Dünya Nüfusu bu gün 8 milyarı aştı : Day of 8 Billion

Humanitarian Data ExchangeBirleşmiş Milletler dünya nüfusunu açıkladı: Bu gün 8 milyar kişiyi aştı!

  • Population to hit 8 billon! 

    Day of 8 Billion!

Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun bu gün 8 milyar kişiye ulaştığını açıkladı. Dünyanın 7 milyardan 8 milyar nüfusa yükselmesi yaklaşık 12 yıl sürerken, bir sonraki milyara ulaşmanın yaklaşık 14,5 yıl (2037’ye dek) sürmesi bekleniyor.

alt=""

BM Nüfus Fonu (UNFPA), dünya nüfusunun 15 Kasım 2022’de 8 milyar kişiye ulaştığını bildirdi.

UNFPA’nın yayımladığı rapora göre, dünyanın 2030’da 8,5 milyar, 2050’de 9,7 milyar, 2100’de 10,4 milyar nüfusa ulaşacağı kestiriliyor.

Dünyada nüfus artışı hızı yavaşlarken, nüfusun 2100’e dek artmayı sürdürmesi bekleniyor.

1970’lerden bu yana azalan dünya nüfus artış hızı, 2020’de ilk kez % 1’in (yıllık) altına düştü.

Dünyanın 7 milyardan 8 milyar nüfusa yükselmesi yaklaşık 12 yıl sürerken, bir sonraki milyara ulaşmanın yaklaşık 14,5 yıl (2037’ye dek) sürmesi bekleniyor.

Yüksek doğurganlık oranları dolayısıyla Sahraaltı Afrika’daki nüfus artışının 2050’ye dek küresel büyümenin yarısından çoğunu oluşturması öngörülüyor.

Güney Avrupa ve Doğu Asya’da nüfus azalıyor

Nüfusun giderek daha fazla ülkede azalıyor olması yeni bir gerçeklik olarak ortaya çıkarken, gelecekte aktif nüfusun azalmasıyla karşı karşıya kalan ülke sayısında artış yaşanması kestiriliyor.

Bugün, 1990 yılındakinden daha az nüfusa sahip 17 ülke bulunurken, bu ülkelerin hepsi Doğu Avrupa’da yer alıyor. Güney Avrupa ve Doğu Asya’da da nüfusun azaldığı kimi ülkeler bulunuyor.

Küresel olarak nüfus azalması, düşük ve giderek azalan doğurganlık oranı ile nüfus azalmasından en çok etkilenen Avrupa ülkelerindeki yüksek göç düzeyinden kaynaklanıyor.

Gelişen ülkelerde nüfus artışı sürüyor

Dünya nüfusunun 7 milyardan 8 milyara yükseldiği sürede nüfus artışının büyük çoğunluğu, alt-orta ve düşük gelirli ülkelerde meydana gelirken, yalnızca 250 milyonluk artış üst-orta ve yüksek gelirli ülkelerde gerçekleşti.

Dünya nüfusuna eklenen bir sonraki 8 ile 9 milyar arası 1 milyar kişiden 920 milyonunun, alt-orta ve düşük gelirli ülkelerde yaşaması öngörülüyor.

Yeni 1 milyarı oluşturanların yarısı Asya’dan

Bu yıl, Çin’in nüfusunun tepeye ulaşması ve ardından azalmaya başlaması bekleniyor. Hindistan’ın 2023’te, “dünyanın en kalabalık ülkesi” olarak Çin’i geride bırakacağı kestiriliyor.

BM, dünya nüfusunun 7 milyardan 8 milyara çıkarken, yeni 1 milyarı oluşturanların yarısının Asya’dan olduğunu açıkladı. (AS: 8. milyar, 11 yıl gibi rekor bir sürede eklendi!)

Afrika, nüfus artışının görüldüğü ikinci en büyük bölge (neredeyse 400 milyon) olurken, Afrika nüfusunun 2038’e dek 2 milyara ulaşması bekleniyor.

Avrupa’nın gelecek dönemde nüfus artışına katkısının negatif olacağı öngörülüyor.

Dünya nüfusunun 7 milyardan 8 milyara ulaşmasında Hindistan, açık ara en büyük “katkıyı” (!) yapan ülke olurken (177 milyon), onu sırasıyla Çin (73 milyon) ve Nijerya (60 milyon) izledi.

Nüfus artışının genel olarak yavaşlaması, çalışma yaşındakilerin oranının artmasına neden olduğundan ekonomik büyümeyi de etkileyebileceği bekleniyor.

7 milyardan 8 milyara çıkan nüfus artışının yarısından çoğu, yetişkin nüfustaki artışa (30-64) bağlanabiliyor. Buna karşılık gelecek milyarın (8’inci ve 9’uncu milyar arasında), 400 milyonundan çoğunu 65+ yaş bireylerin oluşturması öngörülüyor.

Bu günün (15 Kasım), insanlık için hem dönüm noktası hem de farkındalık anı olduğunu vurgulayan BM, küresel toplumun karşı karşıya olduğu zorluklar ile fırsatlara da dikkati çekiyor.

BM, tüm ülkeleri, 8 milyarı oluşturan her bir bireyin aynı haklara ve seçimlere sahip olabileceği daha eşit bir dünya kurabilmek için birlikte çalışmaya çağırıyor.

8 milyarlık nüfusun arkasında bir başarı öyküsü olduğuna işaret eden BM, sağlık hizmetlerinde, yaşam nitelik ve sürelerini uzatan, anne ve çocuk ölümlerinin azaltılması gibi konularda ilerlemeler sağlandığına değiniyor.

BM, teknolojik yeniliklerin yaşamı kolaylaştırdığını ve insanları her zamankinden daha çok birbirine bağladığını da vurguluyor.

Temel endişeler sürüyor

İklim değişikliği (AS: İklim faciası – Climate Disaster), şiddet ve ayrımcılık gibi, 11 yıl önce dünya 7 milyar nüfusa ulaştığında dile getirilen temel endişeler ve zorluklar hala sürüyor.

İklim krizi ve doğal kaynakların orantısız kullanımı, varolan eşitsizlikleri ve kırılganlıkları artırırken; silahlı çatışmalar ve göç, şiddeti ve ayrımcılığı besliyor.

Bugün dünya çapında 100 milyondan çok kişi zorla yerinden edilmiş durumda iken, sağlık alanında yaşanan gelişmelerden tüm toplumlar eşit ölçüde yararlanamıyor. (AA)
===============================

HER AİLEYE 1 ÇOCUK!

Başka yolu yok! Hemen, ivedilikle, ikna ile, teşvikle, yasal caydırcılıkla.. 

Şu yazıya da bakılması önerilir :

http://ahmetsaltik.net/2022/11/22/nufus-patlamasi/

Dünya Nüfusu bu gün 8 milyarı aştı : Day of 8 Billion” hakkında bir yorum

  1. emin

    Önemli bir yazı..teşekkürler.Nüfus planlaması nın çok önemli bir konudur.Komplo teorileri devreye giriyor,başlıca bölgesel savaşlar ve bulaşıcı hastalıklar başta gelmektedir..,bulaşıcı hastalıklardan Ebola ve. Covid (pandemi denilen) vb…gelmektedir.İlaç şirketleri Afrika yı laboratuvar olarak kullanmaktadır…Gezegenimizde iki büyük tröst bulunmaktadır.bunlardan biri petrol ve dünya sağlık örğütü üyesi olan dev ilaç sanayisidir.sayğılarımla.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir