Eski Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan’ın seçim uyarıları

Tansel Çölaşan
Eski Danıştay Başsavcısı

Sevgili dostlar,

Güncel seçim konusu ile ilgili değerlendirmem aşağıdadır.
Bir kez daha altını üstünü çiziyorum :

RTE, olmazı olur yapmak için her zamanki gibi algı oyunlarına başvuruyor ve
Anayasa, yasalar yokmuş ve kendisi tek adam olarak her şeyi belirleyebilirmiş gibi yapıp,
olası olanaklarının kamuoyunda nasıl algılanacağını anlamaya çalışıyor ;

Biliyor, Anayasa 101. md. değişmedi yürürlükte.
Ve o anayasada “Başkan” yok.
Cumhurbaşkanı var ve RTE Cumhurbaşkanı olarak 2 kez seçilebilirdi.
O da seçildi ve Anayasal Hakkı bitti.
Bunun tek istisnası vardı, ikinci döneminde Meclis erken seçim kararı alırsa, süresini dolduramayıp mağdur olacak. Cumhurbaşkanına bir hak (aday olma) daha veriliyordu .
Ama koşullar değişti, iktidar Meclis çoğunluğunu kaybetti ..
RTE’nin İkinci ve son dönemi sonlanırken yeniden aday olma fırsatı için Mecliste 360 oyu yok.

2023 hedefi şaştı ve tek şansı, muhalefetle anlaşıp Meclisten çıkacak bir erken seçim kararına kaldı… Bu hukuksal gerçekler karşısında durum şu :

(1) 24 Haziran olağan seçimi ister zamanında ister BİRAZCIK geri çekilsin,
RTE artık ADAY OLAMAZ!

Bu nedenle;
2017 Anayasa değişikliği ile “Başkanlık” sistemi başlamış da, buna göre daha bir kez görev yapmış da, ikinci kez hakkı var varmış da sözü, ancak kabile şefleri için geçerli olabilir ..

 • Bizde hala bir ANAYASA var ve ona göre 2 hakkını da kullanan RTE,
  3. kez aday olamaz. BİTTİ!

(2) Öte yandan olağan seçim takvimi 60 gün önce başlar.
Yani 24 veya 18 Haziran 2018 seçimlerine göre 5 yıl sonra 2023 yılında 18 (24) Nisan sonrası olağan seçim süreci başlayacağından, seçim tarihi Mayıs ayına çekilse de zaten olağan seçim takvimi içindedir ve RTE yine ve zaten ADAY olamaz !!!

(3) Tartışılan öbür konu da şu :

İktidarın, düşen oylarına karşın Mecliste çoğunluk olmak için değiştirdiği son seçim yasası
6 Nisan 2023’te yürürlüğe girdiğinden, 6 Nisan öncesi için taraflar 6 Şubata dek anlaşıp erken seçime gidebilirler. Ama o takdirde de değişik yasa ve yaşama geçirdiği değişiklikler geçersiz olur, eski Seçim Yasasına göre seçim yapmak gerekir ki, uygulama da zorluklar doğurur ve zaten RTE de istemez çünkü o yasa ile seçimi çok net yitirir. Bu olasılık da yok.

(4) Demek ki geriye ancak,
6-18 (24) Nisan 2023 tarihleri arası için iktidar ve muhalefetin 6-18 şubata dek anlaşıp,
birlikte erken seçime gitmeleri gerekir ki, tek hukuki yol budur;
RTE’nin yeniden aday olabilmesi için..
Bunu da önümüzdeki günlerde göreceğiz

Son söz         ;

Muhalefet bu dönemi çok iyi yönetmeli ve Anayasal hakkını kullanmış, bitirmiş olan RTE’ye Anayasa ve yasaları dolanarak elde etmek istediği olmayan hakkı vermemeli, böylece Cumhuriyete karşı yapılmış 20 yıllık sivil darbeyi sonlandırıp tarihe karşı görevini yerine getirmelidir.

TEK HUKUKİ, YASAL yol budur.

Gerisi iktidar için hukuksuzluklarına yenilerini katmak, muhalefet için ise, hukuka, yasalara ve halka rağmen kahramanlık yapmak olur ki; ne halk ne de tarih affeder.

Eski Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan’ın seçim uyarıları” hakkında 2 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Her tümcesi ve sözcüğü BELGESEL VE SOMUT, derin BİLİMSEL, GERÇEK YURTSEVER, baştan sona MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL hukuki ve siyasi teşhisler, saptamalar, irdelemeler, yorumlar, genellemeler, teşhirler, kınamalar, öngörüler, sonuçlar, öneriler ve yaşamsal ÖNEME ve ulusal ve toplumsal DEĞERE sahip bir SON SÖZ. TÜm genç ve yaşlı yurttaşlar ve özel ve tüzel kişiler tarafından görülmesi ve okunmasında olağanüstü büyük yarar var. Çok değerli ve cesur, üstün ve özgün, seçkin ve saygın hukukcu ve başsavcı sayın Tansel ÇÖLAŞAN’ı en yürekten tebrikler, özel teşekkürler, derin saygılar, yeni başarılar, sonsuz sağlık ve mutluluk dilekleri, albeyaz gonca güller ve karanfiller sunarak kutlamak gerek.

  Cevapla
 2. Ertan URUNGA

  Geçmişte Danıştay Başkanlığı da yapan Sayın Tansel ÇÖLAŞAN’ın, önümüzdeki seçimlerde iki dönem Cumhurbaşkanı olarak partisinden de istifa etmeden -Anayasaya aykırı biçimde- görev yapan RTE’nin, önümüzdeki seçimde yeniden Cumhurbaşkanlığına aday olamayacağına ilişkin hukuksal nedenlerini tam bir yetkinlikle dile getirdiği bilgi yüklü aydınlatıcı yazısı ile birlikte, Sayın Gönül Pınar ATACI’nın bizim de duygu ve düşüncelerimize dilmaç (tercüman) olan güzel yorum ve içten paylaşımına da tamamen katıldığımızı belirtmek ister, esenlik dileklerimizle sayılarımızı sunarız. Elinize, emeğinize sağlık!

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir