SİYASAL DİNCİLİK NEDİR?

Prof. Dr. Halil Çivi / İMZA...Prof. Dr. Halil Çivi
İnönü Üniv. İİBF Eski Dekanı

Vatandaş soruyor: ” Hocam siyasal dincilik ya da siyasal islamcılık nedir? En kısa biçimde anlatabilir mısınız? Uzun anlatımları kimse okumuyor.”

Öz olarak iki maddede özetlemeye çalışayım. Siyaset kuramı ve sosyolojisi açısından, siyasal dincilik:

1- Dini siyasete alet etmenin, kutsal inançları ideolojileştirmenin, laiklikten uzaklaşmanın, devleti yönetme gücünü milli iradeden (AS: ulusal istençten) almak yerine, din gücüne sarılmanın, din ve devlet işlerini birbirine karıştırmanın, siyasal gücünü sürekli duruma getirebilmek için halkın kutsallarını duygusal olarak sömürmenin pratikteki (AS: uygulamadaki) adıdır.

2- Demokratik kurallar ve vaatlerle seçimlerde halktan halktan oy devşirip, iktidar olduktan sonra, devleti ve toplumu, dindar görüntüsü veren kimi dinci tarikat ve cemaatleri devleti yönetmeye ortak edip ülkeyi teokratik, feodal dönemin din anlayışı ile yönetme ideolojisidir. Bir başka söyleyişle de siyasi samimiyetsizlik (AS: siyasal içtenliksizlik) ve tutarsızlıktır. Halk dalkavukçuluğudur.

Not. Siyasal dincilik her dinde ve her ülkede az-çok vardır. Fakat yaygın ve etkin olarak daha çok İslam ülkelerinde yaygındır.

SİYASAL DİNCİLİK NEDİR?” hakkında 2 yorum

  1. Gönül Pınar Atacı

    Her zaman GÜNCEL, tümden SOMUT, derin BİLİMSEL, çok ÖZLÜ, herkese YARARLI, yaşamsal ÖNEMLİ, ulusal ve toplumsal DEĞERLİ, sözün tam anlamıyla MÜKEMMEL iki tamlama ve tanımlama. Yazarı ve yayıncısı çok değerli ve sevgili hocalarımız Prof. ÇİVİ’ye ve Prof. SALTIK’a özel tyebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler.

    Cevapla
  2. Ekrem Sisalan

    Devlet devletliğini bilmelidir, ciddi olmalı, görevini eksiksiz yerine getirmelidir. Din olsun, dernek olsun, toplantılar olsun insanoğlunun bir araya gelmesini sürekli gözlemlemelidir. Bu gibi faaliyetler insanların organize olmasına kolaylık sağlar. Görüldüğü yerde meydana çıkan zararla ilgili önlemini almalıdır.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir