AMAÇ İŞ BANKASI DEĞİL, BÜYÜK PASTA!..

AMAÇ İŞ BANKASI DEĞİL, BÜYÜK PASTA!..

Süleyman Çelik
scelik44@gmail.com

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

İş Bankası, bankacılık alanında Türkiye’nin en büyük bankası olmasının ötesinde, birçok büyük şirketin ortağı olarak, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük holdingidir.

Atatürk bu bankayı kurarken, “girişimcilere kredi vererek ve gerekirse doğrudan kurucu olarak ulusal sanayinin oluşmasına öncülük etmesini” özellikle belirtmiştir. Bu buyruk doğrultusunda çalışılması nedeniyle cam sektöründen sigortacılığa, gayrimenkulden demir çeliğe ve lastikten tekstile dek Türkiye’nin lokomotifi olan birçok sektörde, İş Bankası iştirakleri önde gelir.

Şişe ve Cam sektöründe Avrupa’nın en büyükleri arasındadır. Soda AŞ, Ortadoğu’nun en büyük soda kuruluşudur.

Şu satırlar Banka’nın web sitesinden alınmıştır:

Finans sektörünün yanı sıra Türkiye’de sanayinin gelişmesine de büyük katkılar sağlayan Bankamız, kurulduğu günden bu yana 294 şirkete iştirak etmiş ve zaman içinde 271 şirketteki ortaklığını devretmiştir. Aralık 2017 itibariyle finans, cam, telekomünikasyon ile sanayi ve hizmet ana gruplarında faaliyet gösteren 23 şirkette doğrudan ortaklığı bulunurken, dolaylı olarak kontrol ettiği şirket sayısı 95’tir.”  Bu siteden şirketler öğrenilir. (https://www.isbank.com.tr/TR/hakkimizda/bizitaniyin/istiraklerimiz/Sayfalar/istiraklerimiz.aspx)

Dolaylı olarak kontrol ettiği şirketler, genellikle kuruluşuna katılmamış ancak verdiği kredileri geri alamayınca ortak olunmuş şirketlerdir. Buna göre toplam 118 şirkete ortaktır.

2015 yılı Haziran ayında yapılan bir törende konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, “İş Bankası ve halka açık iştirakleri olan 15 şirketin toplam piyasa değerinin 12 Haziran itibariyle 17 milyar dolara ulaşmış olduğunu” bildirmiş ve “halka açık şirketlerimizin toplam değerinin 223 milyar Dolar düzeyinde olduğu düşünüldüğünde, İş Bankası Grubu’nun piyasamız açısından önemi daha iyi anlaşılacaktır” demiştir. (http://www.fortuneturkey.com/is-bankasi-ve-istirakleri-17-milyar-dolar-14580)

Halka açık 15 şirketin 2015’deki piyasa değeri 17 milyar olduğuna göre, geride kalan 103 şirketi de (ki bunların arasında Paşabahçe Cam, Çayırova Cam, Trakya İplik ve Türk Pirelli gibi büyük şirketler var) göz önüne alırsak pastanın büyüklüğü anlaşılır.

İşin ilginci bu holdingin patronu da yok. Atatürk’ün hisseleri dışında en büyük hissedar banka çalışanları, gerisi halka açık.

Amaç Atatürk’ün hisseleri değil. Atatürk’ün hisseleri ile ilgili, vasiyeti gereği Yönetim Kurulu’nda 4 CHP’li üye var ama bu hisselere karşılık verilen paraları zaten AKP kontrol ediyor. “Atatürk, Atatürk” diyerek, ABD’nin buyruğu doğrultusunda AKP iktidarına giden yolu açan Kenan Evren ve diğer Amerikancı generaller, Atatürk’ün vasiyetini çiğneyerek Türk Dil Kurumu’nu ve Türk Tarih Kurumu’nu devletleştirdiler. Şimdi bunlar AKP’nin denetiminde olduğuna göre Banka’dan gelen paralar denetim altında demektir.

Asıl iştah kabartan yukarıdaki büyük pasta.

Devletin elinde satacak bir şey kalmadı.

Cumhuriyet tarihinin tüm birikimlerini haraç mezat sattılar.

Şimdi deniz bitti. Ekonomik kriz kapıya geldi, dayandı.

6 ay sonra da seçim var. Şimdi bu pastadakileri satarak seçime dek günü kurtarmayı düşünüyorlar.

Çin’den 3.5 milyar $ borç aldıkları için sevindikleri, Kuveyt Emiri’nin gönderdiği 20 milyar $ ile ekonominin biraz nefes alabildiği düşünülürse, bu pasta onlara can kurtaran gibi görünüyordur….
=======================================
Dostlar,

Değerli dostumuz Sn. Prof. Dr. Süleyman Çelik kısa ve özlü olarak AKP iktidarının İŞ BANKASI iştahını ve oyunu yazmış sağolsun.

1970’lere koşarken, Başbakan Demirel ünlü “70 sente muhtacız!” tümcesini kurmuştu ve % 65’e erişen belimizi büken bir devalüasyon yapılmıştı. 10 Ağustos’tan bu yana AKP’nin saklamaya çalıştığı devalüasyon %50’yi buldu.. Nerede duracak, belirsiz..

Hazine – Maliye Bakanı Damat Albayrak Yeni Ekonomik Programı (YEP) dün açıkladı (19.9.18). Halka içirilecek acı ilaç belli oldu. Kriz apaçık kabul edilmiş oldu YEP içeriğine göre. Erdoğan -türlü ama anlaşılabilir nedenlerle- “kriz – mriz yok… bunlar manüplasyon..” diyedursun. Uçan kuştan medet umulduğundan, kör kuruşa muhtaç olunduğundan, İŞ Bankası’nın 20 milyar Doları aşan varlığını da Havuza (Varlık Fonu) atarak borç bulabilmek için gerektiğinde ipotek etmek, rehin vermek..

Bu yeni borçlar da ödenemezse İŞ Bankası’nı da alacaklı yabancı sermayenin dişlerinin arasına terk etmek.. Sonrası tam iflas ve Türkiye’ye el konması

İnsaf yahu, el insaf..

İŞ-BANKASI‘ndan pis ellerinizi çekin..

İğrenç emellerinize bu ulusal bankamızı da alet etmeyin..

İŞ BANKASI Cumhuriyetin ve ATATÜRK‘ün Türk halkına ve ekonomisine armağanıdır.

O nedenle yönetim kurulunda, Atatürk’ün kendisinin kurduğu parti CHP‘den 4 üye, güvence amacıyla atanmıştır.  İŞ Bankasından CHP’ye maddi katkı yoktur.

Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna gelir güvencesi sağlanmıştır ileri görüşlülükle.

Laf kalabalığı ve düzeysiz – ucuz polemikle halka tuzak kurarak bu bankayı da Varlık Fonuna aktarıp yutmak vatana ihanetle eşdeğerdir. Şiddetle kınıyoruz!

Sevgi ve saygı ile. 21 Eylül 2018, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BS
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir