HALK TV Programımız- 15 Mayıs 2021

Dostlar,

Bu gün, 15 Mayıs 2021 Cumartesi, Saat 20:00’de..
HALK TV’de Sn. Fatih Ertürk’ün konuğu olacağız.. / OLDUK..

Süper lig şampiyonluk maçları başlamadan Prof. Vedat Bulut dostumuz ve biz konuşmuş olabiliriz.. İlk bölüm 52 dakika.. Konuşmamızın bir bölümü :

Salgın, Türkiye ve Dünya gündeminde hala başlarda..
Egemenler gözden saklamaya çabalasa da sefilce..
Masum emekçileri – yoksulları  kurban almakta Kovit-19..
Türkiye’nin “resmi” verileri aşağıda..
Artık kaç ile çarpacaksanız hasta – ölüm sayılarını??
Uygun bir Fahrettin katsayısı” bulmalısınız “gerçek” tablo için..


Alaturka kapanma” yı başlattığımız 29 Nisan 2021 akşamından bu yana, program saatine göre 16 tam gün geçmiş olacak..
Ama “gerçek durum”, salgını yönetebildiklerini hala sanabilenlerce biliniyor!
Korkarız ki, bu zevat, “turkuvaz  tablo” verilerine kendileri de bir biçimde inanır oluyor ve gerçeklikten kopuyorlar! Bu korkunç bir durum 2 bakımdan !

1. Hala, Türk halkı olarak gerçek salgın verilerini bilmiyoruz, AKP iktidarı saklıyor.
2. “Alınan önlemler” (!) de bu çürük verilere dayalı ne yazık ki..

21 Nisan’da 61.967 olan günlük yeni olgu (vaka) sayısı 29 Nisan’da 37.674’e, %40 oranında, örneği görülmemiş bir hızla , AKP’ye yakışır bir “destan” (!) ile indirildi. Gerçekte “tam kapanma” dediklerine gitmeseler de olurdu belki kendilerince ama kamuoyu çok bastırıyordu, 1 kezcik olsun, usulen de olsa yarı-buçuk bir kapanma ile “onu da yaptık işte..” demek iyi olacaktı. Sonradan, hatalı politikalara kurban verilen onbinlerin yakınlarından belki de “helallik istemek” için zemin yaratılmalıydı.

AKP destanı 29 Nisan’dan bu yana Dünya’da benzeriz, sürüyor.. 37.674’ten 11.394’e indirdik günlük yeni olgu / vaka sayısını! Kar gibi eriyor Kovit-19 ülkemizde AKP’nin alaturka ve yine dünyada benzersiz kapanması ile.. Zaten Turizm Bakanı hazret “hikmetli” öngörüsünü lütfetmişti kamuoyuna : “17 Mayıs’ta 5 binin altına ineceğiz..” Ha gayret, 15, 16 ve 17 Mayıs günlerinde de muazzam bir “roll out” ile 11.394’ten 5 binin altına inelim!

 

Yandaki tweet iletisi 380 bini aştı.. Fazla söze gerek var mı??

 

Sağlık Bakanlığı, PCR testi pozitif çıkanları, özel şifre yetkili elemanlarla doğrudan topluyor tüm laboratuvarlardan ve o akşam “uygun görülen” rakamlar neler ise “turkuvaz tablo”ya konarak, sıklıkla da ciddi sayısal çelişkilere düşerek, ardından “düzeltme” (!) yayınlayarak.. Sıkı bir disiplin ve ketumlukla sürdürülüyor bu operasyon. Niye ki!!??

Erdoğan 1 Haziran’da normalleşebileceğimizi söyledi..
Geçen yıl da 1 Haziran’da ilk açılım – saçılım kumarını başlatmıştık. Okullarımız kapalı idi  ama büyük bir hızla AVM’leri açtık, turizm mevsimini yakalamaya çabaladık. Olmadı, turizm sektörü %20 kapasitede kaldı ama sonbaharda 2. dev dalgaya yakalandık, “kasırga” gelir sonbahar – kışta uyarılarımız boşluğa savruldu. Bunu çok ağır yaşadık. 1 Mart 2021’de AKP 2. kez açılım – saçılım kumarı oynadı insanların yaşam hakkı ile. Bunun da öncesinde adeta çığlıklar atmış, “önceki kasırgadan beter olur..” demiştik. Oldu da! Hepsi kayıtlarda var.. TV konuşmalarımızda, tweet iletilerimizde, web sitemizde, gazete makalelerimizde.. 1 Haziran 2021’de 3. açılım – saçılım Epidemiyolojik ölçütlere dayanmadan başlatılacaksa, -ki AKP hep TEK ADAM’ın hikmetinden sual olmaz– bizim bu bağlamda son tweet iletimiz şöyle oldu :
Turizm mevsimi bu yıl da kaçırıldı, çooook geç kalındı. Kapanma uyduruk oldu ve Sağlık Bakanlığına verileri hızla eritme olanağı verdi.  Yaz gelmeden, kar gibi erittik evvel Allah!

***
Bakalım 4. dalga gelir miii, gelmez miii?
Gelirse yaz ortasında mı geliiir, sonbaharı bekler miii?
Gene kasırga gibi mi geliiir, bu kez bize acır mıııı?
Elma mı deseeem, armut muu??!!
***
Tüm bu bilinmezleri, çok bilinmeyenli denklemleri yaşayarak çözeceğiz.
Çok bilinmeyenli denklemin 10 temel belirleyicisi (determinantı) şunlar  :

1. ETKİLİ bir aşı / aşılar ile yaygın ve hızlı aşılama (roll oıut) ne ölçüde başarılabilecek?
2. Etkin sürveyans ile toplumda saklı – gizli taşıyıcıları, temaslıları ne ölçüde başarılı olarak erken yakalayacak, evlerinde değil karantina merkezlerinde – hastanelerde toplumdan ayırabileceğiz?
3. Mutasyonlar (Virüsün Evrimi!) ne yönde olacak ve aşı direnci – bulaştırıcılık – klinik gidiş – bağışıklık bırakma nasıl yaşanacak?
4. Küresel toplumun salgınla savaşımda göstereceği başarım ne düzeyde olacak?
5. AKP iktidarı DİNCİ – SERMAYECİ çıkmazından sıyrılıp BİLİMSEL – TOPLUMCU salgın yönetimi izleyebilecek mi?
6. İrrasyonel iç ve dış politikadan kaynaklanan ciddi – ağır sorunlar SALGIN SAVAŞIMINI ne ölçüde olumsuz etkileyecek?
7. Sosyal destek başta, salgın giderlerinin karşılanması için yeter akçalı kaynak sağlanabilecek mi?
8. Halkın bilme hakkına saygı ile dürüstçe – saydamlıkla tüm veriler açıklanarak halkın salgın yönetiminde katılımı – işbirliği – desteği sağlanabilecek mi?
9. Dr. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü özel yasa ile özerk bir bilim kurumu olarak açılarak, yerli aşı geliştirme dahil, hızla tam işlev kazandırılacak ve salgın yönetimi bu Kuruma bırakılabilecek mi?
10. AKP iktidarı salgını politik amaçları için kullanmaktan, ‘kendince denetimli’ olarak uzatıp zamana yaymaktan…. vazgeçip BİLİMSEL yönetime, küresel işbirliğine yanaşacak mı?   

***
Bu akşamki TV programı ile ilgili çağrışımlarımızı paylaşmak istedik.
Bir de, 1 yıl boyunca inatla- ısrarla yersiz kullandırılan hidroksi-klorokin ve favipiravir sorunumuz var. Bunlara bağlı ölümler, istenmeyen sonuçlar. Bu kişiler, ürkü (panik) yaratmadan, özenle izlemeye alınmalı hiç gecikmeden.. Sahi kaç milyon kişiler??

Zaman elverdikçe dile getirmeye çabalayacağız..

İlgi ve bilginize sunarız..

Sevgi ve saygı ile. 15 Mayıs 2021, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E)
Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik    twitter  @profsaltik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir