de yolluyoruz tabii. Yani ‘Böyle bir kitap var. Alın okuyun’ diye. Bilim insanın ve herkesin bir yaşam anlayışı tutumu vardır. Ama depremin siyaseti, sağcısı, solcusu, dincisi, dinsizi olmaz. Biz daima bilgi veririz. Bizim görevimiz bu. Dolayısıyla her şey siyasal erke bağlı. Bilgi üretme üniversitenin görevi ama biz eylem yapamayız. Eylemi Yürütme yapar. Yürütme Türkiye Cumhuriyeti Meclisi’dir. Neler yapılacağının emrini onlar verir. (AS: Yürütme Cumhurbaşkanı, TBMM Yasama organı..)

“DEPREM FONUNDA 37 MİLYAR DOLAR TOPLANDI”

Deprem için alınacak önlemler için yasa ve yönetmelikleri çıkardığınızda bunu eyleme sokarken para gerekiyor. Finansal bir kaynak olmalı. Bunun ilk ayırdına varan benim. Bu yaşımda, görmüş olduğum Cumhuriyet’in en başarılı hükümet başkanı Sayın Ecevit oldu. 1999 depremi O’nun Devlet Bahçeli’yle (AS: ve Mesut Yılmaz ile) koalisyon yaptığı bir döneme denk geldi. O dönemde baktı ki Türkiye’de sürekli depremler oluyor ve bunlarla baş etmek çok zor. O zaman dedi ki;
‘Bir deprem fonu oluşturalım. İnsanlar içtiği sigaradan, gazozdan, gittiği sinemadan çok ufak bir pay koysunlar.’ Geçen gün ben (eski siyasetçi) Emin Şirin ile birlikteydim. Dedi ki ‘Hocam bugüne kadar oradan toplanan para 37 milyar Dolar.’

“‘BİZ ONLARLA DUBLE YOL YAPTIK’ DEDİ”

Bu Deprem Fonu’yla, deprem olmadan önce öncelikli olarak, deprem görecek yerlerde konutlar iyileştirilecek, kötüler yıkılıp yerine yeniler yapılacaktı. Sonuçta Deprem Vergisi’ni Ecevit 2 yıl için koymuştu. Çünkü; o zaman için öncelikle yarası sarılması gereken yer Gölcük depreminde göçen evlerdi. Ama yönetimi yitirdiler. Bugünkü yönetim geldi. Sonra ilk kez ben televizyonda canlı yayında “Deprem Vergileri nerede??” diye sorguladım. O günkü başbakan, bugünkü cumhurbaşkanı dedi ki; ‘Biz onlarla duble yol yaptık. Ben 85 milyonluk Türkiye içinde yalnızca bir kişiyim. Gerçekleri ortaya koyarken ve halkın çıkarı için konuşurken eğer sen kendi çıkarının peşinde durmuyorsan ve dayatmıyorsan ne olur? O orada kalır. Dolayısıyla bu böyle söylenince hiçbir tepki çıkmadı.

“DÜNYA BÖYLE BİR AFETİ ÇOK AZ GÖRDÜ”

Duble yollar yapıldı ama şu anda millet göçüntü (enkaz) altında. Göçüntü altında kalınan yer yaklaşık 330 kilometrelik bir kuşak. 10 ili etkiliyor. Yaklaşık 4 milyon konutun bulunduğu bir yer. 13 milyon kişi bu konutlarda otururken şu anda yaklaşık 7 bin konut göçmüş durumda ve insanlar çaresiz. Elinde yeterli miktarda kurtarmacılar yok. Kurtarma araç gereçleri yok. Bu dünya çapında bir afet. Yani dünya böyle bir afeti çok az gördü. Yani bu denli yapının yıkıldığı yerde halen ölümler bu düzeydeyse bu işte bir yanlışlık var.

“HESAPLARIMA GÖRE YAKLAŞIK 200 BİN KİŞİ GÖÇÜK ALTINDA

Göçen bina sayısı belli. Benim hesaplarıma göre 4 kat üzerinden ve 8 daire olarak hesapladığımda yaklaşık 200 bin kişi göçük altında. Göçükten çıkarılan insan sayısı yaklaşık 8 bin kişi. Eğer hesap doğruysa yani bunun bir garantisi (güvencesi) yok. Ama yetkili ağızlar diyorlar ki; ‘Biz her yapının altında kalan insanların adını, soyadını, kimliğini biliyoruz.’ O zaman açıklaması gerekiyor gerçekten kaç kişi var? Kim bunlar? Kurtulanlar kimler? Çünkü insanlar kaygıyla bekliyorlar. Şimdi bu dönemin siyaseti olmaz.

“KURTARILAN, HALEN DİRİ KALAN İNSAN SAYISI BENİ SEVİNDİRİYOR”

Depremde en önemli olan olay ilk 6 saattir. İlk altı saatte ne denli insan kurtarabilirsen o denli başarılısın. İlk 6 saatte genellikle kurtarılacakların %80 kurtarılması gerekiyor. Ondan sonra geriye %5 kalır. Dolayısıyla şu anda 3. güne girdik. Kurtarılan, halen diri kalan insan sayısı beni şaşırtıp sevindiriyor. Çünkü hava sıcaklığı eksi 5 derece. Deprem en kötü zamanda gece uyurken saat 04.17’de oldu. Belki şanslı olunan şey şuydu: Havanın soğuk olması nedeniyle insanlar yorgan ve battaniyeye sarılarak uyudular. Deprem o durumda bunları karşıladığı için, şu anda göçük altında olanlar battaniye veyahut yorganlarına sarınarak ancak diri kalmış olabilirler. Bulundukları ortamda su yok. Aynı zamanda gıda yok. Bu çok büyük bir kıran. Afet yani.

“BİZİM YENİDEN BİR ÜLKE KURMAMIZ GEREKİYOR”

Bunun toplumsal, ruhsal boyutta ve akçalı çok sorunları olacaktır. Akçalı sorunlar çok önemli. Burası Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Beyaz Rusya, İsveç, Finlandiya’dan büyük bir yer. Dolayısıyla bizim yeniden bir ülke kurmamız gerekiyor. (AS: 110 bin km2 etkilenen alan, ama sayılan ülkeler bu alandan çok büyük!?)

“YAPILAR DEPREM YÖNETMELİĞİ’NE UYGUN OLSAYDI GÖÇMEZDİ”

Biz çok şey yaptığımızı sandık. 1982 yılından beri ben yazıyorum, çiziyorum. Bilim insanı olarak bizim yapabileceğimiz bürokratik kadroları uyarmak ve yol göstermek. Bunları da yaptık. Bizim uyarılarımızı doğrultusunda bir Deprem Yönetmeliği çıkarıldı. Bu Deprem Yönetmeliği gerçekten çok uygun bir yönetmelikti ama önemli olan daha sonra yapılan yapıların bu Yönetmelikteki kurallara uyup uymadıkları. Yani bu Yönetmeliğe uysalardı, göçmeyecek yapılar yaparlardı.
İşin kötü yanı, yeni yapılan yapılar da göçtü.

“YAPI DENETİM KURULUŞLARI, ‘YER YAPI DENETİM KURULUŞU’ ADIYLA YENİDEN DÜZENLEMELİ”

Demek ki yapı denetim kuruluşları iyi çalışmıyor. Denetçinin de denetçisi mi olur? Olmaz. Bu durumda öncelikle yapı denetim kuruluşları ‘yer yapı denetim kuruluşu’ adıyla yeniden düzenlemeli. Kadrolarında mutlaka bir jeofizik mühendisi, jeoteknik mühendisi, bunun yanı sıra bir inşaat mühendisi ve mimar bulundurma koşulunu getirmek gerekiyor. En önemlisi de bunların bir sigorta şirketi gibi çalışması gerekiyor. Yani eğer yapı denetim kuruluşunun denetlediği bir yapı göçerse, burada olduğu gibi göçük altında kalan her kişinin tazminatını  (giderimini) ondan almak gerekiyor. Ayrıca çöken yapının bütün maliyetini ondan almak, yapı denetim belgesinin de iptal edilmesi gerekiyor sonsuz olarak. Eğer bunu böyle yaparsanız işler düzelir.”

Deprem Bilimci Ahmet Ercan : 200 bin kişi göçük altında kaldı” hakkında bir yorum

  1. Gönül Pınar Atacı

    Bütün yurdun ve tüm ulusun bekasını, yaşamını, işini, aşını, şimdisinı ve geleceğini tehdit eden depremler ve bu depremlerle ilgili tüm olguları ve süreçleri, belgeleri ve bilgileri, verileri ve işlemleri, işleri ve kişileri konu edinmiş ULUSAL ÖNEMLİ, TOPLUMSAL DEĞERLİ, DERİN BİLİMSEL VE GERÇEK YURTSEVER teşhisler, saptamalar, analizler, yorumlar, sentezler, sonuçlar, teşhirler, kınamalar, öngörüler ve öneriler içeren MÜKEMMEL bir yazı. Çok değerli yazarı ünlü ve özgün bilgin sevgili hocamız Prof.ERCAN’a en yürekten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler.
    DERİN BİLİMSEL VE GERÇEK YURTSEVER teşhisler, saptamalar, veriler, analizler, yorumlar, sentezler, sonuçlar, teşhirler, kınamalar, öngörüler ve öneriler içeren MÜKEMMEL bir yazı. Çok değerli yazarı ünlü ve özgün bilgin sevgili hocamız Prof.ERCAN’a en yürekten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir