TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın Anıtkabir Defterine Yazdıkları

TBB’nin yeni yönetimi devir teslim töreninden önce Anıtkabir’i ziyaret etti

Sağkan, “Anıtkabir’den Ata’mızın huzurundan yola çıkmak çocuklarımıza, geleceğimize ve mesleğimize minnetle karışık borcumuzdur” dedi.

TBB’nin yeni yönetimi devir teslim töreninden önce Anıtkabir’i ziyaret etti

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan; Yönetim, Disiplin ve Denetleme kurullarının seçilen üyeleri, baro başkanları, TBB delegeleri ve meslektaşları ile 11 Aralık 2021 tarihinde Anıtkabir’e ziyarette bulundu. Ardından Türkiye Barolar Birliği’nde devir teslim töreni gerçekleştirildi. Anıtkabir ziyaretine ve devir teslim törenine Ankara Barosu Başkanı Av. Kemal Koranel, Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Eren Turan, Genel Sekreteri Av. Dr. Mahcemal Seyhan, Saymanı Av. Zafer Doğan Bilgin, Yönetim Kurulu üyeleri; Av. Zekiye Avcı, Av. Oğuz Atasoy, Av. Emrah Acar ve Türkiye Barolar Birliği delegeleri ile meslektaşları katıldı. Erinç Sağkan,

 • Anıtkabir’den Ata’mızın huzurundan yola çıkmak çocuklarımıza, geleceğimize ve mesleğimize minnetle karışık borcumuzdur” açıklamasında bulundu.

image small

“YOLUMUZ YOLUN, GÜNEŞİMİZ IŞIĞINDIR”

*Aziz Atatürk, bugün karşında; en gösterişli yapılardan bile çok ışık saçan ve bir ülkenin aydınlık geleceğine adanmış, yoktan var edilen bilim yuvalarında hukuku ve hukukçu olmayı öğrenen, özgür bir memlekette yüzüne memleketinin özgür rüzgarları değen, en çok barışa ve hiç durmadan ilerlemeye inanan aydınlık nesillerin fertleri (AS: kuşakların bireyleri) olarak bulunuyoruz.

Biz bugün karşında, bir kimsenin lütfuna terk edilmiş kara bir düzenin değil Cumhuriyet‘in hiç sönmeyecek ateşini minicik elleriyle yaşamı boyunca taşıyacak, seni tanıyacak, tanıdıkça daha çok sevecek ve aydınlık yolundan bir saniye bile ayrılmayacak gelecek bahşettiğin çocukların anneleri ve babaları olarak bulunuyoruz.

*Hukuku, hukukun üstünlüğünü ve bağımsız yargıyı bir damla kanımızı dökmemize gerek kalmadan elde ettiğimiz ancak elimizde tutmak uğruna onlarca Cumhuriyet ve adalet şehidi verdiğimiz, kıymetini her gün daha çok anladığımız hukuk devletinin Başkent Barosunun yönetimi, avukatları ve stajyer avukatları olarak karşında bulunuyoruz. Aziz hatıran ne maddede, ne tarih kitaplarında ne de yalnızca belleklerimizde ve kalplerimizdedir. Aziz hatıran ve bahşettiğin laik Cumhuriyet; atan kalpleriyle bizzat karşında ve huzurunda bulunan milyonlarda, ülkenin dört bir yanına yayılmış ormanlarda, bacası tüten fabrikalarda, güneş gibi doğan köy okullarında, özgür sokaklarında, erkekten geri durmak şöyle dursun; herkesten birkaç adım önde yürüyen kadınlarımızın kararlılığında, çocukların güzel gözlerinde ve günün birinde bir Mustafa Kemal olabilme umutlarında, bugün huzurunda bulunduğumuz bu toprak parçası ve üzerinde bulunan ağaçların köklerindedir.

*Bizlere bıraktığın laik, modern ve aydınlık Cumhuriyet‘in kıymetini her geçen gün daha çok anlıyor, mirasına daha çok bağlanıyoruz. Hayattaki en büyük gururumuz, bizi kul değil birey yapan aydınlık Cumhuriyetinin hukukçu muhafızları olmaktır. Yolumuz yolun, güneşimiz ışığındır.
*****

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığına seçilen Ramiz Erinç Sağkan ve yönetim kurulu üyeleri, yeni görevleri dolayısıyla Anıtkabir‘i ziyaret etti. TBB Yönetim, Disiplin, Denetleme Kurulu üyeleri, baro başkanları ve TBB delegeleriyle Aslanlı Yol’dan yürüyen Sağkan,  Atatürk’ ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulunuldu. Sağkan, ardından Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Büyük Atatürk,
Ebedi eseriniz Nutuk’a ‘1919 senesi Mayıs’ının 19. günü Samsun’a çıktım.’ diye başlamıştınız. Bizler de Türkiye Barolar Birliği’nin 36. Olağan Genel Kurulu tarafından seçilen yönetim, disiplin, denetleme kurulu üyeleri ile delegelerimiz ve meslektaşlarımızla birlikte savunmanın temsilcileri olarak aynı azim ve kararlılıkla bugün,
11 Aralık’ta huzurunuza çıktık. 
Bizler biliyoruz ki, ‘Adalet mülkün temelidir’ sözünün
asılı olduğu her mahkeme salonu, seninle buluştuğumuz yerdir.
Kişiye, zümreye, şanslı bir azınlığa ya da bir ailenin lütfuna terk edilmeyen ve mavi gözlü bir çocuktan dünyanın hakları gasp edilmiş tüm halklarına umut olan bir lideri çıkaran Cumhuriyet’in karış karış her toprağı senin eserindir.
Bizimse bu kazanımları kaybetmeye tahammülümüz yoktur.
Modern hukukun, insan onurunun, eşitliğin, hakkaniyetin, adaletin, bağımsız yargının ve evrensel hukuk ilkelerinin öğretildiği her hukuk fakültesi seninle var olmuş ve bizimle devam edecektir. Kimsenin merhametine bırakılamayacak modern hukuk sistemimizin her türlü çabaya rağmen inadına yıkılmadığı, insan onurunun temel alındığı, bizi kula kul değil,
birey yapan her türlü temel hak ve özgürlüğün tane tane yazıldığı her kanun, her mahkeme, her adliye senin eserin, bizimse varlık sebebimizdir.

Bu uğurda verdiğimiz çabanın üzerine güneş olup her gün yeniden doğacağının farkındayız. Bu sebeple, Anıtkabir’den, senin huzurundan yola çıkmak çocuklarımıza, geleceğimize ve mesleğimize minnetle karışık borcumuzdur. Asıl borcumuzun, açtığın aydınlık yolda hiç yılmadan yürüyerek tüm ümidinin onda olduğunu söylediğin gençlikle birlikte, ‘küçük hanımefendiler’, ‘küçük beyefendiler’ diye hitap ettiğin çocuklara aydınlık bir gelecek bıraktığımız zaman biteceğinin farkındayız. Tüm çabamız, bu kutlu borcumuzu ödemek içindir. Umutsuz durumların değil umutsuz insanların olduğunu, senin hiçbir zaman umudunu yitirmediğini iyi biliyoruz. Bizler de Cumhuriyetimiz ve çocuklarımız için durmadan çalışacağımıza mesleğimizin kutlu yemini gibi söz veriyoruz.

Saygıyla, şükranla ve tarifine dünyadaki hiçbir dilin yetmeyeceği özlemimizle.”

TBB Başkanı Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti 
TBB Başkanı Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti 
TBB Başkanı Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti 
TBB Başkanı Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti

TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın Anıtkabir Defterine Yazdıkları” hakkında 3 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Çok derinden ETKİLEYEREK ve baştan ayağa BÜYÜLEYEREK tüm gerçek ATATÜRK’CÜ GÖNÜLLERİ FET’EDEN VE FET’EDECEK OLAN her tümcesi ve sözcüğü MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL söylemler ve görseller. Üstün ve özgün hukuk insanları ve en yiüit ve cesur avukatlar sevgili SAĞKAN’ı, sevgili KORANEL’i ve hepsi de aynı nitelikteki meslektaşlarını ve çalışma arkadaşlarını en yürekten duygular, en iyi dilekler, en derin saygılar sunarak kutlamak ve İYİ Kİ VARLAR VE TBB’Yİ KURTARDILAR diyerek kucaklayıp öpmek gerek.

  Cevapla
 2. Gönül Pınar Atacı

  Bütün yurdun ve tüm ulusun medarı iftiharı olan gerçek ve en içten ATATÜRK’cü avukatların hepsine başta sevgili SAYGAN ve sevgili KORANER olmak üzere ben Gönül’’den bir kez daha tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler ve özel bir adak :

  BÜTÜN ATATÜRK’CÜ AVUKATLAR

  Sayın Sağkan ve sayın Koraner başta bütün Atatürk’cü avukatlar
  Yani insan,halk,vatan,hak ve hukuk savunucusu ünlü hukukcular,
  En ulusal TBB’yi erke yamamış o gizli kolcuyu kovarak,
  Ve ebedi İzmit Marşı’nı Yüce Arslanlı Yol’ da okuyarak,
  Hatta pak,düğmesiz ve parlak cüppelerini giymiş olarak

  Anıt Kabir’i ziyaret edip özel bir çelenk koymaya karar verdiler
  Ve dahi kurtarıcı ATA’ya ebedi sevgiyi ve saygıyı dile getirdiler.
  En uzun bir ömür boyu her dem sağ olsunlar var olsunlar
  Ve hep böyle en önde dursunlar ve hepimizi savunsunlar
  İyi ki varlar ve kurtuluşa dek hatta kurtuluş sonrası var olacaklar

  Gönül Pınar Atacı, 15.Aralık.2021

  Cevapla
 3. Gönül Pınar Atacı

  Her sözcüğü GERÇEK bu MUHTEŞEM yazısı için sevgili Örsan ÖYMEN’e en içten tebrikler, sonsuz sağlık ve bağışıklık, mut ve kut, utku ve umut dilekleri ve derin saygılar. Söz konusu eski ve yeni ırkcı ve dinsiz dinci sado faşistlerce tutuklanmış tüm genç ve yaşlı asker ve sivil siyasi tutuklulara ise derhal ve kayıtsız koşulsuz TAHLİYE VE ÖZGÜRLÜK.

  Bütün yurdun ve tüm ulusun medarı iftiharı olan gerçek ve en içten ATATÜRK’cü avukatların hepsine, başta sayın SAĞKAN ve sayın KORANEL olmak üzere, ben Gönül’’den bir kez daha tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler ve özel bir adak :

  BÜTÜN ATATÜRK’CÜ AVUKATLAR

  Sayın Sağkan ve sayın Koraner başta bütün Atatürk’cü avukatlar
  Yani ınsan, halk, vatan,hak ve hukuk savunucusu ulu hukukcular,
  En ulusal TBB’yi erke yamamış o gizli kolcuyu kovarak,
  Ve ebedi İzmit Marşı’nı Yüce Arslanlı Yol’ da okuyarak,
  Hatta pak, düğmesiz ve parlak cüppelerini giymiş olarak

  Anıt Kabir’i ziyaret edip ulu bir çelenk koymaya karar verdiler
  Ve dahi kurtarıcı ATA’ya ebedi sevgi ve saygıyı dile getirdiler.
  En uzun bir ömür boyu, her dem sağolsunlar varolsunlar
  Ve hep böyle en önde dursunlar ve hepimizi savunsunlar
  İyi ki varlar ve kurtuluşa dek hatta kurtuluş sonrası varolacaklar

  Gönül Pınar Atacı, 15.Aralık.2021

  Tam ONBEŞ BİN yaşındaki Türk Halkı’nın, YEDİ BİN yıllık erkinin ve İKİ BİN ÜÇ YÜZ yıl önce ulu METE HAN’ca kurulmuş ordusunun yüce anadili olan TÜRKÇE’ye adanmış MIJTEŞEM ve BÜYÜLEYEN bir yazı ve görsel. Çok değerli yazarı sayın BAKIRCI’yı en yürekten duygular, en iyi dilekler ve en derin saygılar sunarak kuıtlamak gerek.

  DAHİCE aranmış, taranmış, bulunmuş, saptanmış, kanıtlanmış, dizilmiş, düzenlenmiş, yerel ve evrensel kayıtlara geçirilmiş, tüm iç ve dış özel ve tüzel arşivlere gönderilmiş, bütün yurtta ve dünyada yankılanmış, sözlü ve yazılı paylaşılmış ve bugün de bizlere iletilmiş bulunan çok özlü, derin anlamlı, en ilginç ve tümüyle güvenilir belgeler, kanıtlar, veriler, tanımlar, göstergeler, tanıklar, gerçekler içeren MUHTEŞEM bir analiz ve sentez. Tüm yerli ve yabancı genç ve yaşlı insanlar ve kuşaklar tarafından mutlaka okunması ve paylaşılması gerek. Her zaman GÜNCEL, tamamen SOMUT VE NESNEL, tüm insanlara ve halklara hatta bilime ve Tarih’e ÇOK YARARLI, derin BİLİMSEL, olağanüstü ÖNEMLİ VE DEĞERLİ, baştan sona MÜKEMMEL bu analiz ve sentez için çok değerli hatta DAHİ diplomat ve duayyen yazar sevgili Onur ÖYMEN’e en yürekten tebrikler ve teşekkürler, sonsuz sağlık ve bağışıklık dilekleri, özel selamlar, derin saygılar, yeni başarılar ve utkular. İYİ Kİ VAR. Derhal yayınlayarak böylesine yaşamsal bu konuda ve sorunda bizleri de bilgilendirmiş bulunan sevgili hocamız Prof. SALTIK’a da aynı dilekler ve duygular.

  Bütün yurdun ve tüm ulusun medarı iftiharı olan gerçek ve en içten ATATÜRK’cü avukatların hepsine başta sayın SAĞKAN ve sayın KORANEL olmak üzere ben Gönül’’den bir kez daha tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler ve özel bir adak :

  BÜTÜN ATATÜRK’CÜ AVUKATLAR

  Sayın Sağkan ve sayın Koraner başta bütün Atatürk’cü avukatlar
  Yani ınsan, halk, vatan,hak ve hukuk savunucusu ulu hukukcular,
  En ulusal TBB’yi erke yamamış o gizli kolcuyu kovarak,
  Ve ebedi İzmir Marşı’nı Yüce Arslanlı Yol’ da okuyarak
  Hatta pak, düğmesiz ve parlak cüppelerini giymiş olarak

  Anıt Kabir’i ziyaret edip özel bir çelenk koymaya karar verdiler
  Ve dahi kurtarıcı ATA’ya ebedi sevgiyi ve saygıyı dile getirdiler.
  En uzun bir ömür boyu, her dem sağolsunlar varolsunlar
  Ve hep böyle en önde dursunlar ve hepimizi savunsunlar
  İyi ki varlar ve kurtuluşa dek hatta kurtuluş sonrası varolacaklar

  Gönül Pınar Atacı, 15.Aralık.2021

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir