HALK TV KONUŞMAMIZ – 25 EYLÜL 2019

Dostlar,

25 Eylül 2021 Cumartesi akşamı saat 20:30’da, yine konuğu olduk Sn. Fatih Ertürk‘ün.


HALK TV
‘de bu Cumartesi gecesi programı “Türkiye Nereye?” hemen hemen her hafta izlenme sıralamasında (rating skorlamasında) 1. oluyor.


Günün sınırlı ve “resmi” verileri aşağıda.

26.145 yeni olgu (PCR+).. PCR- çıkan ama “klinik kovit” tanısı ve sağaltımı alan hasta sayısını bilmiyoruz. Aynı gün içinde iyileşerek hasta havuzundan çıkarılan kişi sayısı 19.199. Aradaki fark 6946 kişi.. Hasta havuzuna eklendi, bu havuz boşaltılamıyor.. 478.301 kişi PCR+! Salgın denetiminde en önemli ölçütlerden biri, günlük yeni tanı alan hasta sayısının, o gün iyileşenlerden eksik olması. Ancak böylelikle “hasta havuzu” boşaltılabilir. Bu havuzda, son ve sınırsız açılıma geçtiğimiz 1 Temmuz 2021’den önceki gün 80.662 kişi idi, 3 ayda 6 katına fırladı. 49.732 olan ölüm sayısı 3 ayda 63.611’e erişti. Temel eğitimin açıldığı 6 Eylül’den bu yana 3 haftada salgın daha da azgınlaşmış durumda.  Ekim başında üniversiteler de açılacak ve toplumsal hareketlilik daha da artacak. Öte yandan kış geliyor ve kapalı alanlara geçiyoruz.

 • 7.013.639 rakamı ise salgının başından bu yana PCR+ toplam olgu / vaka sayısı,
 • Salt geçen hafta 192.794 yeni olgun / vaka eklendi ve bu rakam ile Dünyada 4., Avrupa’da 1. sıradayız bu “resmi” verilerle! İktidar ne kendini kandırsın ne de bizi, çıplak gerçek bu!

Öte yandan, neredeyse 3 haftadır, “kritik durumda” olan hasta sayısı sabit ve 633! Böyle bir durumun açıklaması nasıl yapılabilir? Matematiksel olasılığı nedir bu sabit sayının 3 hafta değişmemesinin?? Yetkililer halkı apaçık aptal – salak yerine koymakta, aynaya baksalar ya!

Gerçek toplumsal bağışıklık hala %30 gibi.. Ya da halkın %70’i hala Kovit-19‘a karşı bağışık değil. Bizim konuşmamız 27 – 46. dakikalar arasında..

İzlenmesi, paylaşılması ve gereklerin öğrenilmesi dileğiyle. İktidarın da elbette uyanması gerek!

Sevgi ve saygı ile. 29 Eylül 2021, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Atılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik    twitter : @profsaltik

HALK TV KONUŞMAMIZ – 25 EYLÜL 2019” hakkında bir yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Sonsuz sağlık ve bağışıklık, esenlik ve mutluluk, utku ve umut dolu en uzun bir ömür boyu SAĞOLUN VAROLUN sevgili hocamız Prof.SALTIK ve sevgili Fatih ERTÜRK.
  Harfi harfine aynen ve tamamen paylaştığım MUHTEŞEM bir saptama ve istek. DAHİ bilgin sevgili hocamız Prof. SALTIK’ı en yürekten duygular, dilekler ve saygılar sunarak kutluyor, şunları eklemek için özel iznini ve müsadesini rica ediyorum :
  Hepsi de tüm yurdun ve ulusun medarı iftiharı olan bu gerçek ATATÜRK’CÜ YURTSEVER 14 YAŞLI VE ŞANLI KOMUTANA sonsuz sağlık ve bağışıklık, en içten sevgiler, derin saygılar, DERHAL VE KAYITSIZ KOŞULSUZ TAHLİYE VE ÖZGÜRLÜK.
  ONLARA yıllardanberi iftira ve hakaret eden ve zulüm ve ölüm çarkı geren tüm eski ve yeni, açık ve gizli BOP’culara ve bunlara bağlı yerli ve yabancı, örtülü ve örtüsüz KOL’culara ise sonsuz nefret ve ebedi lanet.
  İnsanlığa, hakka, hukuka, adalete, ahlaka ve fazilete tamamen aykırı tüm bu eski ve yeni kararlara ve barbarca uygulamalara karşı çıkmak ve derhal son vermek, ilahi ve insani, vatani ve milli, hukuki ve askeri, idari ve ahlaki bir görevdir. Bu ulu ve kutsal görevi yapmayan ve yaptırmayan, erteleyen ve erteleten, savsaklayan ve savsaklatan tüm özel ve tüzel kişilerden ve makamlardan gereken HESABIN sorulacağı ve sorgulanacağı ulu ve kutsal gün ve saat mutlaka gelecektir hatta yakındır.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir